Abp Jędraszewski już w Krakowie

Dom Arcybiskupów Krakowskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał już do Krakowa. W poniedziałek został przywitany w Domu Arcybiskupów Krakowskich. W środę po raz pierwszy od nominacji spotka się z krakowskimi dziennikarzami.

Podczas gdy w sobotę w Krakowie dziękowano za 11 lat pracy kard. Dziwisza, w Łodzi żegnano dotychczasowego metropolitę. W poniedziałek abp Marek Jędraszewski był już w Krakowie. Wieczorem w niewielkim gronie przywitano go na Franciszkańskiej.

We wtorek abp Jędraszewski przyszedł do magistratu, gdzie spotkał się z prezydentem Jackiem Majchrowskim. – Tematów krakowskich nie brakowało. Jak zapewnił mnie ksiądz arcybiskup, nadal możemy liczyć na wsparcie przez kurię naszych akcji informacyjnych, jeżeli chodzi o wymianę pieców węglowych. Chętnie z tej pomocy jak zawsze skorzystamy – relacjonował prezydent po rozmowie.

Kard. Dziwisz na Kanoniczej

Kardynała Dziwisza nie było na poniedziałkowym spotkaniu w kurii. Przebywa w Rzymie, dokąd pojechał na pogrzeb lekarza Renato Buzzonettiego, który przez lata opiekował się kolejnymi papieżami, od Pawła VI do Benetykta XVI. Wróci dopiero w środę rano i razem z abpem Markiem Jędraszewskim spotka się z dziennikarzami. Choć nowy metropolita od dnia grudniowej nominacji pojawił się już w Krakowie, teraz po raz pierwszy wystąpi tutaj publicznie.

Sam kard. Dziwisz wyprowadził się już z budynku przy Franciszkańskiej i zajął przygotowane wcześniej mieszkanie przy Kanoniczej. Jak zapowiada, zajmie się teraz ponownie pamiątkami po papieżu. Jak ujawnił, rozważa przygotowanie książki na podstawie notatek, które przez cały okres pontyfikatu Jana Pawła II sporządzał każdego dnia, po każdym wydarzeniu czy spotkaniu.

Papież o krakowskim Kościele: najwspanialsza pośród gwiazd

Archidiecezja Krakowska opublikowała tłumaczenie bulli papieża Franciszka, zawierającej nominację nowego metropolity. Tekst ten zostanie odczytany po łacinie na początku sobotniej uroczystości.

Tytuł „Sublimis inter sidera”, przetłumaczony jako „najwspanialsza pośród gwiazd”, odnosi się do krakowskiego Kościoła. – Ponieważ Nasz Czcigodny Brat Kardynał Stanisław Dziwisz, wierny świadek godnych pamięci dzieł świętego Jana Pawła II, Naszego Poprzednika, niegdyś Biskupa krakowskiego, złożył urząd kierowania Kościołem krakowskim, który Naszym oczom ukazuje się jako najwspanialsza pośród gwiazd, bogaty w świadectwa wiary tak przodków, jak i osób nam współczesnych, podjęliśmy niezwłocznie działania, aby dać mu niestrudzonego pasterza – czytamy w oficjalnym dokumencie.

Krakowskie elementy ingresu

Sobotnia uroczystość będzie przebiegać według ściśle określonych zasad, obowiązujących w całym Kościele. Nie zabraknie jednak elementów charakterystycznych dla samego Krakowa.

Oprócz dźwięków dzwonu Zygmunta, które zgodnie z tradycją obwieszczają krakowianom ważne wydarzenia, jednym z pierwszych akcentów będzie oddanie czci relikwiom św. Stanisława.

Krakowska liturgia ingresu ma też inny charakterystyczny akcent. Oprócz zwykłych insygniów abp Jędraszewski otrzyma racjonał św. Jadwigi. To dwa pasy tkaniny, nakładane na ramiona. Jest on darem królowej Jadwigi, prawdopodobnie z lat 1384-1386 i od tego czasu jest noszony przez krakowskich biskupów podczas największych uroczystości. Obecnie poza naszym miastem taki zwyczaj został zachowany już tylko w trzech diecezjach: Paderborn i Eichstatt w Niemczech i we francuskim Toul.