Weekend pełen atrakcji: Wawel jest Wasz, Zajrzyj do Huty i Dni Twierdzy Kraków

Mapping na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W weekend mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli odkryć nieznane oblicze wawelskiego wzgórza, zwiedzić Nową Hutę, a także wybrać się w kulinarną podróż do Azji.

„Obraz Złotego Wieku”

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na weekend otwarcia wystawy „Obraz Złotego Wieku”. To wielowątkowa opowieść o rozkwicie sztuki i kultury wizualnej pod berłem ostatnich Jagiellonów. Na ekspozycji znalazło się blisko 450 eksponatów z całego świata, które zostały rozmieszczone na wszystkich piętrach królewskiej rezydencji.

W piątek i sobotę, w godz. 17:10 – 22:00 zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę w promocyjnej cenie 20 zł (bilet normalny), 10 zł (bilet ulgowy).

Ponadto 15 i 16 września na dziedzińcu arkadowym zostanie zaprezentowany wyjątkowy mapping nawiązujący do renesansowego dworu Jagiellonów. Widowisko będzie można zobaczyć w godz. 19:00 – 23:00.

Wawel jest Wasz

Dziś startuje druga edycja letniego festiwalu artystycznego „Wawel jest Wasz”. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszy hasło „Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych”.

Od 15 do 17 września zwiedzający będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. W planach silent disco, koncert muzyki ambientowej, warsztaty z tworzenia perfum, pokazy filmów, zajęcia z Moniką Brodką, panele dyskusyjne i warsztaty dotyczące odkryć geograficznych, astrologicznych oraz biologicznych.

Co więcej na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu stanęło mobilne planetarium oraz  6-metrowa ścianka wspinaczkowa nawiązująca do renesansowej architektury zamku.

Kulinarna podróż do Azji

W weekend przy hali Cracovii odbędzie się Piknik Orientalny. Dymiące tajskie stragany, oryginale chińskie pierogi, aromatyczny pad thai, gruzińskie chaczapuri, a może japoński ramen? Tego wszystkiego będą mogli spróbować mieszkańcy miasta oraz turyści już 16 i 17 września.

– Będzie marynowana rzepa i czarny sezam, domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą i wietnamskie kanapki banh mi. Na miejscu znaleźć będzie można zarówno uwielbiane przez wszystkich klasyki kuchni wschodu, jak i te oryginalne niedostępne na co dzień dania – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

W sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 12:00–21:00, a w niedzielę w godz. 12:00-18:00.

Hau Hau – wystawa psów nierasowych i rasowych

W sobotę w hali Cracovii będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym – nacieszyć oko czworonogami i wesprzeć KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Koło stoiska KTOZ-u będzie przygotowane specjalne miejsce, by zostawić karmę oraz datki na schronisko.

W wystawie wezmą udział również psy z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które szukają nowych domów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00 i potrwa do 15:00. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech kategoriach: najładniejszy pies, najlepsze psie sztuczki i pies najbardziej podobny do swojego właściciela.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń dostępne tutaj.

Zajrzyj do Huty

Po raz 15. Muzeum Krakowa zaprasza mieszkańców miasta i turystów do udziału w wydarzeniu „Zajrzyj do Huty”. Poprzez różne aktywności będzie można zwiedzić najmłodszą dzielnicę Krakowa.

– Program imprezy obejmuje wydarzenia dla odbiorców w każdym wieku – od dzieci po seniorów. Można zwiedzać wystawy, oglądać pokazy filmowe czy uczestniczyć w wycieczkach pieszych, rowerowych bądź autokarowych. W programie mamy również spływ kajakiem oraz zwiedzanie krakowskiej huty. Tematyka wydarzeń jest bardzo zróżnicowana – od archeologii aż po czasy współczesne – wyjaśnia Piotr Kapusta, adiunkt w Muzeum Nowej Huty.

Więcej szczegółów w poniższym tekście.

10 lat Budżetu Obywatelskiego

W sobotę, 16 września, nad zalewem Bagry odbędzie się impreza pod hasłem „Stwórz historię swojego miasta! 10-lecie Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa”.

W programie m.in. koncerty, warsztaty, animacje, malowanie twarzy, bieg plenerowy dla dzieci „I Ty możesz być wielki”, spektakl Teatru Otwartego „7 legend Krakowa smok opowiada”, a także występ taneczny.

Na terenie imprezy czekać będą także: fotobudka 360, ściana wspinaczkowa, wóz strażacki oraz kula wodna. Początek o godz. 11.00 przy wejściu nad zalew od ul. Koziej. Piknik potrwa do godz. 19:00.

Wydarzenie będzie okazją do spotkania się, integracji, wspólnej zabawy oraz przybliżenia mieszkankom i mieszkańcom Krakowa idei budżetu obywatelskiego, a także rozpoczęciem wielkiego odliczania do głosowania, które rozpocznie się już 22 września.

Szczegółowy program dostępny tutaj.

Jesienna wymiana ubrań i książek

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na swapping, czyli jesienną wymianę ubrań i książek. Wystarczy przynieść chociaż jeden element garderoby lub jedną książkę, by móc buszować wśród wieszaków oraz regałów.

– Przyniesione ubrania muszą być wyprane i w bardzo dobrym stanie. Jeśli chodzi o książki – organizatorzy nie przyjmują podręczników (przy wejściu nastąpi selekcja). W momencie oddania rzeczy – tracą one właściciela. Od tej chwili może je zabrać każdy. W zamian można wziąć tyle ubrań i książek, ile dusza zapragnie – informują organizatorzy.

Wszystkie ciuchy, które nie znajdą nowego właściciela, trafią do osób potrzebujących – nie będzie ich można odebrać po zakończeniu imprezy.

