Niepołomice chcą zakazu palenia węglem?

fot. Krzysztof Kalinowski

W czwartek radni Niepołomic mają zająć się rezolucją w sprawie zakazu palenia węglem – przekazał Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z partii Polska 2050.

– Kolejna gmina, po Zabierzowie, chce przyjąć rezolucję skierowaną do marszałka województwa w sprawie zakazu palenia węglem – mówi Rafał Komarewicz. Podkreśla, że wcześniej podobną rezolucję przyjęli radni w Zabierzowie, którzy skierowali apel do marszałka Małopolski, aby od 2029 roku obowiązywał na terenie ich gminy zakaz palenia węglem.

W najbliższy czwartek (22 kwietnia) podobnym projektem rezolucji zajmie się Rada Miejska w Niepołomicach. – Mam nadzieję, że już w czwartek moje koleżanki i moi koledzy z rady powiedzą, że chcą zakazu palenia węglem od 2029 roku – mówi Paweł Lasek, radny Rady Miejskiej w Niepołomicach.

– Władze gmin same z siebie nie mogą wprowadzić zakazu palenia węglem na terenie miejscowości. Takie uprawienia posiada jedynie marszałek Małopolski, stąd rezolucje kolejnych podkrakowskich gmin mają być wyraźnym sygnałem dla sejmiku, że trzeba działać szybko w walce ze smogiem – zaznacza Rafał Komarewicz.