Weekend pełen atrakcji: „Smok” na Wawelu, Dni Nowej Huty i święto Zwierzyńca

Zamek Królewski na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwszy weekend września upłynie pod znakiem rodzinnych pikników i wspólnego świętowania. Atrakcji nie zabraknie również na Wawelu, gdzie pojawi się „Smok”.

Opowieść o smoku na Wawelu

„Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego wraca na Wawel. 1 i 2 września o godz. 19:30 na zamkowym dziedzińcu będzie można obejrzeć artystyczne widowisko Teatru Słowackiego o najsłynniejszej krakowskiej legendzie.

Spektakl, choć bazuje na najstarszych polskich przekazach, nie jest pozbawiony wątków współczesnych. Na pierwszy plan wysuwa się zwłaszcza postać Wandy – córki króla Kraka, która stanowi przykład kobiecej siły, mądrości, sprytu i odwagi. To właśnie ona pokonuje złowrogą bestię.

Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci od 8 roku życia, młodzieży oraz dorosłych. Uświetni je śpiew Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego.

O Annie Walentynowicz w Łaźni Nowej

Już dziś (1 września) o godz. 19:00 w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera spektaklu „Nazywam się Anna Walentynowicz” w reżyserii Anny Gryszkówny. To opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980.

W tytułowej roli wystąpi Agnieszka Przepiórska, znana m.in. ze znakomitych monodramów, w których wcieliła się w Zuzannę Ginczankę, Simonę Kossak i Barbarę Sadowską.

Spektakl będzie można zobaczyć także 2 i 3 września.

Jarmark na św. Michała

W dniach 1–10 września na Małym Rynku rozgości się „Jarmark na św. Michała”. To jeden z najstarszych jarmarków w stolicy Małopolski, którego początki sięgają XIV wieku. Wydarzenie nawiązuje do tradycji Krakowa będącego od średniowiecza miastem handlu i targów.

Podczas wydarzenia będzie można nie tylko obejrzeć i zakupić rękodzieło prezentowane przez lokalnych rzemieślników, ale także zobaczyć, jak pracują i wysłuchać opowieści o ich zawodzie, poznając jednocześnie kulturę i tradycję naszego regionu.

Krok za krokiem po Krakowie

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza na bezpłatne spacery z przewodnikami w ramach cyklu „Krok za krokiem po Krakowie”.

Spacery odbywają się w soboty i niedziele, a prowadzą je eksperci, pasjonaci, historycy i miłośnicy Krakowa. Wszystkie wycieczki są tematyczne i dotyczą zagadnień związanych m.in. z historią, architekturą oraz przyrodą miasta.

Sobota:
10:30 – „Zabawy dzieci w Starej/Nowej Hucie”, spacer dla dzieci w wieku 4–7 lat, prowadzenie: Agnieszka Szczygieł-Pomysłownik
11:00 – „Epidemie w Krakowie, dzwonki za konających, cudowne uzdrowienia”, prowadzenie: Monika Hyla
11:00 – „Galeria malarstwa w Sukiennicach”, prowadzenie: Jolanta Pustuła-Szeląg

Niedziela:
11:00 – „Zwiedzanie cmentarza żydowskiego”, prowadzenie: Agnieszka Kuźma
11:00 – „Skrzydła Wielkiej Wojny – Muzeum Lotnictwa”, prowadzenie: Grzegorz Pasternak
16:00 – „Legendy, których… nie było”, prowadzenie: Monika Hyla

Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy: spacery@cmjordan.krakow.pl.

W niedzielę będzie można także wziąć udział w grze miejskiej „Szlak architektury teatralnej”. Wystarczy zebrać drużynę (od 2 do 5 osób), zarejestrować się na grę, a następnie udać w podróż do świata teatru. Udział jest darmowy. Więcej szczegółów TUTAJ.

Święto Prądnika Białego

Przed nami dwa dni bezpłatnych warsztatów, koncertów, pokazów i aktywności skierowanych zarówno do małych, jak i dużych mieszkańców Prądnika Białego. Wszystko za sprawą Dni Dzielnicy IV. Impreza rozpocznie się w sobotę, 2 września, o godz. 10:00 i potrwa do niedzieli, 3 września, do godz. 21:00. Miejsce? Plener Dworku Białoprądnickiego.

W programie m.in. spacery białoprądnickie, animacje dla dzieci, eksperymenty i doświadczenia z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, pokazy służb mundurowych czy gra terenowa „Fantastyczne zwierzęta”.

W sobotę na scenie plenerowej zaprezentuje się zespół KROKE, a w niedzielę Gooral. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając dzieła autorskimi improwizacjami jazzowymi i elektronicznymi. W ten sposób tworzą własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl. Koncerty odbędą się o godz. 19:00.

Europejskie Dni Kultury Żydowskiej

Żydowskie Muzeum Galicja tradycyjnie włącza się w obchody Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, które odbywają się we wrześniu.

Tym razem krakowianie i turyści będą mogli uczestniczyć w kilku różnych wydarzeniach. W programie są warsztaty „Postpamięć? To jest o mnie?” prowadzone przez teatrolożkę dr Martę Bryś (3 września o 10:00 w języku angielskim, a 10 września o 10:00 w języku polskim), pokaz francusko-polskiego filmu dokumentalnego „Out from the Shadows” (3 września o 17:00) oraz spotkanie z dr Ryszardem Haberem promujące książkę „Nadal tutaj. Wspomnienia” (12 września o godz. 11:00 na platformie Zoom).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak w przypadku warsztatów i spotkania online liczba miejsc jest ograniczona.

– Aby zapisać się na warsztaty, prosimy o maila na adres: marcin@galiciajewishmuseum.org. Aby zapisać się na spotkanie online z dr. Ryszardem Haberem, prosimy o maila na adres: katarzyna@galiciajewishmuseum.org – informuje Żydowskie Muzeum Galicja.

Święto ulicy Tetmajera

Zwiedzanie pracowni malarza Włodzimierza Tetmajera, integracyjne zabawy taneczno-ruchowe dla dzieci, bronowicki korowód dożynkowy z Teatrem Złoty Róg, loteria, konkurs ciast, zumba oraz zabawa taneczna. Tak zapowiada się tegoroczne Święto ulicy Tetmajera. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 września, na parkingu przy ul. Tetmajera.

– Rozpoczynamy już od godziny 15:00, kiedy to otwieramy drzwi naszych muzeów specjalnie dla Was. Odkryjcie fascynującą historię naszej okolicy i zanurzcie się w jej kulturowym dziedzictwie. A to tylko początek! – zapowiadają organizatorzy, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic oraz Rady Dzielnicy VI.

Święto ulicy Tetmajera potrwa do godz. 22:30. Dodatkowo w godz. 10:00-18:00 będzie można zwiedzić Rydlówkę za symboliczną złotówkę na hasło „Tetmajer”.

Dni Nowej Huty

Gry i zabawy dla najmłodszych, średniowieczne miasteczko, pokazy pierwszej pomocy, bezpłatne badania profilaktyczne, prezentacje służb, stoiska gastronomiczne, wesołe miasteczko i przede wszystkim znakomici artyści. Tak zapowiada się tegoroczne święto „najmłodszej siostry Krakowa” – Nowej Huty.

Rodzinny festyn odbędzie się 2 września w godz. 12:00–19:00 na skwerze Budowniczych Nowej Huty (łąka między NCK i os. Centrum E). Na scenie głównej wystąpią zespoły nowohuckie oraz zaproszeni artyści: Püdelsi (18:00), Lanberry (19:15), Chłopcy z Placu Broni (20:30) oraz Sławomir (21:45). Wydarzenie nie będzie biletowane.

Opowieść o Wilnie za 5 zł

To już ostatni dzwonek, by zobaczyć wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających tylko do niedzieli. W weekend zamknięcia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli skorzystać ze specjalnej zniżki.

