Weekend w pigułce: Festiwal Teatrów Ulicznych, Off Camera, Narodowe Czytanie

Teatry uliczne znów opanują Rynek Główny. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwszy wrześniowy weekend upłynie pod znakiem drugiej już w tym roku odsłony Festiwalu Teatrów Ulicznych, filmowego święta w ramach Mastercard Off Camera i Narodowego Czytania. To jednak nie koniec kulturalnych propozycji. Sprawdźcie!

Festiwal Teatrów Ulicznych powraca

Czas na drugą w tym roku odsłonę Festiwalu Teatrów Ulicznych. W pierwszy wrześniowy weekend Rynek Główny ponownie stanie się sceną dla plenerowych przedstawień. Dla publiczności wystąpią rodzime grupy teatralne, jak i teatry z Francji, Hiszpanii, Belgii, Czech czy Wielkiej Brytanii. Festiwal odbywa się pod hasłem „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja”. Sobotnie i niedzielne pokazy będą się rozpoczynać o 13.00.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Święto niezależnego kina. Startuje Off Camera

Najlepsze autorskie filmy z całego świata, rozmowy, pytania, które trafiają w sedno i odpowiedzi otwierające kolejne wątki, a to wszystko w duchu powrotu do kin. W ten piątek startuje kolejna edycja festiwalu Mastercard Off Camera. Przewodnikami po współczesnym świecie będą reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów. filmy i produkcje będzie można oglądać w Krakowie i na player.pl od 3 do 12 września.

Narodowe Czytanie

Dziesiąta edycja Narodowego Czytania już 4 września. Tegoroczną lekturą jest „Moralność Pani Dulskiej”. W Krakowie wspólne czytanie książki odbędzie się pod kopcem Kościuszki i w Teatrze Słowackiego. Wielkie czytanie z Biblioteką Kraków rozpocznie się o godz.13.00 przed Muzeum Kościuszkowskim. Teatr Słowackiego zaprasza do czytania o godz. 12.00 na pl. św. Ducha. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Koncert, komiksowy spacer, gra terenowa

Dworek Białoprądnicki zaprasza na Dni Dzielnicy Prądnik Biały (4-5 września). To dwa dni bezpłatnych warsztatów, koncertów, pokazów i aktywności skierowanych zarówno do małych jak i dużych mieszkańców Prądnika Białego. W programie m.in. koncert zespołu VOO VOO,  komiksowy spacer, Spektakl „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” w wykonaniu Teatru Chrząszcz, plener malarski, targi miodu i produktów pszczelich. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Otwarcie siedziby Fundacji Muzeum Komiksu

W piątkowy wieczór nastąpi otwarcie fundacji Muzeum Komiksu. Pierwsza wystawa w budynku przy ul. Sarego 7 będzie poświęcona komiksom i ilustracjom prasowym Edmunda Hejdaka. Prace będą prezentowane na żywo po raz pierwszy. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00. W sobotę zaplanowano dwa spotkania, podczas których odbędą się premiery dwóch publikacji: o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie poświęcone książce Pawła Chmielewskiego „Na dworze Goździkowego Króla", a o 19.00 rozpocznie się dyskusja na temat książki „Komiks. Okolice (auto)biografii” pod redakcją dra Michała Traczyka.

Premiera „Śniegu” w Łaźni Nowej

Łaźnia Nowa zaprasza na premierowe pokazy spektaklu „Śnieg” na podstawie powieści Orhana Pamuka. Przedstawienie w reżyserii Bartosza Szydłowskiego to  pierwsza polska adaptacja powieści Orhana Pamuka, wydanej w 2002 roku. Spektakl można zobaczyć 3,4 i 5 września w Teatrze Łaźnia Nowa.

Festiwal Szymanowski / Polska / Świat w Filharmonii Krakowskiej

W sobotę o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej, Filharmonia Krakowska inauguruje II edycję Festiwalu Szymanowski / Polska / Świat. Opiera się ona repertuarowo i organizacyjnie na zainicjowanej początkiem roku Wyszehradzkiej Platformie Muzycznej Szymanowski. W ramach jej działalności do otwarcia festiwalu zaproszona została Orkiestra Filharmonii im. Leoša  Janáčka w Ostrawie. Czescy artyści pod batutą Roberta Jindry, zaprezentują z udziałem sopranistki Kateřiny Kněžíkovej Czarodziejskie noce, trzy pieśni do chińskich tekstów, Bohuslava Martinů oraz patrona festiwalu – Karola Szymanowskiego Penthesileę op. 18 i IV Symfonię Koncertującą op. 60.

Bass Astral & Igo Ensemble: Last Dance

Po 6 latach duet Bass Astral & Igo ogłosił zakończenie działalności. Tej jesieni muzycy zagrają ostatnią trasę koncertową, w trakcie której zabrzmią najbardziej znane przeboje grupy w nowych aranżacjach i nowe utwory z ich ostatniego albumu „Satellite”. Duet zagra 3 września na terenie Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12a). Start koncertu o godz. 20.00.

Koncert Andrzeja Rybińskiego

„Nie liczę godzin i lat”, „Sen o życiu”, „Czas relaksu” i „Życie prawdziwe” to tylko niektóre z utworów, które zabrzmią na żywo Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w niedzielę, 5 września. Tego dnia dla krakowskiej publiczności wystąpi Andrzej Rybiński, polski piosenkarz, muzyk i kompozytor. Oprócz największych przebojów, artysta przygotował muzyczne niespodzianki. Początek koncertu o godz. 17.00.

Alfabet rocka, czyli Ozzy Osbourne w Teatrze Nowym Proxima

Teatr Nowy Proxima powraca z przytupem. Już 3 września premiera spektaklu „Alfabet rocka. Ozzy Osbourne i Jego Jebacadło”. Na żywo zabrzmią wykonane przez Piotra Siekluckiego i Pamelę Grandon utwory „War pigs”, „No more tears” czy „All my life”. Spektakl to opowieść o tym, jak się robi karierę w show biznesie. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 20.00.

Święto Kolorów

Koniec wakacji pełen barw. Święto Kolorów powraca do Krakowa już 4 września. Wydarzenie odbędzie się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków Wschód. Początek o godz. 17.00.

Polifonie. To tylko koniec świata

4 września w Cricotece odbędzie się ostatni występ tegorocznego cyklu Polifonii. Z koncertem „It’s Only the End of the World” wystąpi Anna Sowa. Ten teatr instrumentalny na 7 wykonawców, elektronikę i video, swoją premierę miał w październiku 2020 roku w szwajcarskim Theather Basel. Początek koncertu o 19.00. Bilety dostępne na stronie internetowej Cricoteki: bilety.cricoteka.pl.