Muzyczna medytacja i afrykański manifest podczas Sacrum Profanum

Jedna z poprzednich edycji Sacrum Profanum w Krakowie fot. LoveKraków.pl

Tegoroczna edycja Sacrum Profanum potrwa sześć dni. Tym razem hasłem przewodnim jest „Wejdź do strefy dyskomfortu”. W Krakowie wystąpią m.in. Aaron Turner, Tomasz Stańko czy Stephen O’Malley.

Organizatorzy Sacrum Profanum zapowiadają, że dla publiczności przygotowali „mocną alternatywę”. W Krakowie wystąpią m.in. Aaron Turner, Aidan Baker, Alvin Lucier, In C Mali, Jennifer Walshe, John Cage, Petr Kotik, Toby Driver czy Tomasz Stańko.

Wejść do „strefy dyskomfortu” będzie można od 26 września do 1 października. Odbędzie się łącznie dwadzieścia koncertów w różnych sceneriach. A będą to Nowohuckie Centrum Kultury, Teatr Ludowy, Teatr Łaźnia Nowa, Cricoteca, Muzeum Inżynierii Miejskiej i Centrum Kongresowe Ice.

– Tym, co przyciąga do muzyki współczesnej, jest jej aktualność. Ona powstaje tu i teraz, odpowiada na obecne czasy. Jest ich zwierciadłem, ale bywa też dłutem. Festiwal nie może pozostawać obojętny na otaczającą rzeczywistość. Zaryzykuję stwierdzenie, że festiwal powinien skupić w soczewce aktualne procesy i krytycznie na nie odpowiedzieć – tak programem, jak i formą – mówi Krzysztof Pietraszewski, kurator Sacrum Profanum.

Muzyczny hołd, manifest „In C Mali”

Festiwal zostanie zainaugurowany koncertem „Cztery razy po dwa”, podczas którego wystąpią cztery duety. Na początku będą to Lubomyr Melnyk i Melvyn Poore – najszybszy pianista na świecie, którzy wykonają godzinną kompozycję „The Voice of Trees” na dwa fortepiany i trzy tuby. Następni wykonawcy to Murcof i Vanessa Wagner, Małgorzata Walentynowicz i Frauke Albert w ramach koncertu Série Rose zajmą się erotycznym i pornograficznym aspektem współczesnej muzyki. Na koniec zaplanowano występ Bartka Wąsika i Barbary Kingi Majewskiej.

Tyle na inaugurację. Przez kolejne dni zostanie oddany muzyczny hołd dla Moondoga i Juliusa Eastmana, a złożą go Dedalus i Muzzix Ensemble, Cabaret Contemporain, Raphael Rogiński, Natalia Przybysz i muzycy ze Słowenii oraz Petr Kotik, Joseph Kubera, S.E.M Ensemble, Arditti Quartet i Apartment House.

W niedzielę, 1 października, członkowie Afrika Express, organizacji promującej kulturę afrykańską, przygotowali tolerancyjny manifest „In C Mali” – będzie to utwór wykonany wraz z polskimi artystami. Chodzi o pokazanie, że ważne muzyczne inspiracje niekoniecznie muszą pochodzić z kultury Zachodu.

Oprócz tego jednym z wątków festiwalowych będzie rumuński spektralizm. W Krakowie posłuchamy jego przedstawicieli - Horațiu Rădulescu, Iancu Dumitrescu i Any-Marii Avram, którzy zagrają w sobotę 30 września.

Muzyczna medytacja

Tym razem w programie znalazło się miejsce dla muzycznej medytacji, którą poprowadzi Quiet Music Ensemble. Zabrzmią utwory Davida Toopa, Alvina Luciera, Jennifer Walshe, Pauline Oliveros i Rishina Singha.

Jednym z punktów programu będzie koncert „Muzyczka/Samotność dźwięków”. Polscy muzycy Rapheal Rogiński, Mikołaj Pałosz, Kamil Szuszkiewicz i Kuba Sokołowski wraz z Adrienem Lambinetem zmierzą się z twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego. W tym samym dniu, 1 października, zagra Tomasz Stańko, który zgodził się wykonać powstały w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia utwór „Serial” i zaimprowizować do kompozycji elektronicznych Eugeniusza Rudnika i Tomasza Sikorskiego.

W ramach Sacrum Profanum zaplanowano koncert „Post Indie Classical”, a w jego trakcie wystąpią Faith Coloccia, Aaron Turner, Toby Driver, Aidan Baker, Mika Rättö, Jussi Lehtisalo i Paweł Kulczyński. W Nowohuckim Centrum Kultury ich utwory wykona Spółdzielnia Muzyczna.

Nie brakuje również propozycji dla najmłodszych. Przygotowano dwa wydarzenia – w sobotę 30 września odbędzie się Efter/Sóley/DMK/AsiKIDS i koncert operowy „Dragon zoo” z muzyką Juliana Skara, który będzie miał miejsce dzień później.

Pełny program dostępny tutaj: http://sacrumprofanum.com/