Weekend pełen atrakcji: Wianki, Festiwal Kultury Żydowskiej i Dni Niepołomic

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend muzyka opanuje całe miasto. Nie tylko za sprawą Wianków, ale także Festiwalu Kultury Żydowskiej. Sporo atrakcji czekać będzie również w pobliskich Niepołomicach.

Dzień otwarty w Instytucie Cervantesa

Pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych, warsztaty artystyczne związane z wystawą „Hiszpańskie Miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO”, escape room czy spektakl flamenco. Z okazji „Dnia E – Dnia języka hiszpańskiego” Instytut Cervantesa przygotował dla krakowian wiele atrakcji.

Dzień otwarty odbędzie się w piątek, 24 czerwca, w godz. 16:00–19:15. W trakcie wydarzenia będzie można wziąć udział w quizie i wygrać bezpłatny kurs języka hiszpańskiego.

Z kolei 27 i 28 czerwca Instytut Cervantesa zaprasza na warsztaty „INFLAM – wprowadzenie do sztuki flamenco”, które poprowadzi polsko-hiszpański duet – La Bogusha i Cristo Osorio. Kurs będzie miał formę wykładu łączonego z prezentacjami tańca, śpiewu i gry na gitarze.

Wianki – Święto Muzyki

W ten weekend muzyka i kwiaty wypełnią całe miasto. 25 czerwca na Rynku Głównym zaprezentują się: „Naphta”, „Ifi Ude”, ukraińska piosenkarka i raperka Alina Pash oraz Margaret. Z kolei scena na Powiślu będzie gościć zespoły, takie jak „Pokrzyk”, „Niewte”, „Sutari” czy „Kapela ze Wsi Warszawa”. O 22:30 odbędzie się zaś Silent Disco.

26 czerwca o godz. 4:10 na kopcu Krakowa zabrzmią uratowane przed zapomnieniem pieśni z regionu Polesia. Wyjątkowy repertuar zaprezentują członkinie grupy „Z Lasu”. Atrakcji nie zabraknie również na Wesołej.

W sobotę organizatorzy zapraszają m.in. na muzyczno-ekologiczny piknik. W programie warsztaty dotyczące dbania o planetę i szanowania zieleni, kosmiczne podróże pobudzające wyobraźnię, koncerty, opowieści o tradycjach świętojańskich i przede wszystkim wianki. Piknik odbędzie się w godz. 11:00–16:00 przy ul. Kopernika 36.

Po raz pierwszy krakowskie Wianki pojawią się także w Klubie Spotkań Poczta Główna, w którym zaplanowano elektroniczną ucztę dla duszy i ciała. Start 25 czerwca o godz. 22.00. Wstęp wolny.

Rozpoczęcie lata w Forcie Jugowice

W sobotę krakowianie oraz turyści będą mogli przywitać lato w Forcie Jugowice. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej we współpracy z Muzeum Krakowa przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Wśród propozycji znalazła się m.in. gra terenowa na obszarze fortu.

Na najmłodszych czekają z kolei dmuchane atrakcje, takie jak ścianka wspinaczkowa czy zamek do skakania. Ponadto harcerze zaprezentują pionierkę obozową. O godz. 14:00, 16:00 i 18:00 będzie również możliwe zwiedzanie wnętrza fortu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00, a zakończy o 19:00. Miejsce: Fort 52a Jugowice

Dni Niepołomic

Powracają Dni Niepołomic. Święto miasta tradycyjnie potrwa trzy dni, od 24 do 26 czerwca. W piątek o godz. 20:00 na scenie głównej zagra Brodka. W drugi dzień imprezy na scenie w Parku Miejskim odbędą się występy, koncerty lokalnych artystów i zespołów. Z kolei w niedzielę o godz. 18:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego zaprezentuje się Natalia Przybysz. Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny TUTAJ.

Gra miejska, wystawa i spacer

Goethe-Institut w Krakowie świętuje 30. urodziny. Z tej okazji w weekend odbędą się liczne uroczystości połączone z oficjalnym otwarciem nowej siedziby przy ul. Podgórskiej 34.

24 czerwca o godz. 18:00 organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy „If there is no war today, it doesn't mean there is NO war". Znajdujące się na niej prace stanowią zapis wydarzeń ostatnich wojennych miesięcy. Autorkami są ukraińskie artystki: Alevtina Khakhidze, Kateryna Alijnyk, Kinder Album, Sana Shahmuradova.

W sobotę wydarzenia przeniosą się na zewnątrz Instytutu. W Plenerowej Bibliotece na najmłodszych czekać będą gry i animacje. O godz. 10:45 w dawnej siedzibie Instytutu (Rynek 20) rozpocznie się gra miejska: „Go! ethe, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki”. Zwieńczeniem jubileuszu będzie transmisja na żywo koncertu Berlińskich Filharmoników z amfiteatru leśnego słynnej Waldbühne. Start o godz. 20:00 w instytutowej bibliotece.

Dla chętnych przygotowano także spacer literacki. Można go odbyć samodzielnie, w dowolnie wybranym przez siebie dniu i godzinie. Mapka z opisami dostępna jest na stronie Biblioteki Instytutu.

Jarmark Świętojański

16 czerwca na Bulwar Czerwieński powrócił Jarmark Świętojański, nawiązujący do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego. Nadchodzący weekend to ostatnia szansa, by zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznego kiermaszu z jego rzemiosłem, zwyczajami, obrzędami, tańcami i ludowymi zabawami.

Organizatorem wydarzenia w 2022 roku jest IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. Kraków. Więcej szczegółów tutaj.

Weekend w ogrodzie Mehoffera

Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie to nie tylko budynki wypełnione zbiorami, ale również urokliwe ogrody. Jednym z takich miejsc jest przestrzeń wokół Domu Józefa Mehoffera. To właśnie tam 24 czerwca rozpocznie się cykl „Równowaga. Wakacyjne weekendy w ogrodach MNK”. Co w programie?

Piątek, 24 czerwca:

  • Bezpłatne warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda organizowane we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody (godz. 15.00 i 17.00)

Sobota, 25 czerwca:

  • Zajęcia ruchowo-relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez nauczycielkę jogi klasycznej (godz. 10.00–11.30)
  • Warsztaty drukowania świeżo zerwanymi roślinami (godz. 11.00–14.00)
  • Warsztaty wycinanki artystycznej z ukraińską artystką Darią Alyoshkiną (godz. 13.00–15.30)
  • Koncert wiolonczelowy w wykonaniu absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie Jakuba Gucika (godz. 19.00)

Niedziela, 26 czerwca:

  • Warsztaty z cyklu „Muzeum w podróży”, podczas których uczestnicy będą tworzyć lampiony z wizerunkami inspirowanymi malowidłami z Faras (godz. 11.00–14.00)
  • Oprowadzanie tematyczne „Nie tylko anioły” (godz. 13.00–14.30)

Bandera w górę. Otwarcie sezonu w Przystani Flisackiej

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Wisła. Re-kreacja”. W sobotę zostanie otwarta Przystań Muzeum przy bulwarze Rodła u ujścia Rudawy. W przeszłości była tu plaża, port, a teraz zacznie bić serce krakowskiego flisactwa.

Wydarzenia rozpoczną się o godz. 12:00 uroczystym podniesieniem bandery MK na galarze „Szwajcarka” oraz otwarciem „Pływającej wystawy”. W programie również zwiedzanie pokładów łodzi, przybicie pamiątkowych tabliczek przez depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa, jakim jest flis wiślany, mini parada drewnianych łodzi, rejsy z wystawą historycznych zdjęć wiślanych czy warsztaty z rzemiosła flisackiego.

W trakcie wydarzenia nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Więcej szczegółów tutaj.

Koncerty i dyskusje na Kazimierzu

W dniach 24 czerwca – 3 lipca na krakowskim Kazimierzu odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej. To trzecia edycja dedykowana żywiołom. Po ziemi i ogniu przyszedł czas na wodę. Głównym punktem odniesienia tegorocznego festiwalu będą więc religijne i rytualne funkcje wody, jej symbolika i praktyczne zastosowania.

Na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej stanie Namiot FKŻ. To właśnie tam odbędzie się większość wydarzeń festiwalowych, takich jak koncerty, dyskusje czy wykłady. W programie są także audycje radiowe na żywo, sety DJskie, ceremonie, warsztaty i śniadania szabatowe. Łącznie odbędzie się ponad 80 wydarzeń. Więcej informacji na stronie www.31.jewishfestival.pl

FestivALT

Dziś rozpoczyna się także kolejne wydarzenie poświęcone żydowskiej sztuce. 6. edycja FestivALTu potrwa do 6 lipca. W programie wystawy, projekcje filmowe, koncerty, audiowizualny performance oraz spacer po terenie dawnego obozu Płaszów.

– Chcemy tworzyć oraz promować sztukę zajmującą się kulturą, historią, pamięcią i tożsamością żydowską w Polsce, nie uciekając od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość – tłumaczy Magdalena Rubenfeld Koralewska, jedna z założycielek kolektywu.

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Dawne Komputery i Gry zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 25 i 26 czerwca w Artetece przy ul. Rajskiej 12. W ramach dwudniowego Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielu konkursach m.in. w turnieju Worms Armageddon.

Przez cały czas trwania wydarzenia udostępniona będzie także interaktywna wystawa komputerów z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Wstęp tradycyjnie wolny, start o godz. 12:00.

Koncert na Skałce

24 czerwca w ramach Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej odbędzie się koncert „Te Deum Laudamus”. Słynne fragmenty operowe nawiązujące do muzyki sakralnej oraz utwory o charakterze modlitewnym niezwiązane z katolicką liturgią zabrzmią o godz. 20:00 na dziedzińcu kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce.

Wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń, a towarzyszyć im będą Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Wstęp wolny.

Noc Kupały w Ogrodzie Botanicznym

W niedzielę, 26 czerwca, muzyka folkowa inspirowana twórczością dawnych Słowian wypełni Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. O godz. 16:00 rozpocznie się koncert pt. „Noc Kupały – w poszukiwaniu kwiatu paproci”. Na plenerowej scenie zagrają trzy zespoły: Percival, Żywiołak i Żmij. Wydarzenie zakończy się o godz. 22:00.

Premiera w Starym Teatrze

24 czerwca na deskach Starego Teatru zadebiutuje spektakl „Orlando. Bloomsbury” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. To teatralny pejzaż, w którym fabuła powieści łączy się z życiorysem Virginii Woolf.

– Jest to opowieść o ludziach, których związało bardzo wiele rzeczy, którzy żyli razem przez kilkadziesiąt lat, którzy umierali, odchodzili, przeżywali nawzajem te śmierci. (…) To opowieść o tym, jak żyje się na przedziwnym skrzyżowaniu pasji, sztuki, seksu, namiętności, relacji osobistych i traum. Pomimo tego, że towarzyszy nam muzyka z epoki, że jesteśmy w kostiumach z epoki, jest to arcywspółczesne – wyjaśnia aktor Radosław Krzyżowski.