Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (15-17 września)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwiedzanie zabytkowych fortów, festiwal artystyczny na Wawelu, piknik w Lesie Wolskim, a także spotkanie z bohaterami Psiego Patrolu. W weekend najmłodsi mieszkańcy miasta i turyści z pewnością nie będą się nudzić.

Wawel jest Wasz

Powraca letni festiwal artystyczny nawiązujący do otwartego dworu ostatnich Jagiellonów i nowej wystawy „Obraz Złotego Wieku”. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyć będzie hasło „Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych”.

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego stanie mobilne planetarium, a mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w dyskusjach i warsztatach dotyczących odkryć geograficznych, astrologicznych i biologicznych.

To jednak nie koniec atrakcji! Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach rapowania czy spotkaniu z Moniką Brodką. W planach również silent disco oraz koncert muzyki ambientowej. Podczas trwania festiwalu na dziedzińcu arkadowym czekać będą gry planszowe. Stanie również 6-metrowa ścianka wspinaczkowa nawiązująca do renesansowej architektury zamku.

Dni Twierdzy Kraków

Trwa druga edycja Dni Twierdzy Kraków. To wydarzenie, dzięki któremu można poznać, jakie tajemnice kryją w sobie zabytkowe mury. Spacery z przewodnikami, zwiedzanie, wykłady specjalistów i pasjonatów oraz warsztaty – to wszystko potrwa do 17 września.

W piątek będzie można zajrzeć m.in. do Barbakanu, fortu 2 Kościuszko, fortu 52a Jugowice, fortu 49 Krzesławice czy fortu 52 Borek, gdzie odbędzie się Koncert Wojskowej Orkiestry Kraków.

Spacer po forcie Mogiła, zawody strzeleckie w Barbakanie, spotkanie pod fortem św. Benedykt, zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej, spacer po forcie Grębałów oraz oprowadzanie po wystawie w forcie Skotniki to z kolei propozycje na sobotę. Tego dnia będzie można także pospacerować po forcie Sidzina, gdzie odbędzie się również pokaz filmu oraz wystawa modeli i dioram historycznych.

W niedzielę na zwiedzających czekać będą m.in. Bieg Twierdzy Kraków, spacer z przewodnikiem po forcie Krzesławice oraz forcie Sidzina, oprowadzanie po Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej.

Szczegółowy program Dni Twierdzy Kraków dostępny tutaj.

Zajrzyj do Huty

Po raz 15. Muzeum Krakowa zaprasza mieszkańców miasta i turystów do udziału w wydarzeniu „Zajrzyj do Huty”. Poprzez różne aktywności będzie można zwiedzić najmłodszą dzielnicę Krakowa.

– Program imprezy obejmuje wydarzenia dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Można zwiedzać wystawy, oglądać pokazy filmowe czy uczestniczyć w wycieczkach pieszych, rowerowych bądź autokarowych. W programie mamy również spływ kajakiem oraz zwiedzanie krakowskiej huty. Tematyka wydarzeń jest bardzo zróżnicowana – od archeologii aż po czasy współczesne – wyjaśnia Piotr Kapusta, adiunkt w Muzeum Nowej Huty.

Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Spotkanie z Psim Patrolem w Galerii Kazimierz

Uwielbiani przez najmłodszych (i nie tylko) psi bohaterowie powracają z zupełnie nowymi przygodami. Ich losy będzie można zobaczyć na dużym ekranie już 13 października w Cinema City w Galerii Kazimierz.

Z tej okazji, w najbliższy weekend, 15 i 16 września, zaplanowano wiele atrakcji dla miłośników odważnych czworonogów. W programie m.in. scena, na którą spadł meteoryt, cogodzinne konkursy z nagrodami, spotkanie z filmowymi bohaterami, samochód Chase’a, multimedialne zabawy i zjeżdżalnia z basenem.

Organizatorzy zapraszają do Galerii Kazimierz w godz. 11:00–19:00.

Kruk z Tower – premiera w TIM

Teatr Ludowy zaprasza na premierę spektaklu „Kruk z Tower” na deskach Teatralnego Instytutu Młodych. To nowa przestrzeń dedykowana głównie dzieciom oraz młodzieży powstała w wyniku rewitalizacji dawnej Sceny Stolarnia.

„Kruk z Tower” według Andrieja Iwanowa opowiada o pełnej bólu i toksycznej miłości relacji nastoletniego syna i matki.

– To bardzo specyficzna, skomplikowana historia o rodzinnych relacjach, przeżywaniu żałoby, buncie, nadużywaniu Internetu. Przedstawienie skierowane jest dla młodzieży od 16 roku życia i dorosłych, a towarzyszyć mu będą warsztaty z psychologami dotyczące skomplikowanych relacji czy rozwiązywania problemów – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie.

Premiera spektaklu już 15 i 16 września na Scenie Kameralnej TIM-u. Reżyseruje Daria Kopiec.

Piknik nad Bagrami

W sobotę, 16 września, nad zalewem Bagry odbędzie się impreza pod hasłem „Stwórz historię swojego miasta! 10-lecie Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa”.

W programie m.in. koncerty, warsztaty, animacje, malowanie twarzy, bieg plenerowy dla dzieci „I Ty możesz być wielki”, spektakl Teatru Otwartego „7 legend Krakowa smok opowiada”, a także występ taneczny.

Na terenie imprezy czekać będą także: fotobudka 360, ściana wspinaczkowa, wóz strażacki oraz kula wodna. Początek o godz. 11.00 przy wejściu nad zalew od ul. Koziej. Piknik potrwa do godz. 19:00.

Wydarzenie będzie okazją do spotkania się, integracji, wspólnej zabawy oraz przybliżenia mieszkankom i mieszkańcom Krakowa idei budżetu obywatelskiego, a także rozpoczęciem wielkiego odliczania do głosowania, które rozpocznie się już 22 września.

Szczegółowy program dostępny tutaj.

Dzień otwarty Krakowskiego Forum Kultury

Warsztaty, koncerty, animacje i konkursy – tak zapowiada się dzień otwarty Krakowskiego Forum Kultury w budynku przy ul. Mikołajskiej 2. W sobotę atrakcje czekać będą zarówno na małych, jak i dużych mieszkańców miasta.

Wszyscy mali miłośnicy sztuki i twórczości plastycznej będą mogli stworzyć pluszaki z filcu podczas warsztatów „Kreatywnej Plastyki”, natomiast starszych amatorów rękodzieła KFK zaprasza do własnoręcznego wykonania doniczek na rośliny czy wyhaftowania płótna w ramach „Kulturalnego Babińca”.

Nie zabraknie również warsztatów flamenco wraz z pokazem, a także zajęć logopedycznych z elementami muzyki i rytmiki. Ponadto będzie można poznać tajniki gry na ukulele. W planach też spotkanie „Odkrywamy tajemnice Małego Rynku i Krakowskiego Forum Kultury”.

Organizatorzy zapraszają już 16 września w godz. 10:00-14:00. Wstęp wolny, jednak obowiązują zapisy.

Jurajski Piknik Edukacyjny

W sobotę, 16 września, na Polanie Lea w Lesie Wolskim odbędzie się rodzinny piknik edukacyjny. W programie m.in. stoiska edukacyjno-informacyjne, warsztaty przyrodnicze, gry terenowe, spacer przyrodniczo-kulturowy, a także zajęcia w budynku Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

Zajęcia na Polanie Lea:

10:00 – 16:00 „Leśne Ino” Impreza na orientację (gra terenowa z mapą) – stoisko AKInO
10:00 – 14:00 Malowanie zwierząt na wystawę plastyczną w ZOO – stoisko MPiOZ
10:00 – 10:45 Warsztaty przyrodnicze „Roślinne printy” – stoisko CEE Symbioza
10:00 – 11:00 Teatrzyk Kamishibai – stoisko PBW
11:00 – 11:45 Warsztaty przyrodnicze „Roślinne printy” – stoisko CEE Symbioza
11:00 – 11:45 Warsztaty „Leśna torba” – stoisko ZPKWM
11:00 – 13:00 Wystawa bezkręgowców – stoisko MPiOZ
12:00 – 12:45 Warsztaty przyrodnicze „Roślinne printy” – stoisko CEE Symbioza
12:00 – 14:00 Las w mieście – spacer przyrodniczo-kulturowy – stoisko ZPKWM
12:00 – 13:30 Warsztaty „Zbuduj dom dla ptaków zamieszkujących Las Wolski – stoisko MPiOZ
12:30 – 14:30 Warsztaty stolarskie – stoisko Fundacja QNaturze
13:00 – 13:45 Warsztaty przyrodnicze „Leśne printy” – stoisko CEE Symbioza
13:00 – 14:30 Przyrodnicza gra terenowa „Strażnicy przyrody” – stoisko PBW
14:00 – 14:45 Warsztaty „Mój Park Krajobrazowy” – stoisko ZPKWM
15:00 – 16:00 Konkurs wiedzy o Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym – stoisko ZPKWM
15:00 – 16:00 Teatrzyk Kamishibai – stoisko PBW

Zajęcia w budynku CEE Symbioza:

Zwiedzanie sali dziennej z audioprzewodnikiem „Czas na las z Puszczykiem” – godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 
Zwiedzanie budynku z przewodnikiem „Pawilon Okocimski wczoraj i dziś” – godz. 14:00 i 15:00

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Darmowe bilety można zarezerwować tutaj. Jurajski Piknik Edukacyjny odbędzie się w godz. 10:00-16:00.

Festyn w Nowej Hucie

Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka zaprasza na pożegnanie lata. Rodzinny festyn odbędzie się w niedzielę, 17 września, na terenie zielonym pod MDK na os. Kalinowym 18.

Między godz. 15:00 a 22:00 na uczestników czekać będą stoiska wystawiennicze, pokazy, badania profilaktyczne, strefa gastronomiczna. Na scenie plenerowej wystąpią zespoły muzyczne i taneczne z MKD oraz zespoły folklorystyczne.

Swoje największe przeboje zaśpiewa także zespół Future Folk (godz. 18:00). Na zakończenie potańcówka pod gwiazdami z zespołem Silver Moon. Wstęp wolny.

„Bajki dla niegrzecznych” w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela zaprasza na roztańczone i rozśpiewane widowisko dla widzów od 6 roku życia. Tytułowe bajki to XIX-wieczne wierszowane opowiastki, które wyszły spod pióra Heinricha Hoffmanna.

– Mamy do czynienia z tekstami wręcz szokującymi niektórymi momentami, przezabawnie napisanymi, świetnie przetłumaczonymi, dowcipnymi, zabawnymi, uroczymi i jednak strasznymi, gdyż jak mówi sam tytuł, to bajki dla niegrzecznych i to bardzo niegrzecznych dzieci – mówi Kamila Klimczak, którą publiczność będzie mogła zobaczyć i usłyszeć podczas spektaklu.

Premiera już 16 września na Scenie na Sarego. Przedstawienie w reżyserii Jacka Bończyka zostanie zaprezentowane także w dniach 15, 17, 19 i 20 września.

Święto miłośników egzotycznych smaków

W weekend w hali Cracovii odbędzie się Piknik Orientalny. Dymiące tajskie stragany, oryginale chińskie pierogi, aromatyczny pad thai, gruzińskie chaczapuri, a może japoński ramen? Tego wszystkiego będą mogli spróbować mieszkańcy miasta oraz turyści już 16 i 17 września.

– Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą i wietnamskie kanapki banh mi. Na miejscu znaleźć będzie można zarówno uwielbiane przez wszystkich klasyki kuchni wschodu jak i te oryginalne niedostępne na co dzień dania – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

W sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 12:00–21:00, a w niedzielę w godz. 12:00-18:00.