Bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza stanął na Rynku Głównym

Bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza fot. materiały prasowe

Adam Mickiewicz doczekał się bliźniaka. W 200 lat od wydania „Ballad i romansów” na Rynku Głównym w Krakowie pojawił się drugi pomnik wieszcza narodowego. Poeta został ambasadorem festiwalu Materia Prima.

Po drugiej stronie Sukiennic, od ulicy Szewskiej, stanął bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza, który został stworzony przez pracownię plastyczną Teatru Groteska. Jest on łudząco podobny do oryginału, wybudowanego według projektu Teodora Rygiera, a odsłoniętego w 1898 roku (z okazji setnych urodzin wieszcza).

– Wszyscy pytają, czy to sen. Nie, to nie jest sen. To teatralna rzeczywistość i udowodnienie, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, rzeczniczka prasowa festiwalu Materia Prima.

Brat bliźniak „Adasia”

Bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza, usytuowany od strony Ratusza, będzie stał na Rynku Głównym tylko przez trzy dni, do 26 października. Następnie zostanie złożony w magazynie Teatru Groteska i znów wyruszy w miasto. Na razie nie wiadomo jednak, w jakich lokalizacjach Krakowa się pojawi. Pomnik przygotowany przez pracownię teatru jest prawie tak samo duży jak oryginał. Stanowi bowiem 0,8 monumentu.

– Pomnik powstawał dosyć długo. Ile czasu i z czego jest wykonany to już tajemnica twórców, którzy eksperymentowali, używając narzędzi znanych w teatrze. Pomnik jest hołdem złożonym pracowniom plastycznym, których tak mało jest w teatrach. Natomiast w Teatrze Groteska pracowania cały czas działa i potrafi zrobić takie fascynujące rzeczy – wyjaśnia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Pojawienie się na rynku drugiego „Adasia” rozpoczyna akcję Teatru Groteska, mającą na celu zwrócenie uwagi na teatr jako zjawisko. W ten sposób artyści pragną przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu oraz zwrócić uwagę na wartości, jakie niesie ona ze sobą. Hasłem akcji, której pomysłodawcą jest dyrektor Adolf Weltschek, są słowa: „Związki partnerskie z teatrem – polecam”.

Mickiewicz ambasadorem Materia Prima

Odsłonięcie bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza związane jest nie tylko z ustanowieniem roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, ale także stanowi zapowiedź nadchodzącego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, który po raz szósty odbędzie się w Krakowie.

To przegląd najlepszych zespołów teatralnych i baletowych na świecie, którego materią są środki pozawerbalne, takie jak ruch sceniczny, muzyka czy wysublimowana plastyka.

– Adam Mickiewicz uważał, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, a zwłaszcza w teatrze romantycznym. Kiedy przebywał na emigracji w Paryżu, zetknął się z Cirque–Olympique – pradziadkiem teatru formy, czyli tego, który propaguje nasz festiwal. Odbywały się tam przedziwne spektakle, dziwne nawet dla nas dziś. Można było zobaczyć na scenie trzęsienie ziemi, wielką burzę albo powódź – opowiada Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Adam Mickiewicz był wielkim zwolennikiem tego typu spektakli, dlatego też to właśnie on staje się ambasadorem festiwalu Materia Prima.

Wydarzenie, organizowane przed Teatr Groteska, rozpocznie się 17 lutego 2023 roku, a spektakle będą prezentowane w różnych przestrzeniach teatralnych miasta. Program dostępny jest na stronie materiaprima.pl.

Prezentacji bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza towarzyszył happening, podczas którego artyści Teatru Groteska, wcielając się w przeciwników sztuki wysokiej, nawoływali do „bojkotu festiwalu”.