Zdobycie władzy. Początek czerwca pod znakiem Festiwalu Miłosza

Przed nami 8. edycja Festiwalu Miłosza (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Od 6 do 9 czerwca Kraków stanie się stolicą poezji. Podczas Festiwalu Miłosza nie zabraknie spotkań autorskich, debat, warsztatów edukacyjnych i koncertów.

Motyw przewodni tegorocznej edycji to „Zdobycie władzy” – tytuł pierwszej powieści Czesława Miłosza, demaskującej mechanizmy stalinowskiej władzy.

– Nasza współczesność, zwłaszcza w wymiarze globalnym, wydaje się grą narracji i przepychanką, w której o władzę nad wyobraźnią jednostki walczą różne opowieści upraszczające głębię doświadczenia świata. Tworzą one też presję cenzury i autocenzury, których sprzężenie daje się dostrzec w języku, jakim mówimy o świecie – mówi Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas ósmej edycji Festiwalu Miłosza nadarzy się okazja do przyjrzenia się tym opowieściom. Jak zapowiada Siwczyk, „wspólnie z gośćmi ze świata i Polski będziemy je interpretować i krytycznie demontować”.

Oddajmy głos poezji

Łącznie zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń, które odbędą się w siedzibie Starego Teatru.

Do stolicy Małopolski zawitają poetki i poeci z różnych zakątków świata. Zawitają do nas Saleh Diab z Syrii, Tatev Chakhian z Armenii, Ferida Duraković z Bośni i Hercegowiny, Elena Fanailova z Rosji, Simon Armitage z Wielkiej Brytanii, Athena Farrokhzad ze Szwecji czy Denise Riley z Wielkiej Brytanii – to tylko niektóre z nazwisk.

Podczas Festiwalu Miłosza nie może zabraknąć rodzimych twórców. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a zarazem tłumaczka poezji amerykańskiej Krystyna Dąbrowska, Magdalena Kicińska, debiutująca poetyckim tomem „Środki transportu”, Maciej Melecki, poeta współtworzący Instytut Mikołowski, współscenarzysta filmu „Wojaczek” czy Antoni Pawlak, publicysta, autor 20 książek poetyckich, wieloletni rzecznik prezydenta Gdańska i Uta Przyboś, poetka i malarka, laureatka Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Jak co roku, podczas Festiwalu Miłosza wśród propozycji znalazło się również pasmo OFF, tym razem skupione wokół zagadnień rewolucji, przemocy i artystycznych sposobów budowania oporu.

comments powered by Disqus