Krakowski biskup nie zgadza się ze słowami ojca Rydzyka

Biskup Damian Muskus fot. Krzysztof Kalinowski

Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Damian Muskus odniósł się do sobotniej wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka.

W sobotę podczas mszy z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk odniósł się do sprawy byłego już biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, wobec którego Stolica Apostolska prowadzi postępowanie w sprawie potencjalnego ukrywania przestępstw seksualnych duchownych. – To jest współczesny męczennik. Mediów. Media to zrobiły – tak sprawę skomentował o. Rydzyk.

Po tych słowach zagregował Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej abp Grzegorz Ryś. W oświadczeniu stwierdził, że „chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka z dnia 5 grudnia br.” – Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii. Ewangeliczną drogą Kościoła jest uznanie win i nawrócenie oraz solidarność z najmniejszymi i cierpiącymi – napisał hierarcha.

Do sprawy w mediach społecznościowych odniósł się również krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus. – Nie zgadzam się z arcybiskupem Rysiem bardzo rzadko. Jeśli już, to w sprawach błahych. Zawsze myślę i czuję podobnie, gdy chodzi o sprawy ważne i podstawowe. Tym bardziej podpisuję się pod treścią oświadczenia, które wydał w reakcji na wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka z dnia 5 grudnia – stwierdza bp Muskus.

Dodaje, że „równocześnie chcę zapewnić ofiary przestępstw, które doznały krzywdy od osób duchownych, że są w Kościele ludzie, którzy pragną iść drogą oczyszczenia i solidarności z najsłabszymi”.