Weekend pełen atrakcji: Wielka Parada Smoków, Kiermash i Noc Tańca

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Smoczy piknik, widowisko na Wiśle, parada, pokazy taneczne na trzech scenach plenerowych oraz targi mody niezależnej i designu. Przed nami weekend pełen atrakcji!

Krakowski Nocny Przejazd Rowerowy

W piątek wieczorem największe ulice w mieście zostaną w bezpieczny sposób udostępnione rowerzystom. Uczestnicy spotkają się o godz. 19:30 przy Muzeum Narodowym, by pokonać wspólnie ponad 20 km.

– Przejazd odbędzie się wieczorową porą, aby zwrócić w szczególny sposób uwagę na kwestię oświetlenia rowerzystów podróżujących po zmierzchu czy w warunkach ograniczonej widoczności. Wszystkie osoby chętne do udziału w przejeździe prosimy o pamiętaniu o obowiązkowych elementach wyposażenia roweru – informuje Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa, inicjator wydarzenia.

Rowerzyści wystartują o godz. 20:00 i w asyście policji pokonają następującą trasę: plac przed Muzeum Narodowym (al. 3 Maja) – al. Krasińskiego – Konopnickiej (tunel) – Barska – Ludwinowska – Rollego – Warneńczyka – Kalwaryjska – Staromostowa – Brodzińskiego – Nadwiślańska – Solna – Zabłocie - Herlinga Grudzińskiego – Klimeckiego – Nowohucka – Stoczniowców – Ofiar Dąbia – al. Pokoju – al. Jana Pawła II – pl. Centralny – al. Andersa – rondo Kocmyrzowskie – Bieńczycka – al. Jana Pawła II – Mogilska – Lubomirskiego – tunel – Kalinowskiego – Pawia – al. Słowackiego – al. Mickiewicza – plac przed Muzeum Narodowym (al. 3 Maja).

Wodecki Twist Festiwal

W dniach 2–4 czerwca będzie można wybrać się w muzyczną podróż do kolorowych lat 90. Wszystko za sprawą festiwalu Wodecki Twist, który zdążył się już zadomowić na kulturalnej mapie Polski.

Festiwalowy piątek otworzy chóralny koncert „Zacznij od Bacha” o godz. 12:00 na Rynku Głównym. Wieczorem zaś (godz. 20:00) muzyka zabrzmi przy Skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego na krakowskich Plantach.

W sobotę organizatorzy zapraszają na dwa wyjątkowe koncerty do Teatru Słowackiego. Wieczór rozpocznie o godz. 18 „Oczarowanie” z udziałem Alicji Majewskiej, Olgi Szomańskiej, Kuby Badacha i Sławka Uniatowskiego. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Szymuś, wieloletni przyjaciel i szef muzyczny festiwalowych widowisk.

O godz. 20:30 publiczność będzie mogła usłyszeć utwory Wodeckiego w zupełnie nowych, słonecznych interpretacjach w koncercie „Sweet 90s”. Myślą przewodnią będzie styl lat 90., doprawiony samplami, a wystąpią m.in. Mery Spolsky, Natalia Przybysz, Piotr Odoszewski i Wiktor Dyduła. Autorem niebanalnych aranżacji jest gitarzysta, producent, kompozytor i improwizator Kamil Pater.

Kiermash

Wakacyjnie, modowo i piknikowo – tak zapowiada się letnia odsłona Kiermashu, czyli targów mody niezależnej i designu. Na stoiskach będzie można znaleźć produkty lokalnych, polskich wystawców, które zostały stworzone nie tylko zgodnie z najnowszymi trendami, ale także z najwyższej jakości materiałów w poszanowaniu ludzkiej pracy i planety.

Nie zabraknie również propozycji dla miłośników kultury retro, a to za sprawą targów Kogel Mogel. Na gości czekać będzie także coś na ząb. Organizatorzy Kiermashu łączą bowiem siły z krakowskim festiwalem kulinarnym Najedzeni Fest. Do tego chilloutowa muzyka i pełen relaks na leżakach w otoczeniu zieleni.

Kiermash odbędzie się 3 i 4 czerwca w godz. 11:00-19:00 (sobota) oraz 11:00-18:00 (niedziela). Wstęp wolny.

Noc Tańca

W sobotę, 3 czerwca, Kraków po raz piąty zamieni się w miasto tańca. Wszystko za sprawą cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. W ramach tegorocznej Nocy Tańca artyści zaprezentują się na trzech scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Dworku Białoprądnickim oraz na skwerze przy Nowohuckim Centrum Kultury. Nie zabraknie także warsztatów, wykładów oraz potańcówek.

Wieczór filmowy z MNK

Muzeum Narodowe zaprasza w sobotni wieczór do ogrodu Pawilonu Czapskiego, gdzie będzie można zobaczyć dwa filmowe obrazy Wilna. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści”.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane dwa filmy. Pierwszy, „Czas płynie przez miasto” (1966)  Almantasa Grikevičiusa, to poetycki film z czasów sowieckich, w którym Wilno jest głównym bohaterem. Natomiast drugi film, „Pewnego razu w Wilnie” (2021) Eitvydasa Doškusa jest współczesnym dokumentem, w którym miasto odsłania przed nami swoje tajemnice. Wstęp bezpłatny. W przypadku deszczu seans zostanie odwołany.

Filmowy wieczór rozpocznie się o godz. 21:15. Partnerem wydarzenia jest 63. Krakowski Festiwal Filmowy. Podczas trwania festiwalu wstęp na wystawę „Wilno, Vilnius, Vine 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” oraz „XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej” za okazaniem karnetu bądź akredytacji festiwalowej będzie wynosił 5 zł na każdą z wystaw.

Wielka Parada Smoków

Nadchodzi długo wyczekiwane smocze święto organizowane przez Teatr Groteska.

W sobotę o godz. 22:00 wielkogabarytowe stwory zatańczą u stóp Wawelu, tworząc niezwykłe widowisko na Wiśle. W niedzielę zaś trzydzieści kolorowych smoków opanuje ulice miasta. Część z nich powalczy na scenie o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. Tradycyjny przemarsz rozpocznie się o godz. 12:00 i wyruszy z Plant ulicą Grodzką na Rynek Główny.

Przez cały weekend będzie można także uczestniczyć w rodzinnym pikniku pod hasłem „Zielone Królestwo”, który rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie.

Dni solidarności w Willi Decjusza

Otwarcie wystawy fotografii „Zaręczyny z Morzem” autorstwa białoruskiej artystki Marii Eleny Bonet, koncert Chóru Etnograficznego, spotkania literackie z przedstawicielami białoruskiej wolnej kultury i debaty to tylko niektóre z propozycji przygotowanych w ramach tegorocznej edycji wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”.

Organizatorzy zaplanowali także prezentację książki o Alesiu Bialackim – laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, połączoną z akcją solidarności z więźniami sumienia w Białorusi. Przez cały weekend w Willi Decjusza będzie odbywał się również kiermasz książki polsko-białoruskiej. Szczegółowy program wydarzenia dostępny TUTAJ.

Nowohucki Korowód

W pierwszych dniach czerwca najmłodsza dzielnica Krakowa powróci do barwnych lat 60., a jej ulicami zawładną rytmy twista i boogie-woogie. Wszystko za sprawą festiwalu Nowa Huta Retro Fest oraz Korowodu Nowohuckiego.

W sobotę, 3 czerwca, przedstawiciele nowohuckich instytucji kultury, artyści, uczniowie, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy miasta wspólnie przemierzą ulice Nowej Huty. Barwny korowód wyruszy o godzinie 16:00 sprzed Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 5, a jego bohaterkami będą w tym roku kobiety.

Pochód zakończy się na placu przy Poczcie Polskiej na os. Willowym, gdzie w latach 50. i 60. odbywały się słynne nowohuckie potańcówki pod gołym niebem. Tym razem także będzie można potańczyć.

Powrót do lat 60. zafunduje mieszkańcom nie tylko korowód, ale także festiwal Nowa Huta Retro Fest, który co roku skupia się na innej dekadzie. Zeszłoroczny poświęcony był latom 50., tegoroczny chce ożywić klimat i styl życia lat 60.

Jubileuszowy Piknik Krowoderski

Rada Dzielnicy V Krowodrza i Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” zapraszają na jubileuszową edycję Pikniku Krowoderskiego, który odbędzie się w sobotę, 3 czerwca, przy ul. Reymonta 18.

Podczas wydarzenia nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W nawiązaniu do Jana Matejki i Aleksandra Fredry, patronów roku 2023, zaplanowano konkursy plastyczne i prezentacje teatralne. Będzie także okazja do udziału w różnorodnych warsztatach (m.in. plastycznych, fotograficznych, pszczelarskich), a także możliwość przejażdżek konnych.

W programie także loteria z nagrodami oraz występy zespołów tanecznych i muzycznych. Impreza rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 18:00. XV Piknik Krowoderski zwieńczy koncert jubileuszowy „Dozwolone do lat 18”.

Nowa wystawa w Muzeum Czartoryskich

Najstarsze druki krakowskie i XVII-wieczne mapy Krakowa zagościły na wystawie w Muzeum Książąt Czartoryskich. Ekspozycja została zorganizowana w 550. rocznicę narodzin drukarstwa polskiego. To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć, jak wyglądały najstarsze książki w Krakowie.

Na wystawie zgromadzono łącznie 24 druki z lat 1475–1600. Wśród eksponatów znajdują się dzieła filozoficzne, medyczne, religijne, prawnicze i muzyczne. Jednym z nich jest książka wybitnego lekarza i rektora Akademii Krakowskiej Macieja z Miechowa, który przygotował poradnik dotyczący tego, jak zabezpieczyć się przed dżumą.

Wizytówką ekspozycji są zaś trzy dzieła pochodzące z oficyny drukarskiej Kaspra Straubego, pierwszego wędrownego drukarza, który pozostawił trwały ślad w Krakowie.

Piknik w Opatkowicach

Opatkowice (zlokalizowane na lewym brzegu Wilgi) powstały z końcem XVI wieku jako wieś podlegająca Opactwu Tynieckiemu – stąd też ich nazwa. Do Krakowa zostały przyłączone w 1973 roku, czyli dokładnie 50 lat temu. Z tej okazji Centrum Kultury Podgórza i Rada Dzielnicy X Swoszowice zapraszają na jubileuszowy piknik.

Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca w godz. 16:00–21:30 na terenie zielonym przy zbiegu ulic Taklińskiego i Studniarskiego (koło przystanku SKA Kraków Opatkowice). W programie m.in. występy zespołów tanecznych i muzycznych, interaktywne widowisko plenerowe dla dzieci „Bajkowe podróże”, animacje, zabawy oraz strefa gastronomiczna.

100. rocznica urodzin Papcia Chmiela

Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela zaprasza na dwudniowe świętowanie urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego – autora najpopularniejszego polskiego komiksu: Tytusa, Romka i A’ Tomka. W trakcie wydarzenia zostanie odsłonięta rzeźba „Wannolot”, a o słynnym autorze opowiedzą zaproszeni goście: córka, przyjaciele oraz artyści.

W programie również harcerska gra terenowa, wystawa 10 kolekcjonerskich plakatów z ilustracjami autorstwa Papcia Chmiela, wspólne rysowanie Tytusa, pokaz prywatnych pamiątek i odznaczeń, a także pamiątkowe zdjęcie.

Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca w godz. 14.00-17.30 (Skwer Papcia Chmiela, przy zbiegu al. Focha i ul. Królowej Jadwigi) oraz 4 czerwca w godz. 10.00-14.45 (Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12).

Letnie Koncerty Organowe

W niedzielę rozpocznie się XXXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe, podczas którego melomani mogą zakosztować dźwięków najpiękniejszych krakowskich organów znajdujących się w historycznych wnętrzach zabytkowych kościołów.

4 czerwca Krakowskie Forum Kultury i kierownik artystyczny festiwalu prof. Dariusz Bąkowski-Kois z Katedry Organów AM zapraszają do bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa OO. Paulinów „Na Skałce”. Koncert rozpocznie się o godz. 18:30. Wstęp wolny.

Kosmiczny Dzień Otwarty Magistratu

Przenośne planetarium, warsztaty kodowania i animacji poklatkowej, eksperymenty naukowe, koncerty, gry edukacyjne, spacery, a do tego obserwacje słońca przez bezpieczny szukacz oraz tworzenie mapy układu słonecznego – tak zapowiada się tegoroczny Otwarty Dzień Magistratu.

Do wspólnej zabawy, nauki i zwiedzania organizatorzy zapraszają w niedzielę, 4 czerwca, na plac Wszystkich Świętych 3-4 oraz w jego okolice. Wydarzenie odbędzie się w godz. 11:00–18:00 pod hasłem „Ale Kosmos!”, a motywem przewodnim będzie dziedzictwo wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, którego 550-lecie urodzin świętujemy w tym roku.

Wszystkie aktywności zebrano w ramach trzech bloków tematycznych „Kopernik – Twórca”, „Kopernik – Mędrzec” i „Kopernik – Przyjaciel”. Szczegółowy program wydarzenia do pobrania tutaj.

Zlot samochodów i motocykli w Czyżynach

W krakowskich Czyżynach odbędzie się w niedzielę wielki zjazd pojazdów zabytkowych, sportowych i tuningowanych. A to za sprawą Festiwalu Mechanika, święta Wydziału Mechanicznego PK. Przyjazd do Krakowa zgłosiło już ponad 100 wystawców niezwykłych pojazdów (w tym Warszawy M20 GT), a spodziewanych jest drugie tyle (rejestracja otwarta do rozpoczęcia zlotu).

Na gości czekać też będą inne atrakcje m.in. warsztaty, otwarte laboratoria naukowe Wydziału Mechanicznego, konkursy, pokazy kół naukowych i strefa z grillem. Zaplanowano też panel dyskusyjny „Przyszłość motoryzacji” z udziałem ekspertów motoryzacji i znanych kierowców rajdowych.

Organizatorzy zapraszają w godz. 12:00-18:30. Miejsce: Wydział Mechaniczny przy al. Jana Pawła II 37.