Koniec z ławeczkami po 200 tys. zł? ZDMK chce opracować standardy małej architektury

Plac Axentowicza fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Po wpadce z arcydrogą ławką na pl. Biskupim i sugestiami komisji rewizyjnej rady miasta, urzędnicy odpowiedzialni za drogi czy place chcą opracować tzw. katalog mebli miejskich.

Po tym, jak na jaw wyszło, iż tylko jeden element modernizacji placu Biskupiego kosztował ponad 200 tys. złotych i była to ławka, radni miejscy z komisji rewizyjnej w raporcie zawarli kilka sugestii, jak powinien postępować Zarząd Dróg Miasta Krakowa w podobnych przypadkach.

Komisja rewizyjna uznała, że należy wprowadzić na etapie konsultacji społecznych katalog elementów małej architektury wraz z cennikiem tych, które już były wykorzystane w Krakowie. ZDMK powinien również przenalizować ostateczny projekt budowlany pod kątem cen i zasadności użycia konkretnych elementów.

"Standardy małej architektury"

Urzędnicy odpowiedzieli, że są dwie opcje: powołanie osobnego stanowiska w zarządzie dróg do spraw estetyki albo opracowanie katalogu. Wybrano drugie rozwiązanie.

– Przeanalizowaliśmy to, jakie zasoby ma ZDMK oraz to, z jakimi problemami się spotykaliśmy. Przyjrzeliśmy się rozwiązaniom w innych miastach. W efekcie zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie jeśli zostaną opracowane standardy małej architektury – mówi Krzysztof Wojdowski z zarządu dróg.

– Przygotowujemy obecnie dokumenty do powołania przez prezydenta zespołu. W jego skład wejdą osoby z różnych jednostek, które ingerują w przestrzeń publiczną. Zdaniem zespołu będzie opracowanie wytycznych do takich standardów. Chcielibyśmy zakończyć ten etap w tym roku i wyłonić firmę, która w oparciu o te wytyczne opracuje katalog – stwierdza przedstawiciele ZDMK.