Parada zabytkowych tramwajów przejedzie ulicami miasta. Będzie sporo atrakcji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę, 17 września, odbędzie się parada zabytkowych i współczesnych tramwajów. Przejazd historycznymi pojazdami będzie bezpłatny. Start o godz. 11:00 z zajezdni tramwajowej Podgórze.

17 września podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ulicami Krakowa przejadą historyczne i współczesne tramwaje. Do pojazdów będzie można wsiąść na terenie zajezdni Podgórze (wejście na teren zajezdni już od godz. 10.00) oraz na jednym przystanku na trasie parady – „Teatr Słowackiego”.

– W paradzie wezmą udział wyjątkowe wagony, w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak popularna „Gracówka”, a także wagony typu N z Warszawy i Poznania, które w ramach wymiany trafiły do Krakowa. Warto podkreślić, że to właśnie tego typu tramwaje N kilkadziesiąt lat temu woziły pracowników kombinatu do pracy i jeździły dokładnie po tej trasie, po której pojedzie parada – czytamy w komunikacie miasta.

Kraków będzie można podziwiać również z okien współczesnych tramwajów m.in. najnowszego Lajkonika II oraz najdłuższego tramwaju w Polsce, czyli Krakowiaka.

Przejazd historycznymi pojazdami będzie bezpłatny. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe bilety, które będą rozdawane w dniu parady w zajezdni Podgórze.

Trasa przejazdu tramwajów: zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka), ul. Kapelanka, ul. Dietla, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, ul. Lubicz, Mogilska, al. Jana Pawła II, pl. Centralny, al. Solidarności, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12).

Atrakcje w zajezdni Nowa Huta

Po przyjeździe na teren zajezdni w Nowej Hucie na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. przejazdy potrójnym składem wagonów N z Warszawy, Krakowa i Poznania (wycieczki co 30 minut z zajezdni Nowa Huta do pl. Centralnego), przejazdy zabytkowym Tarpanem i radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska będą mieć także policja i straż miejska. Wspólna zabawa potrwa do godz. 15.00.

Dla osób, które będą chciały wrócić do zajezdni Podgórze, będzie zorganizowany przejazd tramwajami po trasie parady (będą się zatrzymywać na każdym przystanku). Odjazdy zostały zaplanowane co 30 min., o godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30 i 15.00. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych.

Zmiany na linii nr 0

W związku z paradą zabytkowych i współczesnych tramwajów zmieni się rozkład jazdy linii nr 0. Będzie ona kursować w godz. 14.00–18.00:
  • odjazdy z pętli „Dajwór”: 14.00, 15.40, 17.00
  • odjazdy z pętli „Cichy Kącik”: 14.41, 16.21, 17.41.