Wyspiański przegrywa z „Cracovią”. Kiedy powstanie muzeum artysty?

Gmach Główny MNK (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kraków jeszcze poczeka na Muzeum Wyspiańskiego. Dla Muzeum Narodowego w Krakowie priorytetem jest przebudowa hotelu Cracovia. Dopiero po zakończeniu tej inwestycji przyjdzie czas na budowę muzeum poświęconego artyście.

Nowy obiekt miałby zostać wybudowany pomiędzy gmachem Muzeum Narodowego a akademikiem „Żaczek”. Projekt został wyłoniony w ramach konkursu, którego wyniki Muzeum Narodowe w Krakowie ogłosiło w październiku 2019 roku podczas uroczystej gali 140-lecia istnienia instytucji.

Według pierwszych planów, nowe muzeum miało powstać w ciągu najbliższych pięciu lat. Okazuje się jednak, że jego budowa może zostać odsunięta w czasie.

„Cracovia” na pierwszym miejscu…

Obecnie najważniejszą dla MNK inwestycją jest budynek dawnego hotelu Cracovia, w którym w przyszłości powstanie muzeum architektury i designu.

– Priorytety są oczywiste: „Cracovia” jest najważniejsza. Stan techniczny budynku wymaga szybkich działań. Budowa „Cracovii” to zarówno powstanie części ekspozycyjnej, jak i części administracyjno-magazynowej – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po zakończeniu prac zostaną tu przeniesione zbiory z Gmachu Głównego na czas jego remontu. Szczerski zaznacza, że chociaż obiekt z zewnątrz wygląda bardzo dobrze, w środku wymaga kompleksowego remontu i przebudowy.

… a Wyspiański na trzecim

Dlatego też otwarcie „Cracovii” da zielone światło do rozpoczęcia remontu Gmachu Głównego.

– Kiedy te dwie inwestycje się zakończą, możemy myśleć o dalszych działaniach, w tym również o Muzeum Wyspiańskiego. Kolejność jest ustalona i racjonalna, decyzje zostały podjęte. Pod uwagę trzeba brać realia, czyli stan techniczny budynków i potrzeby muzeum. W ostatnich latach wyremontowane zostały wszystkie oddziały muzeum za wyjątkiem największego, czyli głównej siedziby MNK. Budynek w obecnym stanie nie może już długo funkcjonować. Realizacja jakiejkolwiek dużej inwestycji poza „Cracovią” i Gmachem byłaby de facto działaniem na szkodę muzeum – wyjaśnia Andrzej Szczerski.

Dyrektor MNK przyznaje, że odpowiednia prezentacja dzieł Wyspiańskiego jest dla muzeum bardzo ważna i może zostać zorganizowana w nowej formie, bez konieczności budowania nowego obiektu i przy zachowaniu wymagań konserwatorskich. Ekspozycja ma zostać otwarta w 2021 roku.

Nowy oddział MNK

Nowy oddział Muzeum Narodowego ma powstać na przylegającej do gmachu MNK działce i stać się częścią przyszłego kwartału muzealnego, w skład którego będą wchodzić m.in. gmach instytucji i hotel Cracovia. Koszt budowy Muzeum Wyspiańskiego to prawie 49 mln zł.