Wielkanoc w Krakowie. Kulturalne propozycje

Drzewko emausowe na Rynku Głównym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spektakle, festiwal Misteria Paschalia, warsztaty i wybuch kultury w Dworku Białoprądnickim. To tylko niektóre z propozycji kulturalnych na święta wielkanocne.

Teatr Stu zaprasza na spektakle online

W okresie Świąt Wielkanocnych Teatr Stu zaprasza widzów do uczestnictwa w
transmisjach online archiwalnych spektakli. Od 1 kwietnia w serwisie YouTube dostępny jest monodram Jerzego Treli „Rozmowy z diabłem”. W Poniedziałek Wielkanocny zostanie udostępniony spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”. Początek o godz. 18.00.Misteria Paschalia

W tym roku festiwal Misteria Paschalia również odbywa się w formie online. Od 1 do 5 kwietnia na platformie Play Kraków będzie można zobaczyć koncerty, których motywem przewodnim będzie muzyka iberyjska.

Więcej >>> Misteria Paschalia. Muzyczne klejnoty hiszpańskiej korony

Wybuch kultury w Dworku Białoprądnickim

Na święta i początek wiosny Dworek Białoprądnicki przygotował kulturalne nowości – wywiady z artystami i koncerty, które można zobaczyć na kanale You Tube. Serię premierowych rozmów w programie „Świat na głowie”, prowadzonym przez Renatę Głowacką, otworzy Mateusz Pałka, jeden z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Na wywiad zapraszamy w sobotę, 3 kwietnia, o godz. 18.00. Kolejnym gościem będzie działacz warszawskiej sceny improwizowanej Paweł Szamburski. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia, o godz. 18.00. Natomiast w poniedziałek, Dworek Białoprądnicki zaplanował dwa wywiady, których bohaterami będą Meksykańczyk Tomas Celis Sanchez i Francuz Francois Martineau. Pierwszy to ceniony sideman, znany m.in. ze współpracy z Ewą Urygą, Krzysztofem Ścierańskim, Anną Marią Jopek, Justyną Steczkowską, Ewą Bem i zespołem Raz Dwa Trzy. Drugi jest piosenkarzem, którego do Polski sprowadził… przypadkowy traf widelcem na mapie.

NCK zaprasza na wirtualne zwiedzanie

Chociaż galerie prac Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza pozostają zamknięte od 20 marca, Nowohuckie Centrum Kultury zachęca do ich wirtualnego zwiedzania. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Wielkanocna mapa

Od wtorku, na mapie Targów Wielkanocnych online, dostępna jest lista tradycyjnych, krakowskich potraw wraz z oryginalnymi przepisami, pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Krakowa.

Wielkanocna odsłona mapy www.rynek.krakow.pl to przestrzeń, gdzie mieszkańcy Krakowa i sąsiednich gmin, mogą poznać ofertę produktów i usług od lokalnych dostawców i producentów. Na stronie można znaleźć produkty, które nas interesują bez konieczności wychodzenia z domu. W ofercie znalazły się m.in. stroiki, pisanki, wielkanocne potrawy, wypieki, ale również liczne usługi np. warsztaty z własnoręcznego tworzenia dekoracji.

O Wielkanocy słów kilka od Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza na wielkanocne warsztaty, które są już dostępne w serwisie YouTube. Edyta Szczurek-Maksymiuk, pokazuje, jak własnoręcznie wykonać świąteczne ozdoby, a publicysta i popularyzator historii Krakowa Krzysztof Jakubowski opowiada o zwyczajach wielkanocnych z Krakowa i okolic.

Zwyczaje wielkanocne Krakowa i okolic

Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie zaprasza na spotkanie on-line w ramach 49. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa". 5 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny zaplanowano spotkanie dotyczące wielkanocnych zwyczajów Krakowa i okolic. Opowie o nich przewodnik Emil Bajorek. Start o 10.30.

K jak Kantor

Tuż po świętach, Cricoteka zaprasza na wykład poświęcony Tadeuszowi Kantorowi. Wykład odbędzie się 6 kwietnia o godz. 18.00 na facebookowym profilu Cricoteki – tego dnia przypada rocznica urodzin twórcy spektakli takich jak „Umarła klasa”, Niech sczezną artyści” czy „Nigdy już tu nie powrócę”.

O twórcy Teatru Cricot 2 opowie teatrolożka i literaturoznawczyni, autorka książki "Kantor Nie/Obecność", profesor Katarzyna Fazan. Po zakończeniu wykładu odbędzie sę spotkanie online, podczas którego będzie można zadawać pytania.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus