W tym roku powstanie koncepcja wiaduktu w Swoszowicach. Projektant wybrany

Wiadukt powstanie w sąsiedztwie przebudowywanego przystanku Kraków Swoszowice fot. PKP PLK

Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał firmę, która ma przygotować koncepcję wiaduktu nad torami kolejowymi na ul. Kąpielowej w Swoszowicach. To ważny pierwszy krok, choć nie wiadomo, kiedy uda się doprowadzić inwestycję do finału.

Do przetargu na przygotowanie koncepcji zgłosiło się aż siedem firm. Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał najtańszą z ofert, złożoną przez ARG Projektowanie Inwestycyjne. Za przygotowanie wszystkich dokumentów będzie musiał zapłacić 307,5 tysiąca złotych.

– Do 18 stycznia czekamy na ewentualne wniesienie odwołań przez pozostałych wykonawców, a jeśli żadne nie wpłynie, to od 19 stycznia będzie można podpisać umowę – mówi nam Jan Machowski z ZIM.

Wiele dokumentów

Zadaniem zwycięskiej firmy będzie m.in. przygotowanie trzech wariantów wiaduktu oraz infrastruktury towarzyszącej i uzyskanie decyzji środowiskowej. Wcześniej trzeba będzie przeprowadzić konsultacje społeczne. Wśród materiałów, które mają zostać przygotowane jest też wstępny kosztorys dokumentacji projektowej i prac budowlanych.

Oprócz samej budowy wiaduktu, trzeba też zaplanować spore zmiany w układzie drogowym w okolicy – chodzi m.in. o ulice Torową, Armii Kraków i Kolejarzy, a także dojazd do budowanego właśnie węzła przesiadkowego przy przystanku Kraków Swoszowice.

Jak informowaliśmy w październiku, projektant będzie musiał uwzględnić wiele różnych czynników. Najważniejszy z nich to warunki wyznaczone przez PKP PLK dotyczące parametrów obiektu. Kolejarze oczekują m.in., by zastosowane zostało dłuższe, 30-metrowe przęsło, a nie 24-metrowe, jak we wcześniejszych zamierzeniach ZIM. Dzięki temu zachowana zostanie obowiązująca skrajnia – kolejarze wyraźnie podkreślają w dokumencie, że nowo budowane obiekty nie powinny wymuszać stosowania odstępstw od przyjętych wymagań technicznych. Zwiększenie zakresu będzie z kolei miało przełożenie na koszt inwestycji.

Duża zmiana

– Budowa wiaduktu, a tym samym likwidacja przejazdu drogowego przez tory ma poprawić bezpieczeństwo ruchu, a także ułatwić obsługę komunikacyjną od strony Swoszowic nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także pieszych i rowerzystów – zapowiada Jan Machowski z ZIM.

Zgodnie z założeniem, koncepcja ma zostać przygotowana w 2021 roku. Na razie jednak nie ma zarezerwowanych pieniędzy na kolejne etapy przygotowań i samą budowę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus