Ratusz Marszałkowski coraz bliżej. Będzie w nim przedszkole i szatnia dla rowerzystów [WIZUALIZACJE]

fot. MARR

Do końca lutego z działki przy al. Pokoju znikną pozostałości dawnej przychodni zdrowia i oczyszczony plac budowy będzie czekał na generalnego wykonawcę Ratusza Marszałkowskiego. W marcu inwestor, którym jest spółka Regionalne Centrum Administracyjne Małopolska ogłosi przetarg na generalnego wykonawcę. Do końca lutego spółka chce otrzymać promesę kredytową, a w maju podpisać ostateczną umowę z bankiem.

Ekologiczny budynek

Ratusz Marszałkowski powstanie na liczącej 1,5 ha działce przy rondzie Grzegórzeckim, u zbiegu al. Pokoju i al. Powstania Warszawskiego. Kompleks o łącznej powierzchni prawie 47 tys. m.kw. będzie się składał z trzech budynków, liczących od czterech do dziewięciu pięter, w których może pracować 1700 osób. Dachy budynków zaplanowano jako powierzchnie zielone i tarasy z roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji. Podczas projektowania kompleksu wykorzystano innowacyjne, zaawansowane rozwiązania technologiczne, dzięki czemu będzie to inteligentny, przyjazny dla użytkowników i odwiedzających oraz pierwszy w pełni ekologiczny obiekt publiczny w Polsce.

Na etapie planowania został on poddany ocenie ekologicznej BREEAM, zakończonej przyznaniem certyfikatu na poziomie Excellent, jednym z dwóch najwyższych. Projekt został także doceniony. Otrzymał nagrodę PLGBC Green Building Awards 2016, przyznawaną najlepszym ekologicznym budynkom w Polsce i jest jednym ze studiów przypadku umieszczonych w przygotowywanej obecnie monografii PWN „Zrównoważone budynki biurowe”, opisującej najlepsze praktyki projektowania nowoczesnych zielonych i proekologicznych biurowców.

Budynek będzie się dostrajał do panujących warunków atmosferycznych i zużywał mniej energii niż porównywalne obiekty zbudowane w tradycyjny sposób. Jednym z zaprojektowanych rozwiązań jest system trigeneracji, w którym z dostarczanego do budynku gazu produkuje się ciepło do ogrzewania, chłód do klimatyzowania i prąd do zasilania energetycznego, co spowoduje obniżenie kosztów utrzymania obiektów. Ponadto niewykorzystane nadwyżki prądu będzie można odsprzedać do zakładu energetycznego.

– Bez wątpienia projekt wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów i ma wyznaczyć nowe standardy w projektowaniu przestrzeni publicznej Krakowa. Obok rozwiązań proekologicznych bardzo istotna była dla nas jakość architektury, przyjaznej człowiekowi. Obiekt, mimo swojej wielkości, nie będzie dominował nad sąsiadującym otoczeniem, przestrzenie wokół niego będą ogólnodostępne – podkreśla architekt Bartłomiej Kisielewski z HORIZONE Studio.

Przedszkole i szatnia dla rowerzystów

W obiekcie będzie działać przedszkole, z którego będą mogły korzystać dzieci pracowników. Okna budynku zostały wyposażone w szyby E-magnetic zabezpieczające użytkowników przed wpływem elektrosmogu, będą pochłaniać szkodliwe dla człowieka promieniowanie elektromagnetyczne, którego źródłem są głównie stacje telefonii GSM.

Reprezentacyjny plac frontowy przed wejściem do ratusza i szeroki deptak wzdłuż al. Powstania Warszawskiego zostały włączone do tzw. Superścieżki, łączącej ronda Grzegórzeckie i Mogilskie.

Na parterze budynków wchodzących w skład kompleksu przewidziane są powierzchnie usługowe. Budynek A-B ma charakter stricte biurowy, będą się tam mieścić Sejmik Województwa Małopolskiego, Zarząd Województwa i departamenty Urzędu Marszałkowskiego. W budynku C, oprócz biur wynajmowanych przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego i przedszkola, znajdzie się też szatnia dla pracowników, którzy będą przyjeżdżać do pracy na dwóch kółkach.

Koszt budowy zespołu budynków biurowych, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu wyniesie ok. 260 mln złotych. Otwarcie kompleksu planowane jest pod konie 2020 roku.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki