Cracovia Danza zaprasza na bal w Wilnie z udziałem Mickiewicza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

4 października na scenie Teatru Variete zaprezentowana zostanie historia balu w Wilnie. Cracovia Danza zaprasza na nowy spektakl pt. „Mickiewicz tańczy. Romans wileński”.

– To wyjątkowy spektakl, w którym nie tylko opowiadamy o sytuacjach czy zdarzeniach związanych z młodością Mickiewicza i jego pobytem w salonie wileńskim, ale także prezentujemy różne gatunki i style tańca z dawnych lat – mówi Romana Agnel, reżyserka sztuki i dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

Podróż do czasów młodości Mickiewicza

Przedstawienie ukazuje bal w Wilnie, podczas którego poeta spotyka swą ukochaną Marylę oraz postaci będące w przyszłości inspiracją do stworzenia utworów zawartych w tomie „Ballady i romanse”. Nie brakuje również tańców i zabaw typowych dla repertuaru salonowego I połowy XIX wieku.

– Dbamy o każdy szczegół, by widzowie znaleźli się w tamtych czasach i mogli razem z nami odbyć podróż do czasów młodości Mickiewicza. Czasami zapomina się o tym, iż taniec potrafi przekazywać emocje i opowiadać historie, a to właśnie jest siłą naszego spektaklu – dodaje Romana Agnel.

Oglądając sztukę Baletu Cracovia Danza publiczność będzie mogła nie tylko ujrzeć spotkanie poety z Marylą, a następnie Krystyną, ale także zajrzeć w głąb umysłu Adama Mickiewicza.

– Trafiamy do wyobraźni poety. To bardzo ważny moment naszego spektaklu, gdyż pokazuje myślenie romantyczne, czyli takie oderwanie się od rzeczywistości i sięgnięcie w obszary naszych przeżyć. Ilustrujemy to tańcem. Mowa o fragmencie Świtezianki, która jest pokazaniem tego, co dzieje się w umyśle Mickiewicza – tłumaczy dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

XIX-wieczne tańce salonowe

Spektakl „Mickiewicz tańczy. Romans wileński” staje się okazją do prezentacji różnych form tanecznych. Na scenie zobaczymy zarówno tańce polskie w wersji salonowej, takie jak polonez, krakowiak-menuet, kontredans-mazura, jak i te odtworzone z traktatu francuskiego mistrza tańca St. Leona z 1830 roku. Nie zabraknie też tańców baletowych i scenicznych w romantycznym stylu.

– To bardzo duże wyzwanie dla tancerzy, bo jednocześnie muszą kreować postaci stylowe z tamtych czasów i prezentować repertuar salonowy, który jest niezwykle wymagający – wyznaje Romana Agnel.

Artyści Baletu Cracovia Danza zaprezentują także tańce o źródłach ludowych, bliskie tematyce utworów z „Ballad i romansów”. Jednak nie tylko poprzez taniec widzowie będę mogli poczuć się jak na wileńskim balu.

W spektaklu zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Marii Szymanowskiej, Wacława Raszka, Antoniego Harta czy Michała Kleofasa Ogińskiego. Z kolei kostiumy z epoki przeniosą publiczność do I połowy XIX wieku.

Premiera sztuki „Mickiewicz tańczy. Romans wileński” 4 października o godz. 19:00 na scenie Teatru Variete.