Sacrum Profanum. Festiwal muzyki współczesnej w dwóch odsłonach

Sacrum Profanum, 2022 r. fot. Joanna Gałuszka/mat. prasowe Sacrum Profanum

„Multiwersum” to hasło przewodnie tegorocznej odsłony Sacrum Profanum. Sięgając po niecodzienne połączenia wykonawcy spróbują zatrzeć granice pomiędzy tzw. muzyką poważną a alternatywną.

W tym roku muzyka eksperymentalna wypełni Kraków dwukrotnie. Najpierw 23 i 24 września, a następnie w dniach 9-12 listopada.

Hasłem przewodnim dwudziestej pierwszej edycji wydarzenia będzie „Multiwersum”, czyli określenie wielu światów, uniwersów czy wymiarów. Temat ten jest szeroko eksplorowany w utworach science fiction i fantasy, co widać m.in. w aktualnym kinie superbohaterskim.

– Czy obecnie to artyści stali się superbohaterami naszych czasów? W dobie wielu kryzysów – społecznego, gospodarczego i wojny – w czasie ograniczonego zaufania społecznego i głębokich podziałów. Czy to nie w ich twórczości właśnie możemy szukać pokrzepienia lub wskazówek do interpretacji i rozumienia złożoności dzisiejszego świata? Świata, który każdy z nas widzi i rozumie inaczej, zgodnie z informacjami i podaniami przekazywanymi w naszych własnych, zindywidualizowanych, zatomizowanych bańkach – mówi Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.

Wielowymiarowość i zacieranie granic

Termin „Multiwersum” stanowi również metaforę dzisiejszej codzienności.

– Rozumiemy je nie tylko jako rzeczywistość realną i cyfrową, ale także prywatną, rodzinną, publiczną i zawodową. Jako wielość światów oraz naszych twarzy i ról społecznych, które na co dzień odgrywamy. Na tegoroczny festiwal Sacrum Profanum czekamy więc z ogromną ciekawością – wyjaśnia Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, podkreślając, iż Sacrum Profanum to festiwal nieustannych poszukiwań, który przez ponad dwadzieścia lat działalności zyskał renomę jednego z najbardziej intrygujących wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Jak co roku artyści zaprezentują oryginalne kompozycje i pionierskie aranżacje, a koncerty odbędą się w różnych miejscach w Krakowie.

W stolicy Małopolski zagości m.in. Ensemble E – międzynarodowy zespół działający na polach współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, improwizacji, folku, free jazzu i innych tradycji muzycznych. Grupa powstała z inicjatywy fundacji Avant Art i Matsa Gustafssona, szwedzkiego muzyka i kompozytora.

Podczas koncertu publiczność będzie mogła usłyszeć takie instrumenty jak klawikord, suka biłgorajska, tuba, langeleik, skrzypce Hardanger czy harfa żydowska. Więcej szczegółów wkrótce.