XVII-wieczny kościół należy do miejskiej spółki. Teraz odpłatnie trafi pod opiekę kurii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zabytkowy kościół św. Łazarza, położony przy ulicy Kopernika nie straci swojego dotychczasowego charakteru. Jak poinformował Urząd Miasta Krakowa, z dniem 1 kwietnia świątynia zostanie przekazana w odpłatne użytkowanie Archidiecezji Krakowskiej.

– Świątynia nie była kościołem parafialnym, przez ostatnie lata pełniła posługę duchową dla pacjentów okolicznych klinik i ich bliskich. Nadal pozostanie kościołem, jednak będzie otwarta na wydarzenia artystyczne i kulturalne – podkreślają w komunikacie przedstawiciele magistratu.

– Kościołem będzie zarządzać parafia św. Mikołaja we współpracy z kapelanią szpitala oraz środowiskiem tradycjonalistów – mówi LoveKraków.pl ks. Łukasz Michalczewski, ekonom archidiecezji krakowskiej.

Jak poinformowała nas Katarzyna Olesiak, prezeska Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, strona kościelna będzie co miesiąc uiszczać czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów zgodnie ze zużyciem. – Stawka jest zbliżona do tej, jaką płacą podmioty kulturalne działające na Wesołej – dodaje.

Miejski kościół

W ostatnich latach sytuacja prawna i własnościowa kościoła przy ul. Kopernika uległa zmianie. W 2019 roku – po zakupie przez miasto terenów dawnego Szpitala Uniwersyteckiego – kościół stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Jak informowaliśmy na łamach LoveKraków.pl, mimo zmiany właściciela, miejsce to nie straciło swojej funkcji sakralnej. Przestrzeń jest wykorzystywana do celów kulturalnych (koncerty muzyki klasycznej).

Wcześniejsza propozycja

Dwa lata temu Archidiecezja Krakowska złożyła miastu propozycję zamiany: świątynia przy Kopernika za inne tereny inwestycyjne. Motywacją strony kościelnej była chęć utrzymania świątyni w funkcji liturgicznej, z możliwością sprawowania mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

– Ustaliliśmy, że archidiecezja przekaże ziemie, które ma w posiadaniu do użytku miasta, w zamian za ten kościół. Są to tereny, które miasto może wykorzystać czy to na przestrzeń zieloną czy do innych inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach Krakowa. Nasza propozycja jest uczciwa – argumentował wówczas przedstawiciel metropolity krakowskiego ks. Łukasz Michalczewski.

Tymczasem część zabudowań dawnego klasztoru została już zaadaptowana na potrzeby Akademii Muzycznej. Od października 2024 roku studenci uczelni korzystają z tych przestrzeni do prób i zajęć muzycznych.