100 lat Bagateli. Teatr zaprasza do wspólnego świętowania

Teatr Bagatela kończy 100 lat fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W październiku przypada kulminacja obchodów 100-lecia Teatru Bagatela. W programie zwiedzanie teatru z aktorami, premiera spektaklu „Życie jest snem” w reż. Gintarasa Varnasa i jubileuszowa wystawa.

25 października 1919 roku. Tego dnia na rogu ulic Karmelickiej i Krupniczej oficjalnie zaczął działać nowy krakowski teatr – Bagatela.

– 100-lecie to okazja, by złożyć hołd, przypomnieć tych wszystkich, którzy byli przed nami. Każdy z okresów Bagateli sygnowany przez kolejnych dyrektorów był bardzo ważny – niezależnie od ostatecznych efektów artystycznych czy frekwencyjnych. Każdy starał się stworzyć najlepszy teatr, jaki był możliwy w danym czasie – zaznacza Henryk Jacek Schoen, który od 20 lat kieruje teatrem.

Czego w Bagateli nie było! Przedwojenna rewia, scena dla dzieci Wesoła Gromadka, Teatr Młodego Widza, Teatr Rozmaitości, teatr lektur szkolnych lat 80./90.

Według obecnego dyrektora teatr otrzymał „nowe tchnienie”, gdy w latach 1993–1997 kierowała nim Nina Repetowska. To ona stwierdziła, że czas powrócić do farsy. I tak na deskach teatru zaczęto grać „Mayday” Raya Cooneya.

Wielkie świętowanie

Z okazji jubileuszu teatr przygotował dla widzów kilka niespodzianek. 4 października w Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim odbędzie się wernisaż wystawy opowiadającej o historii Bagateli. Kurator Tadeusz Bystrzak zaprezentuje na niej dzieje teatru i związanych z nim aktorów. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 5 do 31 października w godzinach 11.00–19.00 (bilety w cenie 5 zł). Do bezpłatnego zwiedzania uprawnia bilet wstępu na spektakle prezentowane na scenach teatru między 7 września a 31 października.

Dokładnie w sto lat od otwarcia teatru, czyli 25 października, odbędzie się gala 100-lecia. O 17.00 na Scenie na Sarego 7 publiczność zobaczy popremierowy pokaz „Śmierci pięknych saren” Oty Pavla w reż. Jana Szurmieja i opracowaniu muzycznym Teresy Wrońskiej.

O 19.15 na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu „Życie jest snem” Pedra Calderona de la Barki w reżyserii Gintarasa Varnasa.

– To filozoficzna alegoria tego, czym jest życie – snem czy nie? Będzie także, a może przede wszystkim, opowieścią o stawaniu się przez człowieka człowiekiem. Centralnym tematem sztuki jest konflikt między przeznaczeniem a wolną wolą człowieka i zagmatwany konflikt rzeczywistość – sen – mówi reżyser.

Zwiedzaj z aktorami

Z okazji jubileuszu Bagatela przygotowała również „Opowieści zza sceny”. To połączone z warsztatami zwiedzanie budynku teatru z aktorami. Po kulisach, garderobach i pracowniach oprowadzą Urszula Grabowska, Natalia Hodurek, Ewa Mitoń, Marek Bogucki, Marcin Kobierski, Maciej Sajur i Piotr Urbaniak. Bilety w cenie 5 zł do kupienia w kasie teatru.

Więcej informacji na temat obchodów 100-lecia teatru na stronie www.bagatela.pl.

comments powered by Disqus