Literatura niejedno ma imię. Zwłaszcza dla dzieci

fot. mat.prasowe
Najpierw Gdańsk, teraz Kraków. 11 czerwca startuje kolejna edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Tym razem pod hasłem „Do źródła!”.

Spotkania autorskie, wystawa, bogactwo warsztatów i oczywiście „Czytanki przed zachodem słońca”. Tak w skrócie prezentuje się krakowski program Festiwalu Literatury dla Dzieci. Łącznie, w różnych miejscach naszego miasta zaplanowano 45 wydarzeń.

– W tym roku przyświeca nam hasło „Do źródła”. Z jednej strony pokazujemy literaturę jako źródło odmiennych sztuk, z drugiej natomiast to odwołanie do historii, jubileuszu 125. urodzin Juliana Tuwima – mówi Łukasz Dębski, prezes Fundacji Burza Mózgów, która organizuje festiwal. – Odwołujemy się też do kilku książek mówiących o historii w przystępny sposób. Dzięki temu słowa „patriotyzm” czy „obywatelskość” nie są aż tak ciężkimi słowami  – tłumaczy.

Listy pękają w szwach

Festiwal Literatury dla Dzieci otworzy we wtorek spotkanie z Grzegorzem Kasdepke 45 puknięć w głowę w Muzeum Sztuki i Techniki i Japońskiej Manggha. Uroczysta inauguracja festiwalu nastąpi tego samego dnia, o godzinie 18.00, podczas wernisażu wystawy Kon-kon! Mistrzowie japońskiej sztuki obrazkowej. W muzeum odbędzie się również literacki piknik.

Kon-kon! to dźwięk wydawany przez dobre lisy w japońskich legendach. Czy te magiczne lisy, zwane kitsune, istnieją naprawdę? Chyba tak, skoro swoim głosem co roku przyciągają na festiwal tłumy spragnionych kontaktu z dobrą literaturą dzieci. Dlatego też listy z zapisami na spotkania czy warsztaty pękają w szwach.

– Tym razem wydarzenia odbędą się w większych salach, a sam festiwal trwa sześć dni. Więc zarzut, że szybko kończą się miejsca na warsztaty, tej edycji nie dotyczy – śmieje się nasz rozmówca. – Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale prosimy o rejestrację, bo w wielu przypadkach lista miejsc jest ograniczona.

Co w programie piszczy?

Do wyboru, do koloru – to przychodzi na myśl, kiedy sprawdzamy festiwalowy rozkład jazdy. I tak podczas spotkania z Cezarym Harasimowiczem mali literaccy odkrywcy dowiedzą się, dlaczego „drzewa słyszą więcej”, podsłuchają muzealnych bajek, stworzą papierowe miasto podczas warsztatów z Taro Miurą, wybiorą się na etnospacer po Kazimierzu czy poznają historię mało krwiożerczego wampira.

W programie nie zabraknie słynnych już „Czytanek przed zachodem słońca”. A te odbędą się w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych przy ul. Lipowej 3, w Nowohuckim Centrum Kultury czy Muzeum Archeologicznym.

Czytać będą Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego, aktor Jerzy Trela, malarz Jerzy Kujawski czy Barbara Gawryluk i Marek Proszek. W ramach czytanek będzie można też skosztować „literackiego beta-karotenu” w ramach czytanek w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema.

Pełny program wydarzenia dostępny TUTAJ

O komiksie słów kilka

W tegorocznej edycji sporo będzie również o komiksie. Tej tematyce będzie poświęcona konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy oraz warsztaty „Jak rozmawiać w dymkach”. Gościem festiwalu będzie Artur Wabik, który opowie o przygotowaniach do wystawy Teraz komiks! w Muzeum Narodowym w Krakowie, która odbyła się w 2018 roku.

– Pokazujemy komiks od kilku lat, bo jest on cały czas traktowany przez czytelników po macoszemu. Naszym zdaniem komiks też potrafi być bardzo ambitną, atrakcyjną wizualnie lekturą. Ostatnio odrodził się, zarówno jeśli chodzi o tłumaczenia, jak i eksplozję tytułów wśród polskich twórców – opowiada Łukasz Dębski.

Festiwal zakończy uroczysta gala w Ice Kraków, podczas której zostanie przyznana nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Laureat otrzyma statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. zł ufundowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury.

comments powered by Disqus