Weekend z kulturą: Kiermash na Poczcie Głównej, Drugie Życie Książki i nowości w teatrach

fot. DOROTA GRZEGORCZYK/LoveKraków.pl

Instytucje kultury przygotowały na ten weekend wiele ciekawych propozycji. W Pałacu Potockich odbędzie się akcja „Drugie Życie Książki”, a w Dworku Białoprądnickim pojawią się czworonożni przyjaciele. Co jeszcze wydarzy się 23 i 24 kwietnia w Krakowie?

Kiermash na Poczcie Głównej

Kiermash to cykliczne targi niezależnej mody i designu, na których można znaleźć prawdziwe perełki. A co najważniejsze, wyprodukowane w etycznym i odpowiedzialnym duchu „less waste”.

Wiosenna odsłona targów odbędzie się już w ten weekend (23, 24 kwietnia), a moda i design zawitają na Pocztę Główną do nowego Klubu Spotkań. Wizyta na Kiermashu będzie także okazją do wsparcia Ukrainy. Organizatorzy przygotowali bowiem cztery różne akcje.

Więcej informacji w poniższym artykule.

„Kundel Bury i Kocury” w Dworku Białoprądnickim

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zaprasza na dwie weekendowe imprezy charytatywne. W sobotę odbędzie się akcja, której bohaterami będą bezdomne psy i koty, uratowane przez wolontariuszy różnych fundacji. Wydarzenie „Kundel Bury i Kocury” to dla wielu zwierzaków szansa na odnalezienie nowego, szczęśliwego domu.

Oprócz akcji adopcyjnej odbędą się również spotkania edukacyjne, warsztaty plastyczne, pokaz agility, zajęcia z dogoterapii dla dzieci oraz zbiórka karmy dla psów i kotów. W niedzielę zaś w Galerii Szalom będzie prowadzona akcja adopcji kotów. Start o godz. 12.00.

Targi Łowiectwa i Wędkarstwa

22 i 23 kwietnia w godz. 10.00-18.00 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków odbędą się Targi Łowiectwa i Wędkarstwa. Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. pokazy psów myśliwskich i sokołów oraz uczestniczyć w wielu ciekawych warsztatach (strzelanie z łuku, gra na rogu myśliwskim, kowalstwo i kaletnictwo).

W programie znalazł się także koncert zespołu „Siwy Dym”. Chętni będą mogli również skosztować dziczyzny w nowoczesnym wydaniu oraz włączyć się w dwie debaty „Dzikie zwierzęta w wielkim mieście” oraz „Problemy i ograniczenia promocji dziczyzny w Polsce”. Organizatorzy zapraszają również na Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Łowieckiej „Magnus Venator 2022”.

Najedzeni Fest! – Zupa dla Ukrainy

24 kwietnia odbędzie się specjalna wiosenna edycja festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest! – Zupa dla Ukrainy.

– Zupy gotują krakowianki i krakowianie, restauracje, koła gospodyń wiejskich, kto chce. Mogą zgłaszać się po nie wszystkie osoby uchodźcze będące już w Krakowie, osoby, które przyjęły uchodźców u siebie w domach, oraz instytucje z większą liczbą osób w prowizorycznych hostelach – informują organizatorzy wydarzenia.

W trakcie akcji będzie prowadzona zbiórka pieniężna na rzecz jednego ze szpitali na lini frontu. Wybór placówki zostanie dokonany w porozumieniu z ukraińską Fundacją Aktywna Integracja, która działa w Krakowie.

Organizatorzy zapraszają na Stary Kleparz w godz. 11.00-20.00.

Muzeum Narodowe świętuje Dzień Książki

23 kwietnia Muzeum Narodowe zaprasza dzieci oraz dorosłych na spotkania z autorami różnych publikacji. W godz. 10.30 – 12.00 odbędą się warsztaty z ilustratorką Małgorzatą Zając wokół książki dla dzieci „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”. Koszt to 25 zł.

Następnie chętni będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z aktorem Tomaszem Augustynowiczem, który przeczyta fragmenty książek dla dzieci wydanych przez MNK. Wydarzenie dedykowane jest dzieciom w wieku 4-10
lat, a jego koszt to 15 zł.

O godz. 16 odbędzie się darmowy wykład dla dorosłych i młodzieży pt. „Dla mnie myślenie jest powietrzem. Żywioły wyobraźni poetyckiej Stanisława Wyspiańskiego”. Spotkanie poprowadzi badaczka literatury Młodej Polski prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel. Ilość miejsc jest ograniczona.

Drugie Życie Książki w Pałacu Potockich

Międzynarodowy Dzień Książki można także świętować w Pałacu Potockich. W sobotę o godz. 11.00 rusza bezpłatna akcja czytelnicza „Drugie Życie Książki”. W tym dniu odbędą się również wykłady poświęcone fantastyce ( 12.00-16.00), a o godz. 17.00 wszyscy chętni będą mogli wybrać się na spacer literacki szlakiem Henryka Sienkiewicza. Wydarzenia organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

„Dostępna niedziela” w MCK

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejną już odsłonę cyklu „Dostępna niedziela”. 24 kwietnia o godz. 10.00 chętni wyruszą na spacer po Rynku Głównym, by na nowo odkryć serce miasta. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

W niedzielę odbędą się także warsztaty z audiodeskrypcją na żywo z wykorzystaniem pomocy dotykowych i ścieżki dźwiękowej oraz oprowadzanie po wystawie „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na PJM.

Osoby wrażliwe sensorycznie będą miały także możliwość zwiedzenia wystawy w zupełnej ciszy. Wstęp na ekspozycję tego dnia kosztuje 5 zł. Szczegółowy program tutaj.

Koncert Paschalny i Stanisława Celińska

Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta zaprasza na dwa weekendowe koncerty. 24 kwietnia w kościele Miłosierdzia Bożego odbędzie się Koncert Paschalny w ramach cyklu „Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich”. W programie utwory Stanisława Moniuszki oraz kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Start o godz. 17.00.

W niedzielę odbędzie się także koncert charytatywny Stanisławy Celińskiej, organizowany w ramach 67. edycji cyklu społeczno-kulturalnego „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. Koncerty te poświęcone są zawsze Polom Nadziei, czyli akcji zbierania funduszy na rzecz polskich hospicjów, zainicjowanej przez krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych, prowadzące w Nowej Hucie Hospicjum św. Łazarza.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w EXPO Kraków.

Nowości w krakowskich teatrach

Dla osób spragnionych teatralnych nowości, mamy dobrą wiadomość. W ten weekend odbędą się aż cztery premiery w różnych placówkach.

22, 23 i 24 kwietnia w Teatrze Ludowym będzie można zobaczyć spektakl „Prezydentki” Wernera Schwaba. Dramat ten ukazuje historię trzech kobiet, które snują fantazje o swojej przyszłości i życiu.

– Toczymy między sobą walkę o siebie, o swoją rację, o swoje życie, podążamy ku marzeniom, które są takie zwyczajne i proste, bo nie mamy nic innego oprócz nich. Nie mamy pieniędzy, mężczyzn. Dzieci, które mamy są wiarołomne i odszczepione od człowieczeństwa – mówi Małgorzata Kochan, odgrywająca rolę Erny.

Teatr Ludowy zaprasza także na spektakl „1984: Ministerstwo Miłości”, który stanowi interaktywną grę z widzem. Przedpremierowe pokazy odbędą się 22 i 23 kwietnia.

Stary Teatr

„Marzenia polskie/Les rêves polonais” to nowy tytuł na afiszu Starego Teatru. Sztukę opartą na komedii „Sąsiedzi” Michała Bałuckiego widzowie będą mogli zobaczyć w dniach 22-27 kwietnia. Bazuje ona na pewnym wyobrażeniu o naszym społeczeństwie, kulturze, kraju, historii czy o nas samych.

Teatr Łaźnia Nowa

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na premierę „Byka”, która odbędzie się 22 oraz 23 kwietnia.  Bohaterem monodramu jest Robert Mamok, mężczyzna zmagający się z własną tożsamością klasową i etniczną w dwóch językach - po polsku i po śląsku. Dramatyczny tekst Szczepana Twardocha zaprezentuje na scenie Robert Talarczyk, który również reżyseruje tę sztukę.

Teatr Variete

23 i 24 kwietnia scena Teatru Variete zamieni się w ekskluzywny hotel, do którego przybędzie wielka Diva. Co wydarzy się za zamkniętymi drzwiami pokoi? Czy rozśpiewana gwiazda skradnie serce czarującego Concierge’a? Jedno jest pewne – „VARIETE’S Great Revue” to wybuchowa mieszanka muzyki, tańca, miłości i sławy.

comments powered by Disqus