Coraz więcej Centrów Aktywności Seniorów w Krakowie

fot. Pixabay.com

Mieszkańcy Krakowa, nawet Ci starsi i bardziej doświadczeni nie lubią się nudzić. Rozwijają swoje pasje w 20 Centrach Aktywności Seniora położonych we wszystkich dzielnicach miasta. W czwartek, 27 kwietnia otwarto najnowsza placówkę, która będzie miała swoja siedzibę w Szkole Podstawowej nr 117 przy ul. Kurczaba 15, w dzielnicy Bieżanów – Prokocim. CAS przy ul. Kurczaba oferuje m.in. naukę języka hiszpańskiego, kurs fotograficzno-filmowy oraz nordic walking.

Dlaczego warto przychodzić na zajęcia w krakowskich CAS-ach?

Krakowianie korzystający z warsztatów i spotkań w Centrach Aktywności Seniorów, mówią o tych miejscach w samych superlatywach. Pasjonaci, którzy od półtora roku spotykają się na próbach teatralnych grupy „Scena 50+” w CAS przy ul. Krupniczej 38 przekonują swoich znajomych z Prokocimia, że warto przychodzić na spotkania, działać w grupie i poznawać nowych ludzi. Znakomici aktorzy ze „Sceny 50+” nie zwalniają tempa. Wielu z nich jest na emeryturze. W wolnym czasie wiersze, są przedsiębiorcami, prowadzą blogi, odpoczywają, występują w telewizyjnych serialach, grają w reklamach i statystują w filmach, które są nagrywane w Krakowie.

– Wcześniej przez wiele lat działaliśmy przy Teatrze K.T.O. Teraz kontynuujemy naszą działalność przy Centrum Aktywności Seniora – opowiada pani Małgorzata Bielakowska, jedna z aktorek „Sceny 50+”. Członkowie grupy spotykają się w budynku przy ul. Krupniczej 38 co tydzień podczas prób do autorskiej sztuki pt. „Biuro Matrymonialne na chybił, trafił”. Chociaż premierę mają już za sobą, trenują intensywnie, bo do kolejnego przedstawienia zostało im niewiele czasu. Najbliższy spektakl wystawią 28 maja w Dworku Białopradnickim.

Aktorzy nie kryją, że wspólna praca nad scenariuszem po tylu latach doświadczeń to dla nich bułka z masłem. – Bardzo zdolne z nas dziewczyny, panowie także są utalentowani, choć w grupie mamy ich tylko dwóch - dodaje pani Małgorzata Bielakowska. – Choć u każdego z nas na głowie błyszczy już siwy włos, wszyscy wciąż mamy otwarte umysły – przyznaje z uśmiechem pani Małgorzata. O postaci zwariowanej singielki, w którą wciela się w spektaklu “Biuro Matrymonialne na chybił trafił” nie chce za wiele opowiadać.- Każdy powinien zobaczyć to sam – dodaje.  Uczestnicy zajęć teatralnych zaprzyjaźnili się z koordynatorką, Katarzyną Zalewską, którą darzą sympatią i zaufaniem. – Bardzo cieszę z tego, że tutaj przychodzi tyle osób. Mam za sobą półtora roku pracy z sympatycznymi ludźmi, pełnymi entuzjazmu, energii, zaangażowanymi w spotkania. Dla nich to coś wspaniałego, pewna forma wyjścia poza cztery ściany i odskocznia od codziennych zajęć, takich jak opieka nad wnukami. A dla mnie to sama przyjemność, że mogę tutaj być i pomagać im w rozwijaniu talentów – mówi Katarzyna Zalewska, koordynatorka zajęć teatralnych w Centrum Aktywności Seniora.

Czym są CAS-y i dla kogo działają?

Centra Aktywności Seniora działają w Krakowie od 2015 roku i powstały z myślą o dojrzałych mieszkańcach miasta. Obecnie w całym mieście działa 20 takich miejsc. Tylko w ubiegłym roku dofinansowano je dotacją w wysokości ponad miliona złotych. W CAS-ach uczestnicy mogą skorzystać z różnych zajęć. W zależności od zainteresowań wybierają ceramikę, naukę obsługi komputera, języki obce, nordic walking, warsztaty robienia biżuterii, taniec, a nawet teatr. Zajęcia w większości są bezpłatne. Zdarzają się składki po kilka złotych na kawę i herbatę.

Od początku czerwca 2017 roku w Krakowie zacznie działać pięć dodatkowych centrów. –  Zajęcia oferowane przez Centra Aktywności Seniorów mają zachęcić starszych krakowian do tego, aby wyszli z domów, przełamali bariery i poznali nowych przyjaciół w swoim wieku – tłumaczy Bożena Opach, kierownik Referatu ds. Młodzieży i Seniorów z Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych. W najbliższych latach sieć Centrów Aktywności Seniorów będzie rozwijać się jeszcze bardziej prężnie. Do końca 2020 roku mają powstać 54 takie miejsca. Urzędnicy liczą na to, że wkrótce seniorzy będą mogli skorzystać z co najmniej trzech centrów w jednej dzielnicy. Pełna lista CAS-ów znajduje się na stronie internetowej www.dlaseniora.krakow.pl.