Więcej zielonych ścian w Krakowie

ściana przy ul. lubelskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firma Tk-bud przed swoją nową siedzibą przy ul. Lubelskiej stworzyła ogród wertykalny. Jak przedstawia wykonawca wielu krakowskich inwestycji mieszkaniowych, „to próba generalna przed większymi realizacjami”. Jaki jest koszt utworzenia i utrzymania zielonej ściany?

– Chcieliśmy zwiększyć ilość żywej zieleni w okolicy naszego biurowca. Od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy, aby było to rozwiązanie standardowe w postaci bluszczu. Interesowało nas, aby przez cały rok ściana wyglądała jak „żywa”, a zatem wybraliśmy rośliny, które kwitną w różnych okresach – mówi Mateusz Orłowski z firmy Tk-bud.

Zielona ściana przy ul. Lubelskiej liczy 20 mkw. Niestety firma nie zdradza kosztów poniesionej inwestycji, zaznaczając, że koszty realizacji takiej ściany w konfrontacji z zakładanym efektem nie są wysokie, a istotną rolę w kosztorysie pełni rozmiar ściany.

– W przypadku kosztów utrzymania, wszystko zależy od technologii sadzenia roślin, wymiarów ściany, sposobu serwisowania. W przeciągu roku poznamy dokładne koszty, a to dlatego, że zastosowane u nas rozwiązanie jest jeszcze niebywale rzadko spotykane (np. ze względu na sposób sadzenia roślin czy grubość całkowitą ściany) – wyjaśnia Mateusz Orłowski. Dodaje, że ten ogród to próba generalna przed większymi realizacjami, jakie firma planuje wykonać na innych budynkach.

Gdy wiosną radni próbowali część pieniędzy z miejskiego budżetu przeznaczyć na dopłaty na zielone ściany w Krakowie, prezydent się sprzeciwił. – Najbardziej korzystnym rozwiązaniem ze względów środowiskowych i ekonomicznych jest tworzenie zielonych ścian w formie pnączy – stwierdził Jacek Majchrowski. Prezydent dodał, że koszty instalacji oraz pielęgnacji zielonych ścian mogą wynieść nawet 3 200 euro/mies. na przełomie 5 lat.

Więcej zielonych ścian

Miejska aktywistka, Natalia Nazim, która jako pierwsza spostrzegła powstawanie zielonej ściany przy ul. Lubelskiej mówi, że w Krakowie jest wiele niewykorzystanych miejsc, które mogłyby zostać przeznaczone pod ogrody wertykalne.

– W Krakowie, zwłaszcza w ścisłym centrum, nie ma zbyt wielu terenów zielonych, więc ten pomysł szalenie mi się podoba. Myślmy więcej o tym, by zazieleniać ściany i dachy – komentuje Natalia Nazim.

Dom na rogu al. Grottgera i ul. Wyspiańskiego/fot. Natalia Nazim
Dom na rogu al. Grottgera i ul. Wyspiańskiego/fot. Natalia Nazim

W połowie września miasto we współpracy z Frankfurtem stworzyło ogród wertykalny w parku Stacja Wisła na Zabłociu. – Nasza współpraca partnerska z Frankfurtem trwa już 30 lat. Symboliczną pamiątką 30-lecia podpisania umowy o partnerstwie jest ogród wertykalny w parku Stacja Wisła. Posadzone tu zostały przywiezione z Frankfurtu zioła, których używa się do tzw. sosu frankfurckiego – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus