Wraca temat przebudowy ul. Buszka

Ulica Buszka, stan z 04.2020 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek wystartowały konsultacje w sprawie przebudowy ul. Buszka, pomiędzy ulicami Przybyszewskiego i Piastowską. To temat, który już kilka lat temu budził duże kontrowersje wśród mieszkańców.

Ulica Buszka z jednej strony łączy się z ul. Piastowską (w sąsiedztwie basenu AGH), a z drugiej – z ul. Przybyszewskiego. Dla samochodów przejezdna jest jednak tylko w części, a pozostała część jest pieszo-rowerowym traktem poprowadzonym przez zielone tereny przy ogródkach działkowych. Równocześnie po stronie ul. Przybyszewskiego przybywa w ostatnich latach nowych inwestycji, a miasto podtrzymuje konsekwentnie opinię, że w tym miejscu powinna powstać nowa droga.

Temat co jakiś czas powraca, wywołując emocje wśród tych mieszkańców, którzy oczekują, by to miejsce zachowało swój spokojny, zielony charakter. Tak było w 2018 roku, kiedy mieszkańcy zebrali ponad 1500 podpisów, protestując przeciwko poprowadzeniu w tym miejscu drogi obsługującej nową inwestycję mieszkaniową. W internetowych dyskusjach nie brakuje też jednak głosów zupełnie przeciwnych, ze strony osób, które oczekują dodatkowego wyjazdu z osiedli i liczą na możliwość przejazdu samochodem.

Plan zatwierdzony

W 2019 roku rada miasta przyjęła plan miejscowy, który przewiduje ul. Buszka jako drogę lokalną z jezdnią po jednym pasie ruchu w obydwu kierunkach. Urzędnicy odrzucili wcześniej uwagi składane przez przeciwników przebudowy, uzasadniając, że rozbudowa układu komunikacyjnego w tym miejscu wynika z zapotrzebowania, na które wpływa powstająca już oraz przyszła zabudowa. W minionym roku ulica Buszka była wymieniana jako jedna z inwestycji, na które miasto chciało uzyskać rządowe dofinansowanie w związku z organizacją igrzysk europejskich, ale ostatecznie zadanie to nie znalazło się na liście dotacji.

Sugerowana odpowiedź

Jak widać, temat nie trafił jednak do szuflady. Od poniedziałku trwają ogłoszone przez urząd miasta konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ul. Buszka i organizacji ruchu w tym miejscu. Urzędnicy podkreślają w komunikacie, że mowa o ewentualnej rozbudowie i że może ona dojść do skutku lub nie, a wśród wariantów zaproponowanych mieszkańcom będzie również ten bezinwestycyjny. Oprócz samej decyzji co do przebudowy, konsultacje mogą też pomóc w ewentualnym przygotowaniu „innych, dobrze funkcjonujących rozwiązań, np. poprzez odpowiednią organizację ruchu lub zastosowanie innych sposobów uspokajających ruch”.

Równocześnie w komunikacie czytamy, że „przebudowa ulicy Buszka pozwoliłaby zapewnić obsługę terenów przyległych, wpłynęłaby na odciążenie ulicy Przybyszewskiego w przypadku pojawienia się dużego ruchu z nowo powstałej zabudowy wielorodzinnej”.

Ogłoszenie konsultacji jest realizacją uchwały rady miasta sprzed roku, przygotowanej przez radnego Grzegorza Stawowego po spotkaniu z mieszkańcami. Wcześniej pojawił się pomysł przygotowania osobnego planu miejscowego tylko dla samej ulicy Buszka, ale ostatecznie odstąpiono od przygotowania takiego planu. Teraz ruch jest po stronie mieszkańców.

Ankieta konsultacyjna będzie dostępna do 30 września. Od 22 czerwca do 28 września odbędzie się cykl dziewięciu dyżurów telefonicznych. Z kolei 14 września odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus