Najlepsi architekci i urbaniści w Krakowie

Hala dawnej Elektrowni Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca 19 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Światowej sławy architekci i urbaniści będą gościć na trzydniowym festiwalu „Your City Our City”, który odbędzie się w hali dawnej Elektrowni Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca 19, w dniach od 17 do 19 października.

Już w najbliższy piątek, 17-go października, odbędzie się pierwszy w Krakowie festiwal urbanistyczny „Your City Our City”, poświęcony szeroko rozumianemu rozwojowi naszego miasta. Na zaproszenie Korporacji Samorządowej im. Józefa Dietla pod Wawel zjadą eksperci: architekci, urbaniści, projektanci i urzędnicy, którzy wraz z mieszkańcami Krakowa zastanowią się nad możliwościami rozwiązania podstawowych problemów miasta.

Impreza odbywa się pod patronatem wybitnego brytyjskiego architekta Richarda Rogersa, założyciela biura Rogers Stirk Harbour + Partners, laureata wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. nagrody Pritzkera, zwaną architektonicznym Noblem.

Dlaczego Kraków?

Tereny zielone wokół Krakowa należą do jednych z najbardziej urokliwych na południu Polski, zaś latem przyciągają rzesze zarówno turystów, jak i mieszkańców – wyjaśniają architekci z biura RSH+P.  Waszym obowiązkiem jest zadbać o to naturalne dziedzictwo, tym bardziej, że żyjemy w czasach globalnego ocieplenia, borykamy się z ograniczonymi zasobami wody pitnej i rosnącym zagrożeniem katastrofy ekologicznej.

O tych i innych problemach miasta eksperci będą mówić pierwszego dnia Festiwalu. Wśród prelegentów warto wyróżnić p. Raquel Ramati, byłą główną architekt Manhattanu, czy p. Mike`a Daviesa, autora projektu rozbudowy Paryża. Wykłady rozpoczynają się o godzinie 10:00, warto jednak pojawić się chwilę wcześniej.

Czy tylko architektura?

Miasto degraduje się z powodu bezczynności oraz braku poparcia dla koniecznych zmian – tłumaczą eksperci. Powody są skomplikowane i jest ich wiele - m.in.: nieskuteczny system ustawodawczy, przerost liczebny stanowisk urzędniczych, zarządzanych przez osoby które są przeciwne zmianom, współwłasność spornych gruntów oraz brak odpowiednich narzędzi i środków potrzebnych do zjednoczenia mieszkańców oraz budowy silnych lokalnych społeczności.

Odpowiedzią na te problemy jest program dnia drugiego – mieszkańcy Krakowa, wraz z pomocą ekspertów przeanalizują kluczowe aspekty naszego miasta w czterech grupach warsztatowych. Będzie można podyskutować nt. ruchu samochodowego w kontekście Alej Trzech Wieszczów, rozważyć możliwości adaptacji wody w mieście na przykładzie Bulwarów Wiślanych, wielu zainteresowanych przyciągnie z pewnością tematyka Architektury XXI Wieku, będzie też możliwość wzięcia udziału w warsztacie poświęconym tak istotnej w Krakowie tematyce Rewitalizacji przestrzeni.

W niedzielę, o 12:00 odbędzie się podsumowanie całego Festiwalu i ogłoszenie manifestu urbanistycznego dla Krakowa. Zawarte w nim tezy będą stanowić ideowe wytyczne dla projektantów i urzędników. Należy mieć nadzieję, że manifest ten stanie się fundamentem przyszłego, korzystnego rozwoju Krakowa.

Festiwal „Your City Our City” odbędzie się na terenie hali dawnej Elektrowni Miejskiej, przy ul. Św. Wawrzyńca 19. Udział w Festiwalu jest bezpłatny – wymagana wcześniejsza rejestracja na http://yourourcity.com.

comments powered by Disqus