Akcja odbędzie się w sobotę, 16 września, w Klubie Kazimierz. Organizatorzy zapraszają od godz. 12:00 do 15:00. Wstęp wolny.

Dni Twierdzy Kraków

Trwa druga edycja Dni Twierdzy Kraków. To wydarzenie, dzięki któremu można poznać, jakie tajemnice kryją w sobie zabytkowe mury. Spacery z przewodnikami, zwiedzanie, wykłady specjalistów i pasjonatów oraz warsztaty – to wszystko potrwa do 17 września.

W piątek będzie można zajrzeć m.in. do Barbakanu, fortu 2 Kościuszko, fortu 52a Jugowice, fortu 49 Krzesławice czy fortu 52 Borek, gdzie odbędzie się Koncert Wojskowej Orkiestry Kraków.

Spacer po forcie Mogiła, zawody strzeleckie w Barbakanie, spotkanie pod fortem św. Benedykt, zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej, spacer po forcie Grębałów oraz oprowadzanie po wystawie w forcie Skotniki to z kolei propozycje na sobotę. Tego dnia będzie można także pospacerować po forcie Sidzina, gdzie odbędzie się również pokaz filmu oraz wystawa modeli i dioram historycznych.

W niedzielę na zwiedzających czekać będą m.in. Bieg Twierdzy Kraków, spacer z przewodnikiem po forcie Krzesławice oraz forcie Sidzina, oprowadzanie po Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej.

Szczegółowy program Dni Twierdzy Kraków dostępny tutaj.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wieliczce

Zamek Żupny i Kopalnia Soli w Wieliczce zapraszają na wspólne świętowanie Europejskich Dni Dziedzictwa. W sobotę, 16 września, zwiedzający będą mogli poznać bogactwo tradycji barbórkowych oraz kultu św. Kingi.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano m.in. warsztaty „Historia zamknięta w zapachu” i „Tradycje górnicze”. Wysokiej klasy porcelanę, głównie z Miśni z XVIII w., z motywami górniczymi będzie można zobaczyć na wystawie „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, jednak udział w niektórych spotkaniach wymaga rezerwacji przez formularz na stronie internetowej.

Zamek Żupny:

9.00-18.00 – Zwiedzanie Zamku Żupnego
10.00-14.00 – Pokaz rzeźbienia w soli prowadzony przez górników-rzeźbiarzy z Kopalni Soli „Wieliczka”, dziedziniec zamkowy
14.00, 16.00 – Zwiedzanie wystawy „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte” z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek (rezerwacja)
11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – „Historia zamknięta w zapachu”, warsztaty edukacyjne

Trasa Muzeum – Kopalnia Soli:

10.00, 11.00, 12.00 – „Tradycje górnicze”, warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (rezerwacja)
13.00, 14.00, 15.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem (rezerwacja)

Senioralia: Pożegnanie lata

Z okazji Dnia Seniora Dworek Białoprądnicki wraz z dzielnicą Prądnik Biały zaprasza na moc wydarzeń dedykowanych osobom w późnej dorosłości i nie tylko.

W programie m.in. warsztaty artystyczne, występ zespołu Flashover, koncert operowy pod kierownictwem Jana Migały (godz. 17:00) oraz kiermasz rękodzielnictwa pod nazwą „Pożegnanie lata”. Na stoiskach będzie można znaleźć zarówno tradycyjne produkty, czyli regionalne jadło, wyroby lokalnych rękodzielników, miody i produkty pszczelarskie, jak i wiele innych ceramicznych, odzieżowych i kosmetycznych różności. Podczas kiermaszu nie zabraknie też propozycji warsztatowych dla najmłodszych.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę na terenie Dworku Białoprądnickiego. Start o godz. 11:00. Wstęp wolny.

Wielka Gala Muzyki Filmowej

W niedzielne popołudnie mieszkańcy miasta i turyści będą mogli odbyć muzyczną podróż do świata filmu. Wszystko za sprawą Wielkiej Gali Muzyki Filmowej, która odbędzie się o godz. 16:00 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Podczas koncertu zabrzmią utwory z takich produkcji jak „Gwiezdne wojny”, „Gladiator”, „Braveheart”, „Titanic”, „Władca Pierścieni”, „Życie jest piękne”, „Living It Up” czy „Noce i dnie”. Muzyczno-wokalne doznania spotęgują piękne kostiumy, energetyczna choreografia, oprawa świetlna i multimedialna.

Wystąpią: Duo Performance: Monika Biederman-Pers (sopran) oraz Piotr Karzełek (baryton), Orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii pod batutą Tomasza Chmiela, tancerze Aerial Skils oraz zespół baletowy Krynickiego Studia Baletowego. Wieczór poprowadzi Ewa Romaniak.

Piknik wojskowy w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Przed nami święto 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego połączone z piknikiem „Silna Biało-Czerwona: dziękujemy, że jesteście z nami". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 17 września, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Co w programie? Uroczysty apel z okazji święta jednostki, przelot samolotów 8.BLTr w czasie defilady, prezentacje sprzętu wojskowego oraz grup rekonstrukcyjnych, mobilny punkt rekrutacji oraz żołnierska kuchnia, czyli poczęstunek wojskową grochówką.

W tym dniu wstęp do Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie bezpłatny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.

Pożegnanie lata w Nowej Hucie

W niedzielę na terenie przed budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka (osiedle Kalinowe 18) odbędzie się festyn plenerowy. W programie wiele atrakcji dla starszych i młodszych mieszkańców. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Future Folk. Z kolei do tańca porwie wszystkich zespół Silver Moon. Nie zabraknie też konkursów i poczęstunku dla uczestników. Szczegóły w poniższym tekście.