Prace sióstr Karpińskich w Muzeum Narodowym. Wzbogaciły opowieść o Wilnie

Wystawa „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” w Muzeum Narodowym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystawa o międzywojennym Wilnie w Muzeum Narodowym została wzbogacona o dzieła sióstr Karpińskich. Prezentowane prace obejmują okres wojenny w twórczości artystek.

Ekspozycja „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” została otwarta w Muzeum Narodowym pod koniec maja. Ukazuje ona życie codzienne, twórczość i wizerunek Wilna w pierwszej połowie XX wieku z trzech perspektyw: polskiej, litewskiej i żydowskiej.

– Mówimy o genius loci miasta, czyli o tym, że tak ważne kulturowo miejsca jak Wilno są w stanie wygenerować swoją bardzo specyficzną historię artystyczną, która może powstać tylko w tym konkretnym miejscu, ale która nie jest zamknięta w murach, tylko emanuje na zewnątrz. Wilno jest takim środowiskiem – mówił podczas otwarcia Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Opowieść o Wilnie zaczyna się w 1918 roku, kiedy Polska i Litwa odzyskały niepodległość, a kończy w 1948 roku. Datę tę przyjmuje się jako wyjazd ostatniej, dużej grupy Polaków z Wilna.

Siostry Karpińskie w MNK

Na ekspozycji znalazło się blisko 300 obiektów. Wśród nich są zarówno obrazy, m.in. namalowany po raz pierwszy w Wilnie obraz „Jezu, ufam Tobie” Eugeniusza Kazimierowskiego, jak i prace na papierze, grafiki, rzeźby, fotografie, książki, medale pamiątkowe oraz materiały archiwalne.

W ostatnim czasie wystawę wzbogaciły prace Ireny oraz Joanny Karpińskich, założycielek Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach, funkcjonującej w latach 1944–1947.

Edukację artystyczną siostry Karpińskie rozpoczęły w Poznaniu. Następnie wyjechały do Wilna, by tam pod okiem znanego i cenionego artysty Ludomira Sleńdzińskiego, zdobywać nowe umiejętności. To właśnie pobyt w Wilnie i trwające pięć lat studia malarskie w dużej mierze ukształtowały twórczość sióstr.

Choć artystki posługiwały się tymi samymi technikami, starsza z nich, Irena, wiele miejsca poświęciła człowiekowi, jego roli i miejscu w świecie. Z kolei Joanna tworzyła głównie kompozycje martwych natur i pejzaże. Ukazywała też życie społeczne, utrwalając unikatowe momenty z życia portretowanych osób.

Zaprezentowane na wystawie „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” prace sióstr Karpińskich obejmują okres wojenny w ich twórczości.

Opowieść o Wilnie za 5 zł

Ekspozycja, ukazująca wizerunek Wilna w pierwszej połowie XX wieku, będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września. W weekend zamknięcia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli skorzystać ze specjalnej zniżki.

– W terminie 2-3 września 2023 r. wprowadzamy promocyjną cenę biletów wstępu w wysokości 5 zł, zastępującą bilety normalne i ulgowe na wystawę  „Wilno, Vilnius, Vilne, 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” – poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie.

Bilet promocyjny będzie możliwy do kupienia tylko w kasie oddziału.

News will be here