Projekt przebudowy kamienicy pod Wawelem zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Projekt Hotelu Krakowska Kamienica pod Wawelem wybrany zwycięzcą międzynarodowego konkursu The PLAN Award.

Konkurs The PLAN organizowany jest przez jedno z dwóch najważniejszych włoskich czasopism architektonicznych, sprzedawane co miesiąc na całym świecie w 30 tysiącach egzemplarzy.

Spośród 1400 zgłoszeń, jury wybrało kilkaset finalistów, a następnie wąskie grono 38 zwycięzców, w którym znalazła się jedna polska pracownia BXB Studio. Rodzimi architekci z projektem Krakowskiej Kamienicy zostali zwycięzcami w kategorii Hotel. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się 9 listopada w Mediolanie.

Hotel pod Wawelem

– Krakowska Kamienica pod Wawelu definiuje zupełnie nową jakość bulwarów nadwiślańskich. To budynek niezwykle nowatorski i bardzo krakowski zarazem. Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę uzależnioną od położenia obserwatora, która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca – Zamku Królewskiego na Wawelu i architektury Starego Miasta. Wykorzystuje potencjał technologiczny naszych czasów, ale przy tym jest trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji – tak o swoim projekcie mówi architekt Bogusław Barnaś.

Rewitalizacja zabytkowej kamienicy przy ulicy Powiśle 10 w Krakowie jest szansą na wprowadzenie nowej jakości w tej okolicy. Budynek, który powstał w ok. 1900 roku, swoje lata świetlności miał już dawno za sobą. Był pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Wykończony został czerwoną cegłą oraz skontrastowanymi elementami o jasnych kolorach. W 1930 roku kamienica została nadbudowana niższą od istniejących kondygnacją, prawdopodobnie przeznaczoną dla lokalnych rybaków bądź robotników.

Wyjątkowe zwieńczenie

Szczególną cechą projektu BXB Studio jest zwieńczenie kamienicy. Projekt zakłada budowę wysokich na pięć metrów apartamentów. Na ich dachu znajdować się będzie otwarty taras widokowy. Profile okien zostały nieco cofnięte, wykreślone krzywizną połączenia stropu ze szczytem nadbudowy dachu to element ze wszech miar unikalny – mówi Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury.

– Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek z kaplicą zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter. Koncepcja Bogusława Barnasia jest obiektem, który, ze względu na swój nowatorski rys, ale również ze względu na użyte technologie, perspektywę i głęboką świadomość kontynuacji rozwoju substancji miasta, może śmiało pójść śladem słynnej kaplicy grobowej i stać się nową perłą architektoniczną miasta. Ponadto zwekslować myślenie o rewitalizacji starych kamienic na zupełnie inne tory – zachwala Maciejowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto