Słowo oknem na świat

Zanik czytelnictwa? Na pewno nie grozi on Nowej Hucie. W ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego „Słowo oknem na świat”, do biblioteki trafiło prawie 200 nowości wydawniczych.

38% Polaków w 2017 roku przeczytało co najmniej jedną książkę – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową w marcu tego roku. Mieszkańcy miasta na brak czytelniczych propozycji na pewno narzekać nie mogą. W końcu Kraków jest Miastem Literatury UNESCO – każdego roku są organizowane liczne wydarzenia poświęcone literaturze.

Wielkie czytanie w Nowej Hucie

O tym, że czytanie jest dla mieszkańców ważne, świadczą liczne projekty składane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wiele z nich dotyczy m.in. zakupu nowych książek do bibliotek.

Jedną z takich inicjatyw było „Słowo oknem na świat” – dzięki zrealizowanemu w 2016 roku projektowi nowe publikacje zyskała wówczas Nowohucka Biblioteka Publiczna. Warto przypomnieć, że obecnie stanowi ona część Biblioteki Kraków.

„Chcemy, aby słowo stało się oknem na świat, szczególnie dla tych z nas, którzy z racji wieku i stanu zdrowia mogą liczyć jedynie na ciekawa lekturę, dlatego ten projekt podpisują przede wszystkim seniorzy” – czytamy w opisie projektu.

Nowe książki, nowa wiedza

– Otrzymane środki przeznaczono na zakup nowości wydawniczych, głównie literatury pięknej.  Dzięki temu wzbogacono biblioteczną ofertę, która jest kluczem do kształtowania postaw sprzyjających ciągłemu zdobywaniu wiedzy, formułowaniu opinii czy tematów międzypokoleniowych – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik prasowy Biblioteki Kraków.

Wśród 189 książek znalazły się tytuły takie jak „Florka” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, „Alfabet Polski” Anny Skowrońskiej, „Dymny” Moniki Wąs, „Dzieci kartografa” Sarah McCoy, „Cukiernia w ogrodzie” Carole Matthews oraz „A gdyby zniknęła?” Meg Rosoff.

W ramach innych projektów BO, do biblioteki zakupiono również wydawnicze nowości z dużą czcionką. Dzięki temu osoby starsze i z osłabionym wzrokiem również mogą do woli korzystać z dobrodziejstw literackiego świata. Nie zapomniano o osobach niedowidzących – to właśnie dla nich zakupiono audiobooki.

Do długiej listy książek dołączyły również szkolne lektury, publikacje do konkursów i olimpiad, wydawnictwa poświęcone regionowi i komiksy.

 

 

 

 

comments powered by Disqus