W Krakowie rośnie liczba pogrzebów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W związku ze zwiększoną liczbą pogrzebów Zarząd Cmentarzy Komunalnych wyznaczył dodatkowe terminy pochówków. Obecnie na cmentarzach komunalnych na pochówek trzeba czekać od 7 do 14 dni.

Pochówki będą się odbywały również w soboty na cmentarzu Rakowickim (15 stycznia) i cmentarzu Prądnik Czerwony (22 stycznia).

– Niewykluczone, że w najbliższym czasie również na kolejnych cmentarzach komunalnych zostaną uruchomione dodatkowe sobotnie terminy. ZCK będzie reagować na bieżącą sytuację tak, aby w jak największym stopniu minimalizować niedogodności związane z oczekiwaniem na pochówek – informuje miasto.

Zgodnie z danymi z grudnia 2021 roku i stycznia br. liczba pochówków systematycznie wzrasta. Dla przykładu w listopadzie 2021 roku odnotowano 583 pochówki, natomiast w grudniu 2021 roku liczba pochówków wyniosła 778.

Z początkiem stycznia obserwowany jest znaczny wzrost pochówków w wymiarze dziennym (od 10 do 14 pogrzebów).

– Średnia liczba pochówków przed pandemią kształtowała się miesięcznie na poziomie 500 pogrzebów, natomiast w okresie pandemii zwłaszcza podczas szczytu kolejnych fal z powyższych danych zaobserwować można znaczny wzrost liczby pochowań – informuje urząd miasta.

Obecnie na cmentarzach komunalnych oczekuje się od 7 do 14 dni na pochówek w zależności od cmentarza.

Na czas oczekiwania wpływa również kwestia dostępności do kaplic cmentarnych oraz domów pogrzebowych, gdzie obowiązują ustalone terminy. Pochowania świeckie na cmentarzach komunalnych wciąż stanowią mniejszość.

comments powered by Disqus