– W terminie 2-3 września 2023 r. wprowadzamy promocyjną cenę biletów wstępu w wysokości 5 zł, zastępującą bilety normalne i ulgowe na wystawę  „Wilno, Vilnius, Vilne, 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” – informuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

Ekspozycja ukazuje życie codzienne, twórczość i wizerunek Wilna w pierwszej połowie XX wieku z trzech perspektyw: polskiej, litewskiej i żydowskiej.

Targi terrarystyczno-botaniczne

W niedzielę w Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej (Hala Czyżyny) będzie można zobaczyć niezwykłe okazy zwierząt z odległych zakątków świata. Dragon Expo to wydarzenie dedykowane wszystkim miłośnikom ptaszników, jaszczurek, mięczaków, żółwi, pajęczaków, węży, skorpionów, gekonów, kameleonów, modliszek czy chrząszczy.

– Zapraszamy zaciekawionych bogactwem natury, lubiących dreszczyk emocji lub po prostu wszystkich tych, którzy od sierści wolą łuski – mówią organizatorzy.

Bilety (normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł) można kupić online za pośrednictwem strony lub w kasach dniu wydarzenia. Dzieci do lat 5 – wstęp bezpłatny.

Niepołomicki Festiwal Wina

W sobotę rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie zrzeszające pasjonatów wina i dobrej muzyki. Niepołomicki Festiwal Wina to kulturalna impreza łącząca profesjonalne podejście do zagadnienia polskiego winiarstwa z rodzinnym, piknikowym charakterem wydarzenia.

W minionym roku nie zabrakło wystawców win i winnic oraz produktów regionalnych, a także dobrego jedzenia i znakomitej muzyki. Tego lata uczestnicy będą mogli posłuchać zespołu Wytrawni Band, który zaprezentuje utwory z repertuaru Stinga & Randy Crawford. W programie również warsztaty dla dzieci, wykłady, seanse filmowe, koncerty plenerowe oraz wiele innych atrakcji.

Organizatorzy zapraszają 2 i 3 września w godz. 12:00–22:00. Wydarzenie odbędzie się na terenie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa przy ul. Zamkowej 4.

Zwierzyniec świętuje

W niedzielę na kopcu Kościuszki w godz. 15:00–20:00 odbędzie się Święto Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Podczas imprezy dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych animacji, fotolustra, dmuchańca i waty cukrowej. W programie znajdą się też warsztaty rodzinne prowadzone przez Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, Muzeum Fotografii oraz kluby Dworku Białoprądnickiego zlokalizowane w VII Dzielnicy: Chełm, Wola i Przegorzały.

Z kolei wieczorem, o godz. 18:30, na dziedzińcu kopca zaprezentuje się zespół Kraków Street Band. Grupa od dziesięciu lat, nie zwalniając tempa, zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem.

Czerwono-Czarni w NCK

Legenda bigbitu zawita do Krakowa, a dokładnie na scenę Nowohuckiego Centrum Kultury. Przez lata swojej działalności zespół wylansował kilkadziesiąt przebojów: „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Jedziemy autostopem” i wiele innych. W grupie występowali m.in. Karin Stanek, Halina Frąckowiak, Wojciech Gąssowski, Seweryn Krajewski, Ryszard Poznakowski.

Koncert odbędzie się 3 września o godz. 18:00, a poprowadzi go Krzysztof Materna. Bilety: 80/70 zł.

Rodzinne pikniki

To jeszcze nie koniec atrakcji. W sobotę Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na kolejną edycję pikniku Jadalny Kraków FEST pod hasłem „Święto Plonów”. Wspólne gotowanie, przygotowywanie zimowej herbaty i przetworów, wyplatanie wiklinowych koszyków – to wszystko czekać będzie na uczestników w wyjątkowych okolicznościach przyrody Lasu Wolskiego i progach Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

Z kolei w niedzielę mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli udać się do parku Kurdwanowskiego, gdzie odbędzie się kolejna edycja rodzinnego pikniku „Jesień Kurdwanów”. Więcej szczegółów w poniższym tekście.