200 lat oczekiwania na muzeum

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowa wystawa stała Muzeum Kościuszkowskiego, a do tego nowoczesne otoczenie do odpoczynku i rekreacji powstanie na Kopcu Kościuszki. Inwestycja ma być gotowa w 2019 roku. – Tadeusz Kościuszko to nie jest skamielina, pozycja w podręczniku. To bohater potrzebny ludzkości – mówi prof. Mieczysław Rokosz.

Interaktywna wystawa, a oprócz tego nowe ławeczki, ogród i trasa edukacyjna dla osób niepełnosprawnych wraz z makietą dla niewidomych zostaną sfinansowane po części ze środków unijnych. Do tego powstaną przestronne sale konferencyjne czy specjalistyczna biblioteka. W środę z Komitetem Kopca Kościuszki umowę w tej sprawie podpisał członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Małopolska przekaże na ten cel ponad 6 mln złotych. Dodatkowe 3 mln zł zapewnić ma komitet.

– Młodzi ludzie będą poznawać historię nie tylko Kościuszki, ale również Polski w nowoczesny sposób, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami w kontekście spraw światowych. Za te 9 mln złotych można zrobić coś naprawdę atrakcyjnego – stwierdził Zegzda.

Czekali 200 lat

Przewodniczący Komitetu Kopca Kościuszki zadeklarował, że prace skończą się w 2019 roku. – Mamy scenariusz wystawy muzealnej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny!” – powiedział Rokosz.

Profesor podkreślił, że Tadeusz Kościuszko jest bohaterem potrzebnym jako przyjaciel ludzkości. – Dziś przybliżamy się też do urzeczywistnienia idei muzeum, która komitetowi przyświeca od 1820 roku. Pierwszy jego prezes, który nadzorował budowę mogiły naczelnika, przywiózł pamiątki po Kościuszce właśnie z myślą o muzeum – przypomniał Mieczysław Rokosz.

– My sami przygotowywaliśmy się do utworzenia muzeum od 25 lat – dodaje profesor.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale