Weekend pełen atrakcji: „Ród smoka” na Wawelu, zwiedzanie Podgórza i święto Dzielnicy I

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Serialowe atrakcje HBO na Wawelu, Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, święto Dzielnicy I czy modowe targi na Kazimierzu. W najbliższy weekend na krakowian czeka sporo atrakcji.

Żelazny Tron na Wawelu

Nadchodzący weekend stanowi ostatnią szansę, by zasiąść na legendarnym Żelaznym Tronie, który pojawił się na Wawelu w ramach promocji serialu HBO „Ród smoka”, czyli prequela kultowej „Gry o tron”. Eksponat, liczący ponad 2,8 metra wysokości, 3,4 metra głębokości i aż 3,8 metra szerokości, to niejedyna atrakcja.

– Ci, którzy przyjdą na Wawel, mogą z bliska zobaczyć czaszkę wielkiego Baleriona, prehistorycznego smoka, tego największego według historii. Z kolei w Smoczej Jamie na zwiedzających czekają smocze jaja, z których wykluwają się urocze, małe bestie. Dzięki temu będzie można poczuć klimat „Rodu smoka” – wyjaśnia Agnieszka Pelc z HBO Max.

Ekspozycja czynna jest do 25 września.

Święto Dzielnicy I

W sobotę swoje święto obchodzi Dzielnica I Stare Miasto. Z tej okazji Centrum Młodzieży i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają na wspólne spędzenie sobotniego popołudnia. W programie występy na scenie, spacery z przewodnikami, warsztaty, zabawy i animacje, koncert Buskers Band oraz potańcówka z dj-em. Start o godz. 15:00 na Bulwarze Czerwieńskim.

Kiermasz Pogranicza Kultur

W dniach 23 września – 2 października na Małym Rynku odbędzie się Kiermasz Pogranicza Kultur, który na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta. Odwiedzający mogą znaleźć na nim zróżnicowany asortyment, począwszy od ręcznie szytych strojów ludowych, drewnianych rzeźb, autorskiej biżuterii z bursztynem bałtyckim oraz czarnym dębem, toreb i wyrobów skórzanych, a zakończywszy na ekologicznych wyrobach z drewna.

Kiermaszowi jak co roku będą towarzyszyć występy zespołów, prezentujących szeroko rozumiany folklor.

Wielkie zwiedzanie Podgórza

W weekend mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mieli okazję zwiedzić prawobrzeżną część Krakowa. Wszystko za sprawą XXI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. 24 września w swoje progi zaprosi około 30 obiektów, w większości na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

Z kolei 25 września, w niedzielę, odbędzie się kilkanaście spacerów tematycznych, które pozwolą odkryć najpiękniejsze zakamarki Podgórza. Wydarzenie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Modowe targi na Kazimierzu

Nadchodzą targi Vintage i Retro Kogel Mogel. To wydarzenie adresowane do wszystkich miłośniczek i miłośników stylu dawnych lat oraz osób, które w zakupach kierują się świadomymi wyborami i ideą „zero waste”.

25 września do klubokawiarni Hevre, znajdującej się w samym centrum krakowskiego Kazimierza, zawitają wystawcy z całej Polski, prezentując stylowe dodatki, ponadczasowe kreacje i odzież codzienną. Start o godz. 11:00.

Dzień Otwarty MuFo Józefitów

W tym roku Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 25 września w budynku przy Józefitów 16 odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników bogaty program oprowadzań (co godzinę od 10 do 17), warsztaty dla dzieci „Muzealny Minecraft – budujemy muzeum!” oraz pokazy w ciemni fotograficznej. Wstęp za symboliczną złotówkę.

Muzyczna jesień na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza w sobotę na dwa wyjątkowe wydarzenia, które zwieńczą cykl „Muzyczna Jesień w Altanie na Plantach”. O godz. 18:00 odbędzie się koncert Chóru w Kontakcie pod dyrekcją Wassima Ibrahima. W programie zespołu znalazły się utwory z różnych stron świata, a cały koncert hołdować będzie idei wspólnoty i braterstwa. Po koncercie organizatorzy zapraszają na wspólną potańcówkę. Start o godz. 19:00 w Altanie na Plantach.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku niepogody, wydarzenia danego dnia zostaną przeniesione do siedziby Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2.

Koncert muzyki ambientowej

W najbliższą niedzielę, 25 września, w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta odbędzie się koncert muzyki ambientowej. To jedenasta odsłona projektu Syntezy.

– Cykl zrodził się z pasji do odkrywania Nowej Huty, jej kontekstów kulturowych, społecznych, historycznych, architektury, urbanistyki, a także z głębokiego sztuką dźwięku – mówi Michał Wiśniowski, twórca projektu.

We wrześniowej edycji organizatorzy pragną pochylić się nad tematem syntezatorów i ambientów. Pojawią się także m.in elementy słuchowiska, samplery oraz przetworzone dźwięki z taśm magnetofonowych. Na scenie: Bartosz Zaskórski, Wojtek Kiwer, Michał Wiśniowski i Xvi’am. Start o godz. 17:00. Wstęp na koncert jest wolny.

Rzeźby w Krypcie u Pijarów

Archanioł Michał, Jan Chrzciciel, Edyta Stein, Jan Paweł II, Andrzej Bobola czy św. Piotr i Paweł to główni bohaterowie prac Stanisława Cukra, które znalazły się na ekspozycji w dolnej części kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2.

Zakopiański artysta postanowił ukazać wizerunki postaci świętych ze względu na zainteresowanie ich postawą oraz życiem. Rzeźby można podziwiać do 9 października w przestrzeni Galerii Krypta u Pijarów.

Weekend w Muzeum Narodowym

W sobotę i niedzielę Muzeum Narodowe zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Ekspozycję poświęconą twórczości dwudziestolecia międzywojennego będzie można obejrzeć za jedyne pięć złotych.

W sobotę odbędą się zajęcia ruchowe pod okiem doświadczonej instruktorki fitness inspirowane dziełami sztuki, spotkanie dla opiekunów dzieci do lat 3 oraz oprowadzanie śladami kobiet lat 20. i 30. XX wieku.

Z kolei w niedzielę w Sali Samurajów w Gmachu Głównym MNK zwiedzający będą mogli obejrzeć dwa wyjątkowe filmy: „Ada, to nie wypada” z 1936 r. oraz „Sportowiec mimo woli” z 1939 r. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Czytania performatywne w Starym Teatrze

W dniach 23-25 września o godz. 19:00 w Starym Teatrze odbędzie się cykl czytań performatywnych „Scena kobiet”. Głos zabiorą utalentowane dramatopisarki, które uważnie przyglądają się rzeczywistości naznaczonej pandemią i wojną. Mowa o Karolinie Fortunie, Ishbel Szatrawskiej i Aleksandrze Zielińskiej.

Po każdym występie odbędzie się rozmowa z autorką i twórcami czytania. Harmonogram czytań:
  • 23 września – Karolina Fortuna, „Oczy motyla”
    Reżyseria: Zofia Gustowska
  • 24 września – Ishbel Szatrawska, „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”
    Reżyseria: Zdenka Pszczołowska
  • 25 września – Aleksandra Zielińska, „Kasandra Maszyna”
    Reżyseria: Olga Ciężkowska

Ogniste widowisko na skawińskim rynku

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie zaprasza na spektakl światła, dźwięku, ruchu i ognia. Tłem iluminacji świetlnych będzie fasada Ratusza Miejskiego, a sceną dla teatru ognia stanie się płyta skawińskiego rynku.

– iGRAMY z OGNIEM to spektakularne przedstawienie, które zostało zaplanowane w ramach obchodów 30-lecia CKiS w Skawinie. Show pełne ognia, iskier, tańca i walki zapewnią tancerze z Teatru Ognia NAM-TARA. Niesamowita synchronizacja tancerzy połączona z widowiskowymi efektami specjalnymi dopełniona zostanie energetyczną muzyką – czytamy w opisie spektaklu.

Widowisko odbędzie się 25 września o godz. 19:30.

Pola Chwały w Niepołomicach

W dniach 23-25 września niepołomickie tereny zapełnią się grupami rekonstrukcyjnymi, znawcami broni, wystawami modelarskimi i rzemieślniczymi stoiskami. Wszystko w ramach żywej lekcji historii, jaką są organizowane już po raz 16. Pola Chwały.

Motyw przewodni tegorocznej edycji dotyczy czasów antyku, dlatego nie zabraknie rekonstrukcji z okresu starożytnej Grecji i Imperium Rzymskiego. W programie również turnieje gier, konferencje naukowe, pokazy, obozy wojskowe i kreatywne warsztaty.

W niedzielę zaś o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie. Więcej szczegółów na stronie www.polachwaly.pl.