Słynny obiekt w pobliżu Błoń do wyburzenia? Muzeum: Znaczna część budynku do rozbiórki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Budynek dawnego hotelu Cracovia jest w złym stanie technicznym. Izabela Rak z Muzeum Narodowego w Krakowie: – Obiekt wymaga „daleko idącej przebudowy”.
Modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia jest obecnie własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Właśnie trwają konsultacje społeczne, dotyczące przyszłości obiektu. Ankiety w formie papierowej i elektronicznej można wypełniać do 20 grudnia tego roku. Dzięki konsultacjom będzie wiadomo, jak mieszkańcy zapatrują się na przebudowę dawnego hotelu na cele Muzeum Designu i Architektury, jak również Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Obecnie taki jest bowiem pomysł na zagospodarowanie budynku, znajdującego się nieopodal krakowskich Błoń.

„Pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczyło zwycięskiego projektu Muzeum Architektury i Designu oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych, który wygrał w ubiegłym roku konkurs na koncepcję architektoniczną. Mowa o projekcie Biura Projektów Lewicki i Łatak” – twierdzi Izabela Rak z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W spotkaniu uczestniczyła radna Krakowa dla Mieszkańców Eliza Dydyńska-Czesak. Jak nam przekazała, architekci Biura Projektów Lewicki Łatak stanęli przed pytaniem, w jaki sposób przekształcić hotel w muzeum. – W projekcie zwrócili się ku dwóm osiom. Pierwszą wyznaczają wieże Kościoła Mariackiego i Kopiec Kościuszki. Druga oś to zieleń, ciągnąca się od Młynówki Królewskiej przez Park Krakowski, aż po ulicę Syrokomli i Bulwary Wiślane. I właśnie dla tej osi powstanie podcięcie w budynku, jak również ogród między Cracovią i kinem Kijów a kamieniczkami przy ul. Dunin-Wąsowicza. Dzięki temu dawny hotel otworzy się na Półwsie Zwierzynieckie – poinformowała radna miejska Eliza Dydyńska-Czesak.

Nie jest tajemnicą, że budynek jest w złym stanie technicznym. Jak podkreśla Izabela Rak, wymaga „daleko idącej przebudowy”. – Oczywiście w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski – dodaje przedstawicielka Muzeum Narodowego w Krakowie. Przypomnijmy, że od 2016 roku do rejestru zabytków wpisany jest konkretnie „zespół budowlany dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów”. Jak wyjaśnia nam Anna Biskupska-Sperka, zastępca małopolskiego konserwatora zabytków, chronione są „relacje przestrzenne brył obu budynków (w tym ich proporcje), mozaiki oraz historyczne nazwy własne”.

Wizytówka obiektu

Czy budynek dawnego hotelu może zniknąć z krajobrazu miasta? – Zakres przebudowy i tym samym dopuszczalnej rozbiórki może zostać uzgodniony dopiero na etapie oceny dokumentacji projektowej. W zaleceniach WUOZ zwrócono uwagę, iż objęte ochroną konserwatorską i decydujące o walorach zabytkowych budynku elementy wystroju wnętrz powinny stanowić swoistą „wizytówkę” obiektu – wyjaśnia nam Biskupska-Sperka.

I podkreśla, że w 2022 roku działająca przy WUOZ Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków opowiedziała się za kontynuacją działań, zmierzających do adaptacji dawnego hotelu na cele muzealne.

Izabela Rak podkreśla, że ze względu na współczesne przepisy budowlane i bezpieczeństwo, w obecnym kształcie nie da się adaptować wtórnie budynku do żadnych celów. – Obecnie jest wyłączony z użytku poza parterem, który dostępny jest dla lokali komercyjnych. Znaczna część budynku będzie musiała zostać rozebrana oraz odtworzona – przekazuje Izabela Rak.

Jak wynika z pierwszego spotkania konsultacyjnego, zgodnie z planem w przyziemiu i na parterze budynku miałyby się znaleźć ogólnodostępne pomieszczenia (m.in. na księgarnie, sale do produkcji video itp.). – Na wyższych kondygnacjach znalazłoby się z kolei miejsce na sale muzealne oraz magazyn (największa interwencja w bryłę budynku) Muzeum Narodowego: od strony południowej. Na samej górze mieścić się będzie kawiarnia z tarasem – wskazuje radna miejska Eliza Dydyńska-Czesak, która uczestniczyła w spotkaniu. Dodaje, że część pokoi hotelowych ma pozostać, by odwiedzający budynek mogli zobaczyć, jak niegdyś wyglądały jego wnętrza.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto