Turniej szachowy z udziałem mistrza imprezą towarzyszącą igrzysk

fot. Materiały prasowe

Dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem Igrzysk Europejskich, w poniedziałek 19 czerwca, odbędą się Mistrzostwa Europy par w szachach błyskawicznych, rozgrywane jako impreza towarzysząca. Polskę reprezentować będzie szachista numer 1 polskiej listy rankingowej FIDE, zdobywca Pucharu Świata, Jan-Krzysztof Duda.

Mistrzostwa Europy par w szachach błyskawicznych odbędą się 19 czerwca w Operze Krakowskiej. Na wydarzeniu organizowanym przez Małopolski Związek Szachowy i Śląski Związek Szachowy, pod patronatem Europejskiej Unii Szachowej ECU, Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE i Polskiego Związku Szachowego, nie zabraknie najlepszych. W turnieju weźmie udział osiem czołowych federacji szachowych, które na dzień 1 marca 2023 miały najlepszy średni ranking FIDE par.

Do Krakowa przyjadą więc reprezentacje Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Francji, Rumunii, Niemiec, Armenii i Norwegii. Każda drużyna składać się będzie z jednego zawodnika powyżej 2650 (klasyfikacja klasyczna) oraz jednej zawodniczki powyżej 2350 (klasyfikacja klasyczna). Polskę reprezentować będzie szachista numer 1 polskiej listy rankingowej FIDE, Jan-Krzysztof Duda. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie jego partnerem.

Nowe doświadczenie

– Nasz wybitny gracz pojawi się w Krakowie i byłoby ogromnym grzechem, gdybyśmy nie wykorzystali tej sytuacji przy okazji Igrzysk Europejskich. Cieszę się, że szachy weszły do programu imprez towarzyszących i mam nadzieję, że to jedynie wstęp do organizowania w Krakowie wielkich szachowych imprez światowych. Na Mistrzostwach Europy będziemy gościć czołowych zawodników – podkreślił Janusz Kozioł, Wiceprezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich 2023.

– Bardzo się cieszę, że igrzyska odbędą się właśnie Krakowie i będzie im towarzyszyć wyjątkowe wydarzenie kulturalne, jakim jest turniej szachowy. Nigdy wcześniej nie grałem w parze, więc będzie to dla mnie nowe, interesujące doświadczenie i jak zawsze dam z siebie wszystko. Szczerze liczę na wsparcie i doping kibiców. Nie mogę się już doczekać – komentował Jan-Krzysztof Duda.

Turniej szachowy zaplanowano na 19 czerwca. Dwa dni później odbędzie się uroczystość otwarcia igrzysk europejskich. W ramach imprezy sportowcy rywalizować będą w 29 dyscyplinach sportu. Impreza potrwa do 2 lipca.