Tym wiaduktem tramwaje pojadą nad S7. Dwa dni z utrudnieniami na Łowińskiego

fot. GDDKiA

GDDKiA zapowiada na wtorek i środę utrudnienia na ul. Łowińskiego, w rejonie budowanego węzła Grębałów. Ma to związek z budową wiaduktu tramwajowego.

Budowa węzła Grębałów to jedno z trudniejszych zadań dla wykonawcy krakowskiego odcinka S7. Jak wyliczał niedawno Kacper Michna z GDDKiA, projekt, oprócz przebudowy fragmentu ul. Kocmyrzowskiej, zakłada też budowę chodników, ścieżki rowerowej, a także trzech wiaduktów tramwajowych – dwóch nad S7, a jednego nad linią kolejową. – Łącznie w ramach tego węzła powstanie aż 11 wiaduktów. Osiem jest już na ukończeniu, dwa są przygotowane w połowie, a budowa ostatniego rozpocznie się po wyburzeniu starego wiaduktu, którym biegnie dziś ul. Kocmyrzowska – zapowiadał pod koniec grudnia.

W ostatnim czasie na budowę zostały dostarczone belki, które staną się częścią konstrukcji jednego z wiaduktów tramwajowych. Jak podano, łącznie będzie ich 84. Część z nich można zamontować bez dodatkowych utrudnień w ruchu, ale nie wszystkie.

– We wtorek oraz środę w godzinach 10 -13 mogą wystąpić 15-minutowe zatrzymania ruchu publicznego – zapowiedziano na stronie projektu. Na platformie X GDDKiA podała bardziej precyzyjną (i optymistyczną) wersję: „na czas ich montażu zamkniemy 7 razy ruch na Łowińskiego, za każdym razem na góra 10 minut”.

Najpierw Wańkowicza-Elektromontaż

Zanim tramwaje pojadą po nowym wiadukcie, minie jeszcze sporo czasu – od montażu belek do gotowego torowiska i sieci trakcyjnej jeszcze daleka droga. Znacznie bliżej jest przywrócenie ruchu pomiędzy przystankami Wańkowicza i Elektromontaż, dzięki czemu nie będzie już potrzebna przejazdówka przed węzłem, a tramwaje będą mogły przejechać pomiędzy ulicami Kocmyrzowską i Ujastek. Pasażerowie skorzystają wówczas po raz pierwszy z zupełnie nowego torowiska, poprowadzonego w innym śladzie, na wysokim nasypie. Na razie nie podano daty, kiedy będzie to możliwe.

Dopiero kolejnym krokiem będzie skierowanie ruchu tramwajowego na drugą stronę budowanej drogi S7, z wykorzystaniem nowego wiaduktu. Tam, w rejonie ul. Darwina, powstanie podobna przejazdówka jak obecnie przy przystanku Wańkowicza.

Budowa S7 wymusi też w pewnym momencie wyłączenie ruchu tramwajowego na al. Solidarności, by możliwa była budowa nowego wiaduktu tramwajowego nad drogą ekspresową. Obecnie trwają prace przy budowie jednego z dwóch wiaduktów drogowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie