Smaczne opowieści, czyli historia wawelskiej rezydencji od kuchni

fot. Jeremi Dobrzański/Zamek Królewski na Wawelu

„Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna” autorstwa Bartka Kieżuna to nowa propozycja Wydawnictwa Zamku Królewskiego na Wawelu. Czytelnicy znajdą w niej nie tylko „smaczne opowieści”, ale także przepisy na królewskie specjały.

– Jesteśmy przekonani, że dzięki tak popularnym działaniom wydawniczym, wpisującym się zresztą w wiele niekonwencjonalnych projektów na Wawelu, dotrzemy do nowych odbiorców, zachęcając ich do smakowania historii o bezcennej kolekcji na wielu poziomach, nie tylko kulinarnych – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nieoczywiste oblicze jagiellońskiej rezydencji

„Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna”, jak podkreśla sam autor, nie przypomina nudnego podręcznika do historii.

– Zależało mi, by opowiedzieć historię lekką i barwną, odbrązawiającą władców panujących na Zamku Królewskim na Wawelu. Oni wszyscy mieli pragnienia, ambicje, zachcianki. Są więc tutaj krewcy włoscy architekci wcinający łazanki. Jest królowa Jadwiga z obwarzankiem, a Bona biega z garnkiem zupy cebulowej. Pojawia się też Zygmunt Stary z koszykiem pomarańczy i Michał Korybut Wiśniowiecki, który wbrew plotkom wcale nie udławił się korniszonem – opisuje Bartek Kieżun, autor książki.

W publikacji zawarte są oczywiście opowieści dotyczące życia na królewskim dworze, ale nie brakuje również interesujących przepisów, m.in. na obwarzanki Jadwigi Andegaweńskiej i duszoną w winie baraninę – przysmak Stanisława Augusta Poniatowskiego. Autor książki zdradza też, jak przyrządzić szczupaka w sosie szafranowym, karpia w sosie piwno-piernikowym, zupę migdałową czy nalewkę z kwiatów dzikiego bzu.

Wśród pięćdziesięciu przepisów na dania kuchni polskiej znalazły się także wskazówki dotyczące słodkich wypieków, takich jak sernik krakowski, miodownik czy jagodzianki.

– Smaki królewskiej kuchni mieliśmy okazję poczuć w minionych latach podczas specjalnych uczt, organizowanych na dziedzińcu arkadowym. Książka Bartka Kieżuna jest efektem naszej współpracy, podsumowaniem wnikliwych poszukiwań odsłaniających interesujące i mało znane oblicze jagiellońskiej rezydencji. Cieszymy się niezmiernie, że popularyzacja historii przyjęła tak pyszną formę – podsumowuje Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu i pomysłodawczyni książki.

Publikację „Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna” można nabyć w cenie 89 zł w sklepie stacjonarnym Zamku lub poprzez stronę internetową.

Fot. Jeremi Dobrzański
Fot. Jeremi Dobrzański