Startuje budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego AGH

Wizualizacja fot. Materiały prasowe

AGH oraz Mostostal Warszawa podpisały umowę na budowę Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego. Studenci będą tam doskonalić dotychczasowe projekty, takie jak łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne oraz kreować nowe.

SCK zlokalizowane będzie na terenie Miasteczka Studenckiego, w bliskim sąsiedztwie Klubu „Studio” i Klubu „Kotłownia”. Umożliwi to pracę w nim o dowolnej porze. Wartość kontraktu to blisko 14 milionów zł.

– Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających Studenckich Kołach Naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów – mówi prof. J. Lis, Rektor AGH.

– Jest dla nas bardzo ważne, aby kolejne projekty studenckie powstawały w komfortowych warunkach, w miejscu, które będzie doskonale wyposażone, w którym studenci będą mogli pod jednym dachem swoje pomysły weryfikować i konsultować. Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej – podkreśla prof. Rafał Dańko, Prorektor ds. Studenckich AGH.

Dwa piętra

Projekt zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1322 m2. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami.

Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek czy drukarek.

Nowy obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 roku.

 

comments powered by Disqus