Kto się boi „Dziadów”?

fot. Bartek Barczyk/Teatr Słowackiego

30 stycznia na Scenie MOS odbędzie się dyskusja na temat spektaklu „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej.

Kto się boi „Dziadów”? Pytanie będzie motywem przewodnim spotkania z cyklu „Myślnik” w Teatrze Słowackiego. Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 30 stycznia, na Scenie MOS. Początek o godz. 17.00.

Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Maja Kleczewska i dyrektor Teatru Słowackiego Krzysztof Głuchowski. Na scenie z filozoficznym stand-upem wystąpi również Dominika Bednarczyk, która w spektaklu „Dziady” wcieliła się w rolę Konrada.

Rozmowy gości na scenie muzycznie komentować będzie, poprzez improwizację, Marek Pospieszalski.

Spotkanie będzie poświęcone przedstawieniu i burzy, jaką wywołało. Jak to się dzieje, że „Dziady" nadal bulwersują? Na czym polega ich siła? Jak rozumiał ją Mickiewicz i Wyspiański, który jako pierwszy wystawił „Dziady" na scenie?

W spotkaniu będzie można uczestniczyć zarówno na żywo, jak i online. Transmisja będzie dostępna na platformie Play Kraków.

Głośna premiera

Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2021 roku. Głos w jego sprawie zabrała Barbara Nowak – Małopolska Kurator Oświaty. Kurator Nowak stwierdziła, że spektakl zawiera interpretacje nieadekwatne i szkodliwe dla dzieci i uczniów, które nie wpisują się w cele systemu oświaty.

„Odradzam organizację wyjść szkolnych na spektakl „Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu” – napisała na Twitterze.

Do tego doszła również kwestia związana z „narodową sceną”.

Jeszcze we wrześniu 2021 na konferencji prasowej teatr i urząd marszałkowski zapowiadali, że starają się o to, by teatr był współprowadzony przez ministerstwo kultury, a w przyszłości stał się sceną narodową.

Jednak po premierze „Dziadów” sprawa ucichła, a ministerstwo poinformowało, że obecnie nie planuje współprowadzenia teatru.

Resort kultury dodał również, że pozytywna decyzja o współprowadzeniu samorządowej instytucji kultury zapada na podstawie pełnej analizy przesłanek merytorycznych i finansowych, a nie „w nagrodę lub za karę”.

W związku z decyzją teatr poinformował, że potrzebuje wsparcia na remont gmachu przy pl. św. Ducha i realizację programu artystycznego. W styczniu ruszyła zbiórka funduszy na ten cel, którą organizuje Stowarzyszenie Stanisława Wyspiańskiego.

 

News will be here