Rozmowa na dzień dobry: Muzeum Fotografii gra w zielone

– Liczymy, że nowy ogród przy strzelnicy na Woli Justowskiej będzie kolejnym bodźcem do odwiedzania tego miejsca położonego z dala od zgiełku centrum Krakowa – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii. Jeden z oddziałów instytucji mieści się w zabytkowej strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220.

Natalia Grygny,LoveKraków.pl: Znamy już projekt zagospodarowania ogrodu wokół Strzelnicy. Kiedy zobaczymy odmienioną przestrzeń?

Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie: Pragnę przypomnieć, że z zielonej przestrzeni przy Strzelnicy można korzystać od momentu, kiedy działa tu Muzeum Fotografii. Od początku wiedzieliśmy, że brakuje tu wielu rozwiązań infrastrukturalnych, które pozwoliłyby ludziom spędzać czas nie tylko zwiedzając wystawy czy w restauracji. Dlatego od razu powstała w naszych głowach idea, aby ten spory teren zielony przy muzeum – położony w atrakcyjnej części Krakowa – odpowiednio zagospodarować. Odsłonięcie rzeźb Kingi Nowak w ogrodzie przy Strzelnicy już sygnalizuje, w jakim kierunku zmierzamy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy etap prac po południowej stronie budynku [od strony wejścia głównego – przyp.red.] rozpocznie się wiosną 2020 roku. Myślę, że Zarządowi Zieleni Miejskiej uda się go zrealizować w kilka miesięcy.

Strzelnica sprawdziła się jako oddział Muzeum Fotografii?

Było sporo osób, które niedowierzały, że ten budynek uda się zaadaptować na cele muzealne. Minęło zaledwie kilkanaście miesięcy od otwarcia MuFo w Strzelnicy, a my już za chwilę doczekamy się momentu, kiedy zostanie zrealizowany projekt zagospodarowania terenu wokół budynku. Koncept ten został opracowany na podstawie pomysłów naszych pracowników w oparciu o założenia programu edukacyjnego „Szkoła widzenia”. Jestem przekonany, że w naszym projekcie udało się nam zarówno utrwalić pamięć o pierwotnej funkcji tego obiektu – m.in. dzięki przywołaniu symbolicznie wybranych elementów nawiązujących wprost do małej „architektury” wojskowej strzelnicy, jak i stworzyć przyjazną przestrzeń dla ludzi zainteresowanych nie tylko naszą ofertą kulturalną, ale też spędzeniem wolnego czasu. Już odczuwamy wielką satysfakcję, że mamy co raz większe grono chętnych, aby wyjść z domów i uczestniczyć w przygotowywanych przez nas wydarzeniach – wystawach, wykładach czy warsztatach. Liczymy, że nowy ogród będzie kolejnym bodźcem do odwiedzania tego miejsca położonego z dala od zgiełku centrum Krakowa.

Muzeum Fotografii gra w zielone? Przy Rakowickiej trwa przebudowa zabytkowej Zbrojowni. Docelowo – oprócz przestrzeni na wystawy, kawiarni czy księgarni – ma tam również powstać zielona przestrzeń dla mieszkańców.

W przypadku Zbrojowni – jak najbardziej. Co prawda przy naszej pierwszej siedzibie przy ul. Józefitów ogrodu nie ma, ale za to nieopodal jest odnowiony Park Krakowski. Natomiast ogród przy Strzelnicy, który nie będzie typowym parkiem, stanie się miejscem, które z jednej strony ma przypominać o historii tego budynku, ale też jednoznacznie kojarzyć się z jego nową funkcją muzealną, a równocześnie być przestrzenią relaksu i edukacji wizualnej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec