Nie będzie zabudowy podwórka w Krowodrzy!

fot. KRAKÓW.PL/PLAN

Protesty mieszkańców i aktywistów przyniosły efekt. Wydział Architektury odmówił wydania „wuzetki” dla zabudowy podwórka pomiędzy ulicami Racławicką a Bytomską.

O kontrowersyjnym pomyśle jako pierwsi informowaliśmy we wrześniu. Przypomnijmy, Zwierzyniecka Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca właścicielem kilku działek chciała sprzedać spory zieleniec między blokami pod inwestycje. Na działki ostrzyli sobie zęby budujący w okolicy deweloperzy.

Do trzech razy sztuka

Wniosek o wydanie „wuzetki” był drugim podejściem. Pierwsze, jeszcze w 2012 roku również zakończyło się fiaskiem, bo negatywne opinie wydały, będące stronami w tej sprawie, Rada Dzielnicy V Krowodrza i Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody. Spółdzielnia jednak nie odpuszczała, pomimo protestów mieszkańców i aktywistów.

O sprzedaży działek mieli zadecydować spółdzielcy w czasie walnego zgromadzenia. Sprawa nabrała rumieńców, gdy okazało się, że nie wszyscy lokatorzy zostali poinformowani o zamiarach spółdzielni. Walne zgromadzenie przerodziło się w wielką awanturę, pojawili się nawet pikietujący z transparentami.

Ostatecznie, decyzją walnego zgromadzenia pomysł sprzedaży gruntów przepadł.

W międzyczasie magistrat zwrócił się do spółdzielni o uzupełnienie wniosku o wydanie „wuzetki”, jak się okazało spółdzielnia nie uzupełniła dokumentacji i Wydział Architektury odmówił wydania decyzji. Czy spółdzielnia nie uzupełniła dokumentacji pod naciskiem mieszkańców? Nie wiadomo, bo jej przedstawiciele byli dla nas nieuchwytni.

Wyrok odroczony

Z takiego obrotu sprawy cieszy się Mariusz Waszkiewicz. – Mam nadzieję, że ta działka nie zostanie zabudowana, ale pewność da jedynie uchwalenie planu miejscowego dla obszaru ul. Kazimierza Wielkiego. Plan załatwi sprawę, bo tak, co chwilę ktoś będzie składał wniosek – tłumaczy szef Towarzystwa Na rzecz Ochrony Przyrody, będącego stroną w postępowaniu o wydanie „wuzetki”.

Szybkie uchwalenie planu jest jedynym ratunkiem dla zieleńca, bowiem miasto nie może odkupić działki od spółdzielni, bowiem ta w ewidencji gruntów widnieje jako budowlana.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus