Weekend w pigułce: „Dziady” w Teatrze Słowackiego, osadzanie Chochoła, Festiwal Roślin

Premiera fot. Bartek Barczyk/Teatr Słowackiego

Koncerty, premierowe spektakle i spacery to tylko niektóre z propozycji tego weekendu. Warto również odwiedzić Bronowice – w sobotę odbędzie się tu weselny korowód i tradycyjne osadzanie Chochoła.

Osadzanie Chochoła i korowód weselny

W sobotę w 121. rocznicę ślubu Lucjana i Jadwigi. Muzeum Krakowa zaprasza nie tylko przed Rydlówkę, ale i do wspólnego świętowania w przestrzeni Bronowic Małych.

O 10:00 rozpocznie się korowód weselny prowadzony przez drużbów z Teatru Złoty Róg.  Osadzanie Chochoła rozpocznie się o 12.30 przed Rydlówką. Podczas spotkania będzie można posłuchać fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, tradycyjnych pieśni a także oglądnąć obrzęd okrywania róży słomą.

Na koniec muzeum zaprasza na performatywne zwiedzanie Rydlówki, które odbędzie się w godzinach 14.30 – 17.00.

Premiera spektaklu „Dziady” w Teatrze Słowackiego

„Dziady” Adama Mickiewicza to kolejna premiera tego sezonu w Teatrze Słowackiego. Spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej będzie opowieścią o Polsce i jej dwóch obliczach.

Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada na dużej scenie, w 120-lecie prapremiery w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

Etiuda&Anima

Jeszcze do niedzieli potrwa Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima. Widzowie mogą oglądać festiwalowe filmy w kinie i on-line. Zwycięzców wszystkich konkursów poznamy podczas gali zakończenia 28. Etiudy&Animy 21 listopada. Po części oficjalnej rozpoczną się projekcje wszystkich nagrodzonych filmów. Transmisję gali i pokazy zwycięskich filmów będzie można obejrzeć on-line na platformie streamingowej.

Festiwal Roślin w Hali Cracovii

W najbliższy weekend zazieleni się Hala Cracovia przy al. Focha. Po kilku miesiącach powraca ze swoją jesienną edycją Festiwal Roślin - największy w Polsce targ z domowymi roślinami doniczkowymi. Wstęp wolny. Festiwal odbędzie się w sobotę i niedzielę. Godziny otwarcia: sobota – od 8:00 do 20:00, niedziela - od 10:00 do 18:00.

Koncert Finałowy Art Forum Festival w Pałacu Sztuki

Fundacja Art Forum i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na Koncert Finałowy Art Forum Festival, który odbędzie w sobotę o godzinie 17.30 w Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim 4. W ramach koncertu zaprezentuje się 5 muzyków ze zespołu muzyki współczesnej i improwizowanej Hashtag Ensamble.

Ważną sferą działalności Hashtag Ensemble jest improwizacja, co znajduje swój wyraz w czterech pasmach improwizacyjnych.

Premiera w Operze Krakowskiej

„Mozart i Salieri”, jednoaktowa opera Nikołaja Rimskiego-Korsakowa na dwóch solistów i orkiestrę kameralną, pojawi się na deskach Opery Krakowskiej już 20 listopada.

Libretto, zaczerpnięte z jednej z „małych tragedii” Aleksandra Puszkina, nawiązuje do obrosłych legendą okoliczności śmierci W.A. Mozarta, rzekomo otrutego przez zazdrosnego rywala. Krakowską inscenizację przygotowują reżyser Fred Apke i kierownik muzyczny Kai Bumann.

Legenda bigbitu w Nowohuckim Centrum Kultury

Czerwono-Czarni wystąpią w NCK już w piątek o 19.00. Przez wiele lat działalności zespół stworzył kilkadziesiąt przebojów. Wystarczy wspomnieć chociażby utwory takie jak „O mnie się nie martw” czy „Jedziemy autostopem”. Zapewne i one zabrzmią na żywo podczas wyjątkowego koncertu.

Utwory Kaczmarskiego zabrzmią w Piwnicy pod Baranami

W piątek o 20.00 w Piwnicy pod Baranami rozpocznie się koncert, podczas którego zabrzmią wybrane piosenki z duetu Nagórski/Wośko poświęcone twórczości Jacka Kaczmarskiego. Podczas wydarzenia wystąpią Mateusz Nagórski (głos, gitara) i Miłosz Wośko (piano).

Muzyka czasów Wazów

To będzie muzyczna podróż w czasie i przestrzeni. W piątek, w kościele oo. Pijarów wystąpi Chór Polskiego Radia, który przeniesie słuchaczy do epoki baroku. W programie koncertu oprócz utworów kompozytorów włoskich i polskich, znalazły się też kompozycje o rodowodzie litewskim. Początek koncertu o godz. 20.30.

Darmowy listopad na Wawelu

Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich 2021 to dziesiąta edycja projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym Zamek Królewski na Wawelu bierze udział od początku. W tym roku muzeum oferuje mieszkańcom Krakowa i turystom bezpłatnie wstęp na ekspozycje, zwiedzania z przewodnikami oraz lekcje muzealne: stacjonarne, plenerowe i online. Aby skorzystać z oferty należy pobrać bezpłatne wejściówki – na zwiedzanie z przewodnikiem dostępne tylko online, pozostałe dostępne online oraz w kasie: https://ebilet.wawel.krakow.pl/.

Jak w bajce! Ogród Świateł zaprasza

„Królewna Śnieżka” to jedna z największych wystaw świetlnych w Polsce. Na całość widowiska składa się niemal 30 instalacji świetlnych, takich jak np. domek krasnoludków w postaci 12-metrowego tunelu świetlnego, kopalnia brylantów i diamentów oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak np. choinka multimedialna stworzona z 30 tys. świateł led, a także cieszące się dużą popularnością pokazy laserowe.

Targi Vintage i Retro Kogel Mogel

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na Targi Vintage i Retro Kogel Mogel. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie przy ul. Mikołajskiej 2. Przez cały weekend na odwiedzających czekać będą ubrania czy biżuteria. W programie również warsztaty przeprojektowania starego i nieciekawego podkoszulka czy warsztaty naprawiania i ozdabiania ubrań metodą Sashiko. Wstęp na targi jest wolny.

Śladami Wyspiańskiego

W sobotę o 11.00 Staromiejskie Centrum Kultury zaprasza młodzież z rodzicami na spacer „Śladami Stanisława Wyspiańskiego”. Trasa będzie wiodła przez miejsca związane z życiem i twórczością artysty – od placu Matejki, przez Teatr Słowackiego i Jamę Michalika po dom Długosza i Skałkę.

Spacer potrwa ok. 2 godziny, początek na pl. Matejki pod pomnikiem Grunwaldzkim.

Punkowa energia w klubie Kwadrat

W sobotę w klubie Kwadrat wystąpią KSU, Sedes i TOWOT. Początek koncertu o godzinie 19.00 (otwarcie bram: 18.00). Bilety w przedsprzedaży: 60 zł, w dniu koncertu: 70 zł.

Zespół KSU podczas swojej 40-letniej działalności oficjalnie wydał 12 płyt. Oprócz tego ukazało się ponad 30 pirackich i bootlegowych wydawnictw — głównie z materiałami koncertowymi. KSU początkowo wykonywał alternatywny rock z elementami bieszczadzkich klimatów i z tym nurtem jest powszechnie utożsamiany.

Polski zespół punkowy Sedes działa od 1980 roku. W 1982 zadebiutował w Jarocinie i jego kariera ruszyła do przodu. Mimo że ostatni studyjny album "Delirium" został wydany w 1997, Sedes nadal koncertuje i nie daje o sobie zapomnieć żadnej generacji.

„Domówka” w Nowohuckim Centrum Kultury

NCK już w niedzielę o 17.00 zaprasza na „Domówkę”. To komedia koncertowa o PRL-u widzianym oczami aktorki Soni Bohosiewicz. Nie zabraknie anegdot, opowieści o miłości, o pierwszych lekcjach życia.

W trakcie spektaklu Bohosiewicz piecze ciasto w prodiżu, a publiczność śpiewa razem z nią największe polskie przeboje.

„Domówka” to połączenie spektaklu, stand-upu, koncertu i improwizacji z udziałem publiczności. W repertuarze takie hity jak „Jesteś lekiem na całe zło”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Małgośka” czy „W moim magicznym domku”.

7 x Jarmusch w Kinie pod Baranami

Od 19 do 26 listopada potrwa przegląd 7xJarmusch w Kinie pod Baranami. To prezentacje siedmiu wczesnych filmów amerykańskiego mistrza Jima Jarmuscha, zwiazanego z historią Gutek Film. Początkiem lat 90. polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. Później Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak „Ghost Dog: Droga samuraja”, „Tylko kochankowie przeżyją” czy „Paterson”.

comments powered by Disqus