Muzeum Fotografii zaprezentuje twórczość Adama Karasia i Zofii Rydet

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Fotografii podsumowało 2023 rok i zdradziło plany na kolejne miesiące. Bohaterami tegorocznych wystaw będą wybitni polscy twórcy m.in. Adam Karaś oraz Zofia Rydet.

– 2023 rok był rokiem, który skupił uwagę na tym, że muzeum nie tylko interesuje się fotografią, która była i jest tworzona w Polsce, ale przede wszystkim chce pokazać, co się dzieje w fotografii na świecie – powiedział podczas konferencji prasowej Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie.

Dodał, iż sporym sukcesem była prezentacja dwóch zagranicznych wystaw: „Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023” oraz „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu”. 

Coraz więcej zwiedzających

Na uwagę zasługuje także frekwencja. W 2023 roku Muzeum Fotografii przyciągnęło ponad 70 tysięcy zwiedzających. To dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku.

– Myślę, że to nasz ogromny i spektakularny społeczny sukces, że siedziba, która mentalnie wciąż jest gdzieś na obrzeżach miasta, zaczyna funkcjonować jako ważny punkt na mapie kulturalnej Krakowa – podkreślił Marek Świca.

W minionym roku w trzech oddziałach Muzeum Fotografii odbyły się aż 443 wydarzenia, adresowane do różnych grup wiekowych – od najmłodszych widzów po seniorów.

Niezwykły dar

Jednym z ważniejszych wydarzeń 2023 roku było przekazanie MuFo ponad 80 dzieł najwybitniejszych polskich artystów. Teresa i Andrzej Starmachowie powierzyli dwóm krakowskim instytucjom: Muzeum Fotografii i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK część gromadzonej przez lata kolekcji.

– Nasz dar obejmuje prace 13 autorów. To łącznie 83 dzieła artystyczne, które składają się z ponad 300 obiektów muzealnych. To ogromny zaszczyt. Dar ten w sposób znaczący wsparł nasze działania kolekcjonerskie w obszarze przede wszystkim fotografii rozumianej jako dziedzina sztuki – zaznaczył dyrektor Muzeum Fotografii.

Dzięki donacji Teresy i Andrzeja Starmachów do zbiorów MuFo trafiły prace Tomasza Ciecierskiego, Marty Deskur, Piotra Jarosa, Andrzeja Lachowicza, Przemysława Pokryckiego, Roberta Rumasa, Jadwigi Sawickiej, Jacka Marii Stokłosy, Jana Tarasina, Andrzeja Wełmińskiego oraz Krzysztof Zielińskiego.

Dzieła te będzie można zobaczyć na wystawie od 29 lutego w nowo otwartym Bunkrze Sztuki.

Twórczość Adama Karasia i Zofii Rydet

Czym w 2024 roku Muzeum Fotografii zamierza przyciągnąć zwiedzających? – Skupimy się na interesujących, ekscentrycznych postaciach z fotografii polskiej, które odegrały bardzo ważną rolę w historii polskiej fotografii, pokazującym też to, jak poprzez fotografię można brać udział i pokazywać bardzo ważne, wrażliwe społecznie zjawiska i dla których fotografia była życiem – wyjaśniła Adrianna Gębala-Pietras, zastępca dyrektora Muzeum Fotografii.

W kwietniu zostanie otwarta wystawa „Być jak Adam Karaś” prezentująca zaskakujące uniwersum stworzone przez tytułowego bohatera. Krakowski fotograf tworzył nie tylko portrety, ale także fotoratury, eksperymentował i dokumentował życie miasta. Razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film.

– Wystawa to prezentacja nieodkrytego do dziś artysty, dla wielu krakowian na pewno znanego, ale nie do końca odkrytego – podkreśliła Adrianna Gębala-Pietras. Jak dodała, na ekspozycji znajdzie się niemal 500 różnych obiektów.

Bohaterką kolejnej wystawy będzie Zofia Rydet. – To jedna z najważniejszych polskich fotografek, która zasłynęła głównie z realizacji projektu „Zapis socjologiczny”. My natomiast pokażemy inny artystyczny projekt Zofii Rydet, mniej znany, niepokazywany wcześniej w sposób tak kompleksowy szerszej publiczności, czyli monumentalny zbiór blisko 100 fotomontaży z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni” – zapowiedziała Gębala-Pietras.

Twórczość Zofii Rydet zostanie zaprezentowana w Muzeum Fotografii w grudniu.

Pokazy nowych dzieł

W 2024 roku instytucja zaprosi zwiedzających nie tylko na wystawy, ale także pokazy zakupionych w ostatnim czasie dzieł.

W marcu będzie można zobaczyć prace trzech wybitnych artystek współczesnych: Zofii Kulik, Ireny Nawrot i Teresy Tyszkiewicz. W sierpniu zaprezentowane zostaną fotografie Wojciecha Druszcza i Andrzeja Kiełbowicza związane z przemianami politycznymi i społecznymi lat 80. XX wieku i okresy transformacji ustrojowej.

Z kolei pod koniec roku Muzeum Fotografii planuje pokaz latarni magicznych, będących prekursorami rzutników. Nie zabraknie też wydarzeń edukacyjnych czy nowych projektów.

W 2024 roku działalność instytucji skupi się w dwóch miejscach: siedzibie główniej przy ul. Rakowickiej oraz oddziale przy ul. Józefitów. Zabytkowa Strzelnica, gdzie prezentowana była wystawa stała „Portret”, wróciła pod skrzydła Zarządu Infrastruktury Sportowej. Przypomnijmy, iż w 2018 roku obiekt został udostępniony MuFo w związku z remontem budynku przy ul. Józefitów.