Prosty sposób na tańsze przejazdy autostradą. Tylko przez kwartał?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Od 1 stycznia można obniżyć koszty przejazdu A4 między Krakowem i Katowicami dzięki korzystaniu z płatności automatycznych. Nie wiadomo jednak, czy preferencyjne stawki będą obowiązywały dłużej niż trzy miesiące.
Stalexport Autostrada Małopolska wprowadził preferencyjne stawki za przejazd dla kierowców korzystających z płatności automatycznych. W ten sposób chce upłynnić ruch na placach poboru opłat. Wprowadzenie videotollingu sprawiło, że na bramkach udało się uzyskać trzy razy większą przepustowość w porównaniu do punktów z tradycyjną obsługą.

Preferencyjne ceny za przejazd dotyczą opłat dokonanych za pośrednictwem Autopay, a także elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass. W przypadku aut osobowych opłata wynosi 7 zł (zamiast 10 zł), w przypadku aut 2. i 3. kategorii – 17 zł (zamiast 20 zł), w przypadku samochodów ciężarowych – 30 zł (zamiast 35 zł). Niższe opłaty na pewno będą obowiązywać do 31 marca. Co stanie się później, tego na razie nie wiadomo.

System Autopay został wdrożony na autostradzie A4 na odcinku Kraków–Katowice w połowie lipca 2019 r. Obecnie średnio 4–5 proc. przejazdów realizowanych jest z wykorzystaniem automatycznych płatności Autopay. Liczba przejazdów w dniach 1–20 stycznia, tj. przez pierwsze trzy tygodnie trwania promocji, wzrosła o 43 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w grudniu.

 

Rośnie też liczba nowych rejestracji w systemie. W styczniu wzrosła o 63 proc. w porównaniu do grudnia.

comments powered by Disqus