Teatr Variete wraca do gry premierą musicalu „Pretty Woman”

Musical fot. Łukasz Popielarczyk/Tetar Variete
Teatr Variete znow otwarty dla widzów. Już w ten weekend premiera musicalu „Pretty Woman”.

Variete to trzeci teatr w Europie, po Piccadilly Theatre na West Endzie i Stage Theatre an der Elbe w Hamburgu, który zaprezentuje widzom adaptację jednej z najbardziej lubianych komedii romantycznych.

W ten weekend – 13 i 14 lutego – odbędą się dwa premierowe pokazy musicalu. Na widowni będzie mogło się znajdować 50 proc. widzów.

– Mamy nadzieję, że krakowscy widzowie tęsknią za teatrem. Piękna miłosna historia w „Pretty Woman” to moim zdaniem strzał w dziesiątkę, a to co zaprezentujemy w naszym teatrze będzie dla widzów niespodzianką – mówi Janusz Szydłowski, dyrektor Teatru Variete.

Gra w dobie pandemii

Prace nad spektaklem rozpoczęły się w ubiegłym roku – w reżimie sanitarnym udało się zorganizować casting, a jesienią rozpocząć próby.

Według pierwszych planów, premiera musicalu miała się odbyć w listopadzie 2020 roku. W związku z sytuacją epidemiczną rząd podjął decyzję o zamknięciu instytucji kultury od 7 listopada.

– Wiosną 2020 roku, kiedy miała miejsce pierwsza fala pandemii, trochę przystopowaliśmy. Ale przy pierwszym „odmrożeniu” instytucji kultury, rozpoczęliśmy pracę ze wzmożoną siłą. Wprowadziliśmy konkretne obostrzenia, zwróciliśmy się do inspektora sanitarnego o możliwość przeprowadzenia castingu, a we wrześniu rozpoczęliśmy próby – przyznaje Agnieszka Mika - Kotłowska, zastępczyni dyrektora.

„Pretty Woman” w Krakowie

Musical powstał na podstawie książki i scenariusza napisanego wspólnie przez reżysera filmu Garry’ego Marshalla i scenarzystę J. F. Lawtona. Muzykę skomponował Bryan Adams, a teksty piosenek napisał współpracujący z nim od wielu lat Jim Vallance.

Musical miał swoją premierę na Broadwayu 16 sierpnia 2018 roku i pobił rekord sprzedaży w Nederlander Theatre, czterokrotnie i trzy razy zdobywając nagrodę publiczności — Audience Choice Award.

– W musicalu „Pretty Woman” staram się w mniej lub bardziej baśniowy sposób opowiedzieć o spotkaniu dwóch nieszczęśliwych dusz, które mogą sobie nawzajem dać szczęście. I to jest ten happy end – mówi Wojciech Kościelniak, reżyser musicalu „Pretty Woman”.

W musicalu Teatru Variete piosenki zostały przetłumaczone na język polski, z wyjątkiem utworu „Pretty Woman”, który artyści wykonają na zakończenie spektaklu.

W Teatrze Variete w głównych rolach widzowie zobaczą Adriannę Dorociak i Marię Tyszkiewicz (Vivian) oraz Edwarda Rafała Drozda i Marka Nędzę (Edward).

Natalia Kujawa i Katarzyna Wojasińska zagrają rolę przyjaciółki Vivian – Kit Deluca. W roli Happy Mana (wesołego sprzedawcy map), a także Pana Thompsona (menedżera hotelu Beverly Wilshire) zostali obsadzeni Dominik Bobryk i Jakub Szyperski.