Rząd zamyka hotele, miejsca rozrywki i sportu. Winna mutacja z Wielkiej Brytanii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obostrzenia, które do tej pory były wprowadzane regionalnie, od 20 marca obejmą cały kraj. Taką decyzję ogłosił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.


Hotele, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, sauny i solaria zostaną zamknięte. Ograniczona zostanie działalność centrów handlowych. Uczniowie z klas I-III wracają do nauki zdalnej przynajmniej do 9 kwietnia. Minister zaapelował również do pracodawców o powrót do pełnej pracy zdalnej. To wynik wzrostu zachorowań, a przede wszystkim ich dynamiki.

– Nie mamy przestrzeni do wprowadzania obostrzeń regionalnych. Jedynym wyjściem jest rozszerzenie ich na całą Polskę – powiedział szef resortu zdrowia.

Wyniki obostrzeń regionalnych, okazały się być przesłanką do tego, by nałożyć je na cały kraj. – Jesteśmy pod wrażeniem skuteczności obostrzeń nałożonych na regiony. W najbardziej dotkniętym epidemią regionie – warmińsko-mazurskim – wzrost liczby zachorowań mocno zahamował i obecnie dynamika ta jest w granicach 2% – stwierdził minister.

Mutacja z Wielkiej Brytanii

Według Adama Niedzielskiego przekroczona została kolejna bariera psychologiczna dziennych zachorowań (25 tys.). Jednak ważniejsza jest dynamiki liczby nowych zakażeń, a ta w ostatnich dniach, według słów ministra, przyspiesza. – Ta trzecia fala przyrasta – stwierdza Niedzielski.

– Główną przyczyną rozwoju sytuacji jest mutacja brytyjska. Najświeższe dane mówią, że udział tej mutacji w nowych zakażeniach osiągnął 52%. To wzrost szalenie dynamiczny. W drugiej połowie stycznia dane mówiły o 5% udziału – mówi Adam Niedzielski.

Na potwierdzenie swoich słów, podał dane dotyczące wystawianych przez lekarzy rodzinnych zleceń na badania w kierunku koronawirusa. O ile w zeszłym tygodniu liczba ta wynosiła ok. 150 tys., tak w tym już 200 tys. – Tyle osób poszło do lekarza, który po zweryfikowaniu pacjentów, skierował ich na badania – tłumaczy minister zdrowia.

Więcej chorych to większe obciążenie dla szpitali. W skali kraju to ponad 3 tys. zajętych łóżek więcej. Obecnie trwają prace, aby odtworzyć potencjał szpitali ze szczytu drugiej fali i mieć w zapasie kolejne 8 tysięcy miejsc dla chorych.

Adam Niedzielski dodał, że jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, rząd będzie decydował o kolejnych obostrzeniach.

Co oznaczają obostrzenia w praktyce? Zamknięte lub w jakimś stopniu ograniczone zostaną:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
News will be here