Weekend w pigułce: nowe wystawy, koncerty wielkanocne i święcenie koszyków na Rynku Głównym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Koncerty w ramach Festiwalu Misteria Paschalia, Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym czy wystawa Jezus Chrystus Iberyjski” to tylko niektóre z kulturalnych propozycji na nadchodzący weekend. Co jeszcze oferuje miasto? Sprawdźcie!

Święcenie pokarmów na Rynku Głównym

W Wielką Sobotę mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli udać się na Rynek Główny, by poświęcić koszyczki wielkanocne. Uroczystość ta odbędzie się o godz. 11:00 z udziałem włodarzy miasta i Kościoła krakowskiego.

Przypomnijmy, że od 7 kwietnia trwa Jarmark Wielkanocny, który powrócił po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Na płycie Rynku Głównego znajduje się 65 kiosków handlowych oraz dekoracje w postaci drzewek emausowych. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne, takie jak stroiki, pisanki, wyroby z masy solnej, drewna, ręcznie malowana porcelana czy różne pamiątki.

Nie brakuje także punktów gastronomicznych, a krakowianie i turyści mogą skosztować tradycyjnych potraw. Jarmarkowi towarzyszy także bogaty program artystyczny.

Wielkanocne koncerty

12 kwietnia rozpoczął się Festiwal Misteria Paschalia, czyli muzyczna opowieść składająca się z różnych kompozycji związanych z okresem Wielkanocy. Hasło tegorocznej edycji to „Powrót do źródeł”.

W Wielką Sobotę o godz. 20.00 w Kopalni Soli „Wieliczka” (kaplica św. Kingi) odbędzie się występ rosyjskiej skrzypaczki. Anna Danilevskaia, specjalizująca się w grze na fidelach, razem z Sollazzo Ensemble zabierze przybyłych w podróż do średniowiecznej Florencji.

Natomiast w Niedzielę Wielkanocną w ICE Kraków publiczność będzie mogła wysłuchać dwóch utworów Mozarta: „Exsultate, jubilate” oraz słynnej Symfonii nr 41 „Jowiszowej”. Koncert wykona francuska orkiestra Le Concert de la Loge kierowana przez wybitnego skrzypka Juliena Chauvina.

– Ten ostatni pełny wyraz znajdzie się w dwóch prawdziwie „słonecznych” dziełach Mozarta: motecie na sopran Exsultate, jubilate (solistką będzie Florie Valiquette) i Symfonii nr 41 „Jowiszowej” – ostatniej skomponowanej przez Salzburczyka. Zagra francuska orkiestra Le Concert de la Loge kierowana przez skrzypka Juliena Chauvina – opisuje koncert Łukasz Lembas z KBF.

„Jezus Chrystus Iberyjski” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

W weekend mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć wystawę fotografii Koldo Chamorro pt. „Jezus Chrystus Iberyjski”. Motywem przewodnim ekspozycji jest znak krzyża. Fotograf rozpoczął pracę nad projektem już w 1974 r., snując wizualną refleksję dotyczącą wiary, obrzędowości, przejawów kultu religijnego na Półwyspie Iberyjskim oraz obecności chrześcijańskiego krzyża w Hiszpanii.

Koldo Chamorro ukazuje krzyż z bardzo osobistego punktu widzenia. Stąd różne perspektywy i nieoczekiwane miejsca bądź okoliczności.

– Na dodatek stwarza przy tym pełną napięcia atmosferę, całkiem wytrącającą nas z równowagi – niepokojący obraz z budowy madryckiego wieżowca Torre Picasso, z którego wyrasta szereg krzyży odbijających się w szklanej fasadzie drugiego budynku albo porażające zdjęcie młodego chłopaka, który zabił się na motorze i właśnie pobrano od niego organy, zatytułowane przez Koldo Chrystus „Dawca”, są tego dobrym przykładem – mówi kurator wystawy Clemente Bernad.

Wernisaż wystawy „Jezus Chrystus Iberyjski” odbył się 18.03 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Pobizantyński tryptyk w Muzeum Czartoryskich

W czasie Wielkanocy Muzeum Narodowe zaprasza na pokaz specjalny. Od 12 kwietnia do 26 czerwca w Muzeum Książąt Czartoryskich można zobaczyć pobizantyński tryptyk wykonany na Krecie w XVI wieku. Dzieło to jest prezentowane w Sali IX. „Paramentów liturgicznych”, gdzie znajduje się m.in. bursztynowy ołtarzyk Męki Pańskiej.

– Tryptyk jest wybitnym dziełem tzw. szkoły kreteńskiej epoki pobizantyńskiej, w którym łączą się aktualne wzorce malarstwa włoskiego z tradycją sztuki epoki Paleologów – informują kuratorki wystawy dr Justyna Łuczyńska-Bystrowska oraz dr Katarzyna Płonka-Bałus.

W Wielki Piątek Muzeum Książąt Czartoryskich czynne jest w godzinach 10.00-16.00, natomiast w Wielką Sobotę w godzinach 10.00-14.00. W Niedzielę Wielkanocną wszystkie oddziały Muzeum Narodowego są zamknięte.

Wystawa o Wiśle w Pałacu Krzysztofory

16 kwietnia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wybrać się do Pałacu Krzysztofory, by obejrzeć nowo otwartą ekspozycję poświęconą Wiśle – królowej polskich rzek.

– Ta wystawa nosi tytuł „Wisła. Re-kreacja”, bo po pierwsze zaprasza nas do rekreacji nad rzeką, a po drugie zwraca uwagę na zadanie, które stoi przed miastem. Chodzi o re-kreowanie Wisły, czyli rozwijanie jej w taki sposób, by mogła służyć zarówno miastu, jak i mieszkańcom. Poświęcamy więc tę wystawę rekreacyjnej roli naszej ukochanej rzeki, królowej polskich rzek – mówi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Wystawa obejmuje ponad 500 m, a do dyspozycji zwiedzających przeznaczonych jest 10 sal tematycznych poświęconych m.in. krakowskim plażom, nadwiślańskiej przyrodzie, żegludze pasażerskiej, imprezom związanym z rzeką czy planom rewitalizacji Wisły.

Wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na wystawę, która została otwarta w dniu 10. rocznicy śmieci polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Zaprezentowane są na niej prace Krzysztofa M. Bednarskiego, Ryszarda Krynickiego, Beaty Stankiewicz i samej Szymborskiej.

– W ramach tegorocznej ekspozycji pokażemy większość wydań jej wierszy oraz książek napisanych o niej, również wydawnictwa obcojęzyczne. Będzie można też zobaczyć artefakty związane z jej osobą oraz wyklejanki – informuje Kamila Biedrońska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Weekend w kinach studyjnych

Ciekawą ofertę na nadchodzący weekend przygotowały także kina studyjne. 16 i 17 kwietnia w Kinie pod Baranami będziemy mogli zobaczyć m.in. „Film Balkonowy”, „Piosenki o miłości”, „Córkę”, „Chungking Express”, „Ducha śniegów” czy norweski dramat „Najgorszy człowiek na świecie”.

Z kolei Kino Mikro zaprasza w Wielką Sobotę na pokaz ośmiu filmów. Są to m.in. „Cud Guadelupe”, „Film Balkonowy”, „C'mon C'mon”, „Belle” czy „Lingui”.