Znamy laureatów Nagród Planety Lema

fot. materiały prasowe

Od 10 września trwa Festiwal Bomba Megabitowa, który jest częścią obchodów Roku Lema pod hasłem „Widziałem przyszłość”. W Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas wieczornej gali poznaliśmy laureatów pierwszej edycji Nagród Planety Lema za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki i technologii.

Laureatem w kategorii kultura został Edwin Bendyk – ceniony dziennikarz i publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, a także ekologią i rewolucją cyfrową. Jest kierownikiem Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN. Został również wybrany na członka rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu.

Statuetka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki trafiła do profesora Artura Ekerta – pioniera badań z zakresu kryptografii kwantowej, profesora fizyki kwantowej w Mathematical Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim, profesora honorowego Lee Kong Chian (Lee Kong Chian Centennial Professor) na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, a także szefa singapurskiego Centre for Quantum Technologies. Profesor Ekert jest najczęściej cytowanym fizykiem na świecie, prowadzi badania dotyczące podstaw mechaniki kwantowej, natomiast jego specjalizacją jest przetwarzanie informacji w systemach kwantowo-mechanicznych, z uwzględnieniem kryptografii i obliczeń kwantowych. Publikuje teksty poświęcone m.in. historii nauki. Jest również jednym z kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Kapituła doceniła wyjątkowy wkład doktor Olgi Malinkiewicz na rzecz rozwoju technologii, przyznając jej nagrodę w tej kategorii. To uznana na całym świecie fizyczka, wynalazczyni rewolucyjnej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Jest także założycielką i CTO (Chief Technology Officer) w Saule Technologies.

Główną ideą Nagród Planety Lema jest promocja ludzi nauki i kultury, którzy realizują w Polsce rozmaite innowacyjne projekty. Wyróżnienie to jest wyjątkowe nie tylko w skali naszego kraju, ale również Europy. Nagrody są przeznaczone dla twórców i naukowców, których praca oddziałuje zarówno na naszą teraźniejszość, jak i w znaczący sposób wpływa na naszą przyszłość. Wstępną selekcję projektów przeprowadziła kapituła, w której skład weszli eksperci ze świata kultury, nauki i technologii. Główne kryteria, które były brane pod uwagę, to nowatorstwo, zorientowanie na przyszłość i rozwiązywanie najbardziej palących problemów jutra.

comments powered by Disqus