Reaktywacja oddziału covidowego w Szpitalu Wojskowym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wojewoda małopolski zapowiedział reaktywację oddziału covidowego w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Natomiast jeszcze dziś zostanie poszerzony oddział covidowy w Szpitalu Rydygiera, zwiększy się też liczba łóżek respiratorowych w Szpitalu Żeromskiego.

Według ostatnich danych epidemicznych, to w Krakowie w ostatnich dniach potwierdzanych jest najwięcej zakażeń w całym regionie. Podczas środowego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślał, że w naszym mieście są też większe potrzeby w zakresie łóżek covidowych.

Wojewoda podjął decyzję o reaktywowaniu oddziału covidowego w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. To w tym szpitalu funkcjonował jeden z większych oddziałów dla pacjentów COVID-19 w Małopolsce liczący 116 łóżek. Na mocy decyzji wojewody, placówka już przywróciła część łóżek covidowych – w najbliższych dniach będzie tam działał oddział liczący 61 łóżek, w tym 8 respiratorowych.

Dziś zostanie również poszerzony oddział covidowy w Szpitalu Rydygiera. Będzie on liczył 30 łóżek, w tym 5 respiratorowych.

Zwiększy się też liczba łóżek respiratorowych w Szpitalu Żeromskiego – od dziś o 3, łącznie będzie ich 8.

CUMRiK: szpital tymczasowy

Na posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, zapadła kierunkowa decyzja dotycząca szpitala tymczasowego w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie. Miejsce ma stać się głównym covidowym szpitalem referencyjnym.

Szpital Uniwersytecki z Krakowie, będący szpitalem patronackim dla tego szpitala tymczasowego, wskazał, że aby rozwinąć maksymalny potencjał szpitala tymczasowego zlokalizowanego w budynkach przy ul. Kopernika 50 i Botanicznej 3 do poziomu 164 łóżek (w tym 30 IT), potrzeba 75 lekarzy i 160 pielęgniarek.

Dlatego też MOW NFZ opracował wskaźnik określający liczbę personelu ze szpitali krakowskich, niezbędną do zabezpieczenia wskazanego zapotrzebowania zgłoszonego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Brana była pod uwagę aktualna liczba personelu medycznego danego szpitala w stosunku do liczby i zakresu udzielanych świadczeń. Założeniem było przede wszystkim równomierne, sprawiedliwe i solidarne rozłożenie oddelegowań na wszystkie krakowskie szpitale.

95 pielęgniarek, 43 lekarzy

Wśród placówek, które zostały wskazane przez algorytm MOW NFZ, jest 15 podmiotów. Oddelegowani lekarze stanowiliby łącznie 4% lekarzy zatrudnionych w krakowskich szpitalach, do których została skierowana prośba wojewody o wyznaczenie osób do pracy, zaś pielęgniarki – 3%.

– Szpitale wytypowały łącznie 95 pielęgniarek i 43 lekarzy. W odniesieniu do szpitali, które wskazały mniejszą liczbę niż wynikała z algorytmu opracowanego przez MOW NFZ, będziemy prowadzić dalsze rozmowy bądź wydawać decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych w danej placówce – tak, aby zaangażowanie wszystkich krakowskich szpitali było równomierne. Personel zostanie oddelegowany tak szybko jak to tylko będzie możliwe, gdyż zależy nam na jak najszybszym zwiększeniu potencjału CUMRiK-u. Oddelegowanie jednego pracownika –  w trybie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych –  możliwe jest na okres 3 miesięcy – mówił podczas środowego briefingu Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Małopolski Urząd Wojewódzki wystosował pisma do powiatowych i grodzkich urzędów pracy.

Zebrane dane zostały przekazane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z prośbą o wystąpienie do tychże urzędów pracy z ofertą zatrudnienia w CUMKRiK. Z danych wynika, że w małopolskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ok. 500 osób reprezentujących zawody medyczne (w GUP w Krakowie – 52 lekarzy i 17 pielęgniarek).

„Z rozwagą”

– Konsekwentnie, a zarazem z rozwagą będziemy dostosowywać bazę łóżek covidowych do potrzeb, które – trzeba to jasno powiedzieć – rosną, zabezpieczając zarazem odpowiednią liczbę miejsc dla pozostałych pacjentów – mówił Kmita.

W przypadku osiągnięcia stanu obłożenia łóżek w pełni rozwiniętym szpitalu tymczasowym w CUMRiK-u na poziomie 75%, przewidywane jest rozpoczęcie rozwijania potencjału szpitala tymczasowego utworzonego w Expo. W pierwszej kolejności planowane jest uruchomienie dwóch modułów po 28 łóżek.

News will